Ainult tarkadest inimestest moodustatud meeskond on määratud hävingule

Meeskond suudab ära kasutada oma tegelikku potentsiaali vaid siis, kui see koosneb erinevate käitumiseelistustega inimestest, kes on teadvustanud enda ja meeskonna plussid ja miinused. Vaid siis suudab meeskond toimida oma parimal viisil.

Järjest enam veendutakse väites "Mitte suured ei söö väikeseid, vaid kiired aeglaseid!"? Kuidas aga luua meeskond, mis on jätkuvalt kiire nii uuenduste väljamõtlemisel kui ka nende elluviimisel?

Innovatsiooniks ei piisa ainult tarkadest inimestest ja headest mõtetest. Selleks on vaja õigeid inimesi, kes teevad õiges meeskonnas õigeid asju. Tavaliselt ei saa hästi hakkama meeskonnad, mis koosnevad ainult "kõige targematest"? inimestest.

Maailma üks tuntumaid koostöösuhete uurijaid ja konsultante dr Meredith Belbin on uurinud erinevate meeskondade käitumist, mille tulemusi kirjeldab raamatus "Management Teams - Why They Succeed or Fail"?. Tänaseks on Belbini meeskonnarollide mudel kasutusele võetud paljudes ettevõtetes ja meeskondades.

Dr Meredith Belbin määratleb inimese soodumuse kindlal kombel meeskonnatöös osaleda ja kaasliikmetega suhelda. Belbini meeskonnarollide meetod võimaldab meeskonnal end analüüsida ja välisolukorra nõudmistele kohandada.

Belbini meeskonnarollide arv on lõplik suurus - neid on täpselt üheksa. Iga meeskonnaroll kirjeldab tema positiivset panust meeskonda ja lubatud nõrkusi, millega tuleb arvestada. Meeskonnarollide õige kombineerimine on iga koos toimiva meeskonna kujundamisel oluline.

Väga hästi toimivas, võiks öelda, et lausa ideaalses meeskonnas on esindatud kõik üheksa rolli. Meeskonnas, kus on alla üheksa inimese, on igal inimesel kaks-kolm eelistatud rolli.

Oletame, et meil on vaja luua meeskond, kes peab hakkama saama nii innovaatiliste ideede väljamõtlemise kui ka ideede elluviimisega.

Eduka meeskonna toimimiseks on vaja meeskonda ühte Innovaatorit, kellelt saab uusi ja ebaharilikke ideid ning kes suudab lahendada keerulisi probleeme.

Kindlasti on oluline Asjatundja, kes omab parimaid teadmisi käsitleva valdkonna kohta.

Edasi on vaja meeskonda Hindajat, kes on suurepärane analüüsija ning suudab välja pakutud suurepärastest ideedest valida just selle meeskonna jaoks kõige õigema.

Ka on asendamatu Koordineerija, kes oskab toime tulla raskesti juhitavate innovaatoritega ning leida igale meeskonnaliikmele just talle kõige paremini sobivad tööülesanded.

Paraku ebaõnnestuvad sageli suurepärase strateegiaga meeskonnad, kui puudub praktilise tegutsemisoskusega Teostaja, kes oskaks ideed ümber sõnastada konkreetseteks ülesanneteks.

Viimistleja puudumisel ei pöörata lõpptulemusel piisavat tähelepanu detailidele.

Loomult optimistlik Võimaluste otsija on vajalik, et leida ja arendada uusi ideid ja võimalusi meeskonnaväliselt.

Kui meeskond ei liigu ega arene enam piisava kiirusega, aitab hädast välja Kujundaja.

Meeskonnatöötajat on aga hädasti vaja meeskonnaliikmete omavaheliste heade suhete hoidmiseks.

Reaalses elus on meeskond enamasti juba olemas ja nullist seda üles ehitada pole mõtet. Siis on kõige mõistlikum analüüsida oma meeskonnaliikmete rolle, teadvustada nende tugevused ja nõrkused ning vajadusel leida meeskonda sobivaim täiendus.

Uuendused käivad käsikäes tegutsemise, lõpuleviimise ning inimsuhetega. Kiire meeskond nii ideede väljamõtlemiseks kui ka nende elluviimiseks on tänapäeva ettevõtetes hädavajalik, et jääda ellu järjest tihendavas konkurentsis.

Allikas:

Äripäev

Osale arutelus

 • Mats Soomre

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara