Nääpsuke tütarlaps mehises maailmas

Firmas Tallmac, mis oma põhitegevusena tegeleb tööriistade, audio-video tehnika, tööstuslikke töötlemiskeskuste ja keskkonnatehnika müügi ning hooldusega, tegutseb peaaegu poolteist aastat Anna-Liisa Raudsep - esimesel aastal sekretäri ametikohal, viimane pool aastat juba juhiabi rollis.Firma tegutsemisvaldkonda võib tõepoolest nimetada vägagi tehniliseks ja meestekeskseks maailmaks. Esimene mulje Anna-Liisast vastab seevastu üldlevinud kuvandile sekretärist - noor, kena, hoolitsetud välimusega ja blond. Tahes-tahtmata tekib peaaegu esimese teemana üles välimuse järgi stereotüüpidesse lahterdamine ja võimalik a?´priori alahindamine. Anna-Liisa ise kommenteerib teemat stoilise rahuga ja nendib, et tema enda puhul ei ole küll täheldanud vajadust tõestada, et ta tõepoolest ka peale küünte viilimise üht-teist teha oskab. "Kui keegi ka niimoodi alguses arvas, siis usun, et nüüd on see unustatud. Austan oma kolleege, käitun vastavalt ja mulle tundub, et sellele vastatakse samaga"


Ootamatu tööpakkumine

Anna-Liisa on lõpetanud Tallinna Majanduskooli juristi diplomiga. Kooli kõrvalt proovis tütarlaps ka mõnda aega kaupluses müüja ametit, aga kuna see hariduse omandamist siiski segama hakkas, otsustas ta pühenduda õpingutele. Diplom taskus seisis Anna-Liisa dilemma ees. Pea justkui koolitarkusi ja hing tegutseda tahtmist täis, aga juura valdkonnas pakutavatele töökohtadele kandideerides, sai ta hulga äraütlevaid vastuseid.

"Juriidilist töökogemust ju ei olnud" räägib Anna-Liisa. "Kuna koolis olin läbinud ka asjaajamise kursused ja Pirita Linnaosavalitsuses praktikalgi käinud, tundus sekretäri amet stardiplatvormi ja kogemuste kogumise jaoks ideaalne. Vaatasin ringi vastavasisuliste tööpakkumiste seas ja andsin ka oma tuttavatele teada, et olen huvitatud sekretäri-juhiabi tööst. Ilmselt just viimaste kaudu sain ühel päeval ootamatu telefonikõne, kus paluti tulla vestlusele. Kantseldasin parasjagu väikeseid sugulasi, lastekisasse mattus ka enamus sellest infost, mis mulle telefonitsi edastati. Meeles oli vaid aadress, ei teadnud ei firma ega helistaja nime. Nii ma siis järgmisel päeval seisin nimetatud aadressil ja mõtlesin tõsiselt, et ega ma ikka vist sisse minna ei julgegi..."

Anna-Liisa siiski julges, olles enne sisenemist telefonitsi firma tausta ja tegevust selgitanud. Kahetunnine vestlus oma tulevase juhiga päädiski tööpakkumisega.

Kohvikeetmisest enesetäiendamiseni

Anna-Liisa peab end rõõmsameelseks ja suhtlemisaltiks inimeseks. Nimetatud omadusi ja lisaks veel abivalmidust ja avatust peab ta sekretäritööks vajalikeks eelduseks. Soovi õppida ja end täiendada lisab ta veel juurde. Ja kohvikeetmise vastu ei peaks üks sekretär ka sõdima. "Igal hommikul tööle jõudes teen värske kohvi valmis, kuigi jah, kui see siis otsa saab ja minul parasjagu midagi käsil on, siis saab igaüks lisa keetmisega ise ka hakkama" Seejärel vaatab Anna-Liisa üle meilid, saadab vajalikud edasi, vastab telefonikõnedele - ilmselt sarnaneb see tuhandete teistegi sekretäride tööpäeva algusele. Pideva telefonisuhtluse tulemusena on Anna-Liisa omandanud ka baasteadmised müüdavatest toodetest. "Ma pean ikka ju aru saama, millest klient teisel pool telefoni räägib - kas jutt käib survepesurist või diiselmootorist."

Veel on Anna-Liisa õlul dokumendiringluse korraldamine, välislähetuste organiseerimine ning selle aasta algusest veel ka vastutus personalivaldkonna valdkonna eest. "See ongi tegelikult valdkond, mis mind tõeliselt huvitab, sellega on seotud ka minu edasised karjääriplaanid. Alguses tegelesin rohkem paberimajandusega, nüüd ka juba värbamisprotseduuride ja valikuga ning kavas on hakata sisulisemalt tegelema koolitusvajaduste selgitamisega. Kavatsen selles valdkonnas end ka tõsiselt täiendama hakata. Majanduskoolist saadud teadmised tööõiguse vallas on mind praegustes ülesannetes palju aidanud, aga personalitöö on siiski veel laiem".


Mis motiveerib Sind särasilmselt tööle tulema?

"Töökollektiiv on kindlasti olulisim motivaator. Meil on väga vahva seltskond, pahuraid inimesi naljalt ei kohta. Suhtleme ka tööväliselt - oleme käinud bowlingut mängimas, karti sõitmas, loomulikult peame koos ka jõulupidu ja suvel on meil ühised perepäevad.

Just nimelt perepäevad mitte suvepäevad - eesmärk ongi, et töötajad saavad ka oma lähedased kaasa võtta. Töö sisu on minu jaoks tähtis. Et oleks võimalik inimestega suhelda, kusagil üksinda kabinetinurgas ei suudaks ma küll hakkama saada. Ja eks töötasu on ka oluline, ma ei saa seda eitada."

Töörutiini puudutavale küsimusele reageerib Annaliisa vaikusega, palub vastamiseks mõtlemisaega. "Ma ei suuda sellisele seisundile oma töös hetkel kohta leida. Võibolla on töötamise aeg veel nii lühike, aga tõesti, hetkel ei seostu sõna töörutiin minu jaoks mitte millegagi."


Iseloomusta head juhti

"Hea juht võtab oma abi nagu partnerit. Heale juhile peab saama alt üles vaadata ja temalt õppida. Hea juht annab alluvale võimaluse end arendada. Hea juht oskab jagada ka tunnustust."


Kas see iseloomustab ka Sinu bossi?

"Ma julgen öelda küll, et on. Mulle meeldib tema juhtimisstiil, see et ta kaasab mind paljudesse sekretäritöö välistesse projektidesse, vajadusel annab nõu ja toetab. Oskab ka tunnustust jagada, mitte niisama suusoojaks, vaid asja eest, kui ma ka ise olen tundnud, et ma seda väärin"


Kas töö koju tuleb kaasa?

"Kindlasti mitte. Ma suudan oma tööd niimoodi planeerida, et minu vaba aeg on siiski minu enda päralt. Selliseid juhuseid, et minu abi vajataks väljaspool tööaega, ei ole olnud. Muidugi on juhtunud, et vahel tuleb teha natuke ületunde, aga siiski harva. Ja samamoodi ei võta ma tööle kaasa oma isiklikku elu. Need on ikka kindlalt lahus. Teisiti ei ole mõeldav"


Kuidas töövälist aega sisustad?

"Iga päev on erinev. Mõnikord on peale tööd ainus soov vaikselt kodus toimetada ja raamatut lugeda. Siis tuleb jälle selline aktiivsem periood, liigun palju ringi, käin klubides, veedan aega sõprade seltsis. Vahel "eksin ära" teatrisse, mõnikord kinno."


Millest Sa unistad?

"Ma ei ole väga suur romantik. Unistused on ka sellised reaalsed. Ja natuke naiselikud - harmoonilised peresuhted, mõnus kodu. Need on minu jaoks väärtused. Sealt tuleb hingerahu ja turvatunne.

Tööalaselt ma ikka teen plaane. Mitte küll 10 aasta peale - see on natuke kauge ja abstraktne aeg. Aga 5 aasta pärast tahaksin olla hea spetsialist personalivaldkonnas."


Sekretar.ee?´d loed?

"Ikka. Kuigi uus koduleht on veel natuke võõras. Persoonilood on alati huvitavad. Sekretäriameti algusfaasis sain palju abi ka ametikirjade näidiste osas. Ja ka muul infol hoian silma peal."


Sinu moto või elufilosoofia.

"Mulle meeldib eesti vanasõna - ära tee teistele seda, mida ei taha, et endale tehakse."


Kolleegi kommentaar

Ivar Prits, AS Tallmac juhataja


Kuidas iseloomustaksite Anna-Liisat juhiabi ja ka inimesena ?

Anna-Liisa asus meie firmasse tööle sekretär-asjaajajana. Käesoleva aasta algusest täidab ta ka juhiabi kohustusi.

Juba esimestest päevadest paistis ta silma oma vahetu ja rõõmsameelse olekuga. Kaastöötajatega saavutas ta kiiresti kontakti ning ka tema võeti kohe omaks. Firma visiitkaardina, on ju tema esimene, kes külalise ukselt vastu võtab, on Anna-Liisa suurepärane - isegi telefonist kumab läbi tema positiivne ellusuhtumine.

Tööülesandeid täidab ta korrektselt ja kohusetundlikult. Ta saab oma kohustustega igati hakkama ning on usaldusvääne, st ta ei vea alt. On end usinasti täiendanud ja seetõttu on talle usaldatud ka osa personalitööst. Hea suhtlejana ja avala inimesena on selles vallas tal kindlasti perspektiivi.

Anna-Liisa oskab ja julgeb küsida nii oma töövaldkonna, kui ka selle kohta, mis otseselt tema tööülesandeid ei puuduta. Ise on ta abivalmis - kahte korda temalt midagi paluma ei pea.

Ka vaba aja üritustest võtab Anna-Liisa aktiivselt osa ning oma rõõmsameelsusega haarab ta kaasa teisigi, olles sellega alati oodatud.

Anna-Liisa teab ka väga hästi, kuidas üks juhiabi välja peab nägema - tagasihoidlik, aga samas nooruslik; korrektne, aga samas positiivne. Siin oskab ta hästi tasakaalu leida.

Mina kui juht olen temaga väga rahul ning tahan teda igati toetada tema töös ja eneseotsingutes.

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara