Personalihaldusprogramm aitab korraldada töötajate andmeid

Personaliprogramm aitab personalitöötajal mugavalt töötajate andmetel silma peal hoida ja kiiresti vajalikke aruandeid trükkida.

Kui näiteks raamatupidamisprogrammi kasutamine on väga tavaline ja palgaarvestusprogrammi kasutamine tavaline, siis personalihaldusprogrammi (moodsama nimega HRM ehk Human Resourse Management) rakendab juba palju väiksem arv firmasid. Miks? On ju igas firmas vähemalt üks, enamikus firmades aga palju rohkem töötajaid. Kas personaliarvestus spetsiaalse arvutiprogrammiga polegi oluline?

Igas personalihaldusprogrammis on võimalik sisestatav infohulk ja struktuur erinev.

Tavaliselt saab töötaja kohta registreerida:

* Passiandmed - nimi, isikukood, elukoht, perekonnaseis jms;* Kontaktandmed - vajadusel ka mõne sugulase või teise kontaktisiku andmed;* Haridus, kompetents - läbitud koolitused, omandatud oskused, juhiluba;* Varasem töökogemus - firma ja töö iseloomustus;* Tööga seotud andmed - osakond, alluvus, käskkirjad, komandeeringud, volitused, antud tööriided, võtmed jms;

* Töögraafikud, palga, puhkuse, haiguslehtede arvestus.

Taavi Tarkvara Oü müügijuht Dorel Kangur nimetab personalihaldusprogrammi suurimad plussid: "Personaliprogrammis asuvad töötaja andmed korrastatult ühes kohas ning neid on mugav jälgida. Lisaks sisaldab programm mitmeid mugavaid ja vajalikke funktsioone ja aruandeid, näiteks riiklikud statistilised aruanded."?

Programmi sisestatava info hulk võib olla väga suur. Seda juhtub olukorras, kus pikka aega tegutsenud firmas tahetakse programmi registreerida töötajad võimalikult põhjalikult. Seejuures tasub tähele panna, et vajadusel saab registreerida nii lahkunud, tänaste ja isegi tulevaste töötajate CVd. Alati ei olegi niivõrd tähtis info suur hulk, kuivõrd info õigus ja värskus.

Töötajate arvult väiksemates firmades arvatakse, et niigi on kõik kõigile teada. Nii jääb tavaliselt olemasolev ja tekkiv info spetsiaalsesse personalihaldusprogrammi registreerimata, sest kasutatakse alternatiivseid lahendusi.


Kui paberi-pliiatsi meetod välja jätta, siis arvestatavaid võimalusi on mitu:

* Tabelarvutusprogramm (MS Excel) või kirjade kirjutamise programm (MS Word).* Mõnedes firmades on kasutusel dokumendihaldusprogramm. Ka selles on võimalik pidada personaliregistrit.

* Kontaktandmeid on mugav säilitada näiteks MS Outlookis.

Ekslikult võidakse arvata, et enam-vähem sobivaks alternatiiviks võib olla palgaarvestusprogramm. Dorel Kangur väidab: "Kuna personaliarvestuse ja palgaarvestuse funktsioonid on erinevad, siis ei saa nad teineteist asendada. Ka töötavad ettevõtetes personalitöötajatena ja palgaarvestajatena erinevad inimesed, kellel on erinevad tööülesanded."?

Palgaarvestusprogramm saab personaliprogrammi asendada vaid väikese ühisosa ulatuses, näiteks puhkuse ja ajutise töövõimetuse andmete osas või töötajate nimekirja osas. Tavaliselt ei sisalda palgaarvestusprogramm töölepingute koostamist ega trükkimist, sh töölepingu lisade koostamist ega trükkimist, samuti tööajatabelite koostamist või näiteks koolitust, tööriietust ja meditsiinikontrolli puudutavat andmestikku. Samuti ei pruugi palgaarvestuses sisalduda töötaja ametialane ajalugu.

Kui väikefirma lahenduse hind algab ligikaudu 1500 kroonist, siis suurtel firmadel, kellel on sadu ja tuhandeid töötajaid, tuleb loovutada juba kümme ja rohkem kordi suurem summa. Samas on riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutustel võimalik saada personali?­halduseks vajalik programm tasuta. ASi Cell Network projektijuht Lembe Käärmann meenutab: "1996. aastal algatati valitsusasutuste IT-juhtide ettepanekul programm ühtse personaliarvestuse tarkvara väljatöötamiseks riigi ja kohaliku omavalitsuse ametiasutustele, mis jälgiks Eesti personaliarvestust reguleerivate seaduste nõudeid, nagu avaliku teenistuse seadus, töölepinguseadus, puhkuseseadus, palgaseadus jm. Vastav tarkvara valmis 1997. aastal ning sai nimeks Persona."?

Personalihaldusprogrammide valik ei ole kuigi suur. Nii jõuab need kõik ise üle vaadata ja vajadusel ka näidisprogrammis proovida.

Osale arutelus

 • Heiki Koov

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara