Telestaarist sekretäriks

Sekretär on firmades keskne persoon - teda tunnevad ja teavad kõik - maja sees ning tihti on ka väljaspoolt - kliendid, koostööpartnerid jne. Tänane intervjuu on aga tütarlapsega, kes lisaks ülamainitud suhtevõrgustikule, on tuttav veel kolmandikule Eesti rahvale ning kes noorte neidiste nägemisraadiusse ilmudes ikka kilkeid ja elevust tekitab. Räägime Liis Härmaga - Baari Liisiga. Nüüdseks on see periood elust läbi ja Liisist saanud sekretär reklaamibüroos Lowe Age, firmas, kes oma missioonis lubab olla partner klientidele nende tegevuseesmärkide saavutamisel ning ettevõtte ja brändide väärtuse kasvatamisel.

Loomulikult ei saa me Baari teemast siiski üle ega ümber. Liis ütleb, et praegusesse ellu on ta sellest tele-reality kogemusest kaasa võtnud teatava ettevaatlikkuse. Seda nii suhetes inimestega, kui ka omaenda sõnade ja käitumise osas. Kuigi Baar lõpetas juba pea aastapäevad tagasi ja sarja tootjad lubasid osalejatele, et paari kuuga melu vaibub, siis Liisi sõnul juhtuvat ikka veel, et koolitüdrukud häbelikult vihikust rebitud ruudulisele paberile tema allkirja paluvad ja tänaval täitsa võõradki sõbralikult "tere Liis!" hüüavad.

"Tegelikult on see armas, selline soe tunne tekib," räägib Liis ja lisab, et midagi väga negatiivset ta selles tähelepanus ei näe ja segama pole see töö ega isiklikku elu hakanud. "Kuigi Agesse tööle asudes pelgasin veidi kolleegide suhtumist, aga keegi seda jututeemaks küll ei võtnud. Nüüd - hiljem oleme selle üle naljagi visanud." Baari saates osalemist peab Liis sellegipoolest õigeks otsuseks. "Õppisin ennast tundma, muutusin palju lahtisemaks ja avatumaks. Olin just Kreekast töölt tulnud ja kuna "päriselt" veel tööle ei tahtnud minna, tuligi äkkotsus kandideerida reality show ?´sse. Otsisin uusi kogemusi ja tuttavaid ja auhinnaraha 100 000 kroonigi oleks osanud mõistlikult investeerida - kodu vajas remonti."

Aga töökoha reklaamibüroos sai Liis, nagu paljud teisedki. Osales avalikul konkursil, milles ta esiotsa välja praagiti, kuna palgasoov oli tütarlapsel liiga kõrge. Mõne aja pärast helistas aga Liisi praegune boss ja palus tal järgi mõelda, et ehk ta on valmis oma soovides järeleandmisi tegema, kuna muus osas sobivat ta siiski. "Kuigi mul puudus sekretäritöö kogemus, samuti vastav haridus, aga ma olin tõesti täis tahtmist ja pealehakkamist, see otsustaski asja." Varasemalt on Liis tegelenud peamiselt baaritööga, nii Eestis kui välismaal ja hariduse osas osas on tal peaaegu ette näidata turismitöötaja diplom, lõputöö on veel kirjutamata, aga selle lubab Liis ka ühel ilusal päeval ära teha. Baaritööd Liis taga ei igatse. "Kui siis ainult oma väikeses baaris kusagil troopilisel saarel," lisab ta naerdes juurde.

Liisi tööandjaks olev agentuur tegeleb kõikide reklaamimaailma vormidega - tehakse kampaaniaid, tele- ja trükireklaame, kujundatakse veebilehti ja bannereid. Büroos, mis asub Tallinna südalinnas on kohe sisse astudes aimata loomingulist keskkonda. Peab ju sisekujunduski toetama töötajate loovat mõttelendu - kontori keskel asuv kööginurk on näiteks peaaegu tervenisti klaasseintega ümbritsetud, üks sein kujutab endast korralikult riita laotud puuhalge, lõõgastumiseks on puhkenurk koos raamatukoguga ja täpilise seinaga, keset kontorit troonib mänguaparaat, ühes kabinetis toetub lauanurgale kollane jalgratas ning ülikondi ja kontorikostüüme ka näha ei ole.

"Mulle meeldib see avatud ja loov õhkkond, ega ma vist mujal seda sekretäritööd teha suudakski. Tegelikult ei olnud sekretäriamet minu kindel siht ja eesmärk, valisingi hoopis valdkonda. Reklaamiala tundus olevat põnev ja minu natuurile sobiv."


Millised on Sinu peamised tööülesanded?

"Olen terve büroo sekretär, see tähendab, et assisteerin kõiki projektijuhte ja lisaks oma ülemust, peamiselt kuluvadki pooled päevad "jooksvaid ülesandeid" täites. Tegelen ka sissetulevate kõnedega, dokumendihaldusega, kirjavahetusega, kui on käsil mingid auhinnakampaania, abistan selle organiseerimisel. Veel koostan reklaamiarhiive - lappan läbi kogu trükimeedia, lõikan välja reklaamid ja sorteerin need teemade järgi ning arhiveerin. Selle tegevuse eesmärk on võimaldada projektijuhtidel igal ajahetkel saada ülevaadet turul toimuvast. Hoian kontorit korras, mulle muideks meeldib väga koristada, meie raamatukogus näiteks lahterdan pidevalt raamatud õigetesse kategooriatesse ja käin loomeinimestele vahel näpuga vibutamas, kui köögis jälle kasutatud nõud lauale unustatakse. Igapäevane on ka hommikuse koosoleku läbiviimine, kus käiakse üle kõik eelmise päeva tööd ja teemad ning tehakse plaanid käesolevaks päevaks."

Kas on olnud võimalust osaleda ka juba reklaamitöö köögipoolel?

"Olen selleks veel liiga toores, praegu jälgin kõrvalt vaikselt. Kuulen ja näen ju kuidas see töö käib. Projekti algusfaasis istutakse koos ja lennutatakse ideid, siis nokitseb igaüks omaette ja seejärel pannakse jälle pead kokku..

Tihti on see täitsa lõbus. Aga selle äratundmiseni olen küll jõudnud, et tahaks ühel päeval minna kunsti õppima. Graafilist disaini nimelt, mulle kohe meeldib niimoodi üksinda tasakesi arvutis nokitseda."

Oled Sa rohkem planeerija või pigem juhustele avatud?

"Väga kaugele tulevikku ma plaane ei tee, pigem kavandan oma tegemisi päev-päeva haaval. Suures plaanis ma veel täpselt ei teagi, kuhu mind kisub. Jälgin märke, kuulan mida elu räägib, mitte niivõrd sisemist häält, vaid väliseid vihjeid põhiliselt. Olen üsna ebausklik ja usun siiralt sellesse, et kõik mis juhtub, peab juhtuma. Alt ei ole see mind senini vedanud."

Oled mingite apsakatega ka hakkama saanud?

"Suuri apsakaid ei mäleta. Aga mul oli alguses muidugi abi ka kogu aeg võtta. Senine sekretär jäi firmasse edasi, siirdus lihtsalt teist tööd tegema, seega probleemide tekkides sain ikka nõu.

Kontoritehnika küll ei armasta mind. Printerid minu käe all ei tööta ja nende peale võin vahel ikka päris turri minna."

Milline on sekretäri riietus reklaamibüroos?

"Riietus, nagu kogu õhkkondki, on vaba. Olen vahel natuke eksperimenteerinudki - tulen tööle, õied juustes, pikk seelik seljas - nagu lillelaps. Kostüümi kandmise kohustust ei ole. Ja see mulle sobib!"

Mis Sind motiveerib olema hea sekretär?

"Mulle meeldib nokitseda oma väikeste ülesannete kallal. Mul on selline rutiin, et nädala alguses kirjutan omale listi tehtavatest töödest ja heameel on, kui nädala lõpuks olen suutnud kõik maha kriipsutada. Siis on selline tunne, nagu oleks midagi ära teinud!

Mulle üldse meeldib tähtsatest asjadest nimekirju teha. Aga numbrid mulle seevastu üldse ei meeldi. Kuivad tabelid ja arvud seal sees ei tundu mulle kuigi mõttekad. Ma saan aru, et nende järele tehakse plaane ja analüüsitakse tehtut, aga kui ma olen näiteks mitu päeva mingit tabelit ise olen teha pusinud, siis tuleb küll lõpuks pähe küsimus, et kui mitu vaala oleks võinud ära päästa selle ajaga. Ärimaailma ma ilmselt ei sobiks. Mulle meeldib inimesi aidata. Kui projektijuht on rahul minu tööga ja klient on rahul projektijuhi tööga, siis on naeratuseks põhjust küll."


Kas raha on oluline?

"Raha on niipalju oluline, et ma saaksin lõuna ajal söömas käia ja et talvel oleks võimalus omale saapad jalga osta. Sellest põhiliselt piisab.

Muidugi, kui teda rohkem oleks, investeeriks selle pere heaks. Elan emaga koos ja meie kodu vajaks remonti. Edasiõppimise plaanid saaksid siis ka konkreetsemaks. Hetkel ei saa seda omale rahalistest kaalutlustest lähtuvalt lubada."

Mis on sekretäri kohustuslikud iseloomuomadused?

"Võime suruda alla oma tujud, sellega mul endal on mõnikord raskusi ka. Kuna sekretär on keskpunkt kontoris, siis peaks ta levitama positiivsust, olema alati abivalmis, turgutama vajadusel teisi. Usun küll sellesse, sekretär saab positiivse õhkkonna loomisel palju ära teha. Kasvõi väikeste asjadega. Näiteks tuua kolleegidele kotiga pulgakomme ja igaühele suunurka jagada. Tunda huvi inimeste vastu, mitte ainult tööalaselt. Olla rohkem sõber, kui kaastöötaja. Minu isiklike eluväärtuste tippu kuuluvad sellised omadused nagu ausus ja otsekohesus, siirus ja ehtsus. Võltsid teod ja siiruse puudumine on asjad, mis mind masendavad."


Tööväline aeg- millega tegeled?

"Minu elurütm on natuke muutunud. Peale Baari perioodi pidutsesin ikka palju ja käisin klubides. Nüüd aga eelistan pigem kodust iseendaga olemist. Meeldib pugeda teki alla ja telekat vaadata, emaga õhtuti juttu ajada, eriti kui on mõni mure töölt kaasa tulnud.

Lihtsalt on hea end tühjaks rääkida. Maal meeldib olla. Et ei oleks kohustusi ja millestki/kellestki sõltuvust, lihtsalt omaette. Lubasin endale, et hakkan edaspidi veidi aktiivsemalt ka spordiklubis käima.

Kepikõnni tahaks ära proovida."


Unistused isiklikus plaanis?

"Kunagi arvasin, et 25. eluaastaks olen juba õnnelikult abielus, selle tähtajani on veel aasta jäänud. Unistused on mul nagu ikka - paar last, ideaalne pereelu ... Võib olla ka mingi "oma asi", midagi millega meeldib tegeleda ja mis samas ka sissetuleku annaks."


Sinu elutõde?

"Oska näha märke ja signaale ning oota õiget hetke!"


Kolleegi kommentaar

Lowe Age tegevdirektor Janar Toomesso

Liis sai tööle võetud, kuna tema isiklikud väärtushinnangud sobisid ettevõtte omadega. Inimesena on Liis energiline ja positiivne persoon, kellel on piisavalt iseseisvust, et mitte oodata korraldust, vaid tegutseda.

Liisil ei ole probleem suhelda ning leida aega kõigi ja kõige jaoks. Positiivseks üllatuseks on Liisi õppimisvõime ... haarab kiirelt. Meie ootame ettevõttes oma assistendilt eelkõige seda, et kliendid ja backoffice oleks hoitud ja võimalusel genereeriks assistent juhtidele lisaaega, tehes ära töid, mida tema kompetents lubab ...

Liis saab sellega suurepäraselt hakkama!

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara