Siiri Lind on kindel, et head sekretäri iseloomustab oskus end vajadusel maksma panna

Kaubakeskused oma pisikeste ja suurte poekestega on saanud igapäevaseks nähtuseks tänases Eestis. Mõni käib kord kuus shoppamas, teise jaoks on kaubakeskustest saanud meelelahutusasutused - elu keeb seal igal nädalapäeval ja aastaajal.

"Pakume Tallinna elanikele parimat ostukeskkonda ja koos naabritega moodustame tervikliku meelelahutuspiirkonna"? - lubab Tallinna ühe suurima - Roccalmare kaubanduskeskuse koduleht. Kuidas töötegemine selles mitmekümne tuhandete ruutmeetrite suuruses hoones ja sadade rentnike keskel tundub, sellest räägib kaubakeskuse administraator Siiri Lind.

Suure osa Siiri tööpäevast võtabki rentnikega suhtlemine. Ei möödu päevagi, kui ta ei peaks tegelema mõne olmeprobleemiga, mis poepidajatele muret teeb. "Mõnel on liiga külm, mõnel liiga soe, kellegi jaoks on muusika liiga vali, keegi on kaotanud võtme, ühes boksis ei tööta millegipärast telefon ja teises tõrgub ventilatsioonisüsteem," kirjeldab Siiri tavalisi olukordi, mis lahendamist nõuavad. Ise Siiri muidugi tunkesid selga ei vea ja tööriistakohvri järele ei haara, aga operatiivse lahenduse peab ta organiseerima siiski. Rentnike lepingutel hoiab Siiri silma peal. Nende sisu ja tingimuste üle otsustab küll tema juht, aga vormistamine ja haldamine on Siiri ülesandeks. Samuti suhtleb ta paljude majaväliste partneritega - alates reklaamiagentuurist lõpetades ametiasutustega, otsustab selle üle, millisesse kataloogi ja infotelefoni teave üles läheb, hoolitseb kodulehe sisu ajakohastamise eest. Loomulikult tuleb tegeleda ka külalistega, vastata telefonidele, hallata kirjavahetust ja hommikul oma kahele kolleegile kohvi keeta.


Kollektiiv on teil väike, vaid 3 inimest kontoris. Kas igavaks ei lähe?

"Seda muret küll ei ole. Oleme jah kolmekesi - mina, minu ülemus ja raamatupidaja. Tegelikult kuuluvad firmasse veel ka kaks tehnikut, kaks koristajat ja sisekujundaja, aga nemad igapäevaselt kontoris ei ole. Meil on lõbus. Valitseb selline avatud õhkkond, oleme kõik "sina" peal, viskame nalja. Suvepäevi me küll kolmekesi koos ei pea, aga jõulude ajal võtame oma lähedased kaasa ja läheme õhtust sööma. Tavaliselt on see lõppenud mõnes klubis tantsuga hommikutundideni."


Kuidas oma praeguse töökoha leidsid?

"Selle selgitamiseks peab minema ajas päris pikalt tagasi - eelmisesse töökohta nimelt. Töötasin enne firmas Onninen elektriosakonna sekretärina. Olla sekretär, ei olnud mul küll mingi kindel plaan ja eesmärk, see lihtsalt tundus minu esimese töökoha jaoks sobiv. ühel ilusal kevadpäeval lahkus minu juht firmast ja aasta hiljem kutsus ta mu uuesti enda juurde tööle. Kuna tegime peale tema lahkumistki veel tööalast koostööd ja tihti algas telefonivestlus mingi naljaga, siis panin algselt ka selle kutse lõõpimise arvele. Kui selgus, et tal on tõsi taga, siis mõtlesin nädalakese ja otsustasin minna."


Meenuta oma esimest töönädalat ja muljeid Roccalmares?

"Alguses ei saanud ma ikka midagi aru. Tol ajal oli seal üks asendus-sekretär ja tema üldjoontes seletas mulle, kuidas asjad käivad. Hiljem selgus, et paberimajanduse ja arhiveerimisega oli suur segadus, kõik dokumendid-lepingud olid küll olemas, aga süstematiseerimata ja ajakohastamata. Nii ma siis oma peaga püüdsin asju korda seada. Mäletan, et alguses tundus telefonile vastates - Roccalmare Kaubanduskeskus kuuleb - isegi see nimi pikk ja keeruline välja öelda."


Kuidas sa oma juhile otseselt abiks oled olnud?

"Ta ei ole just kõige vilunum kirjade kirjutamine. Tavaliselt ta räägib mulle ära, mida ta öelda tahab ja mina panen siis selle kirja. üldse on kirjade kirjutamine sekretäri töös minu meelest üks loominguline tegevus. Eriti siis, kui tegemist on mõne problemaatilise olukorraga ja tuleb leida need kõige õigemad sõnad ja väljendid. Tõlkimisel olen abiks olnud, inglise keel on mul päris hästi suus, vene keel seevastu on ikka üsna nõrk. Olen tõlkinud nii kirju, kui ka lepinguid."


Oled kohe-kohe töökohta vahetamas?

"Roccalmare Kaubakeskuses toimus omanikevahetus ja mina sain endiselt omanikfirmalt pakkumise jätkata tööd nende juures. Alustan juba oktoobrikuu teisel poolel. See ettevõte tegeleb kinnisvara arenduse ja haldamisega. Konkreetselt minu tööülesandeid ja ametinimetustki ei ole me veel paika pannud, aga võtan heameelega uusi väljakutseid vastu. Küll ma hakkama saan ja kui vajadus tekib, siis abi küsida ma ei karda. Pigem olgugi rohkem pingutamist, kui et kõik liiga lihtne tundub."


Räägi oma haridusteest

"Peale keskkooli ei osanud ma küll mingeid teadlikke valikuid teha. Õe jälgedes alustasin Audentese ülikoolis õpinguid rahvusvahelise finantsjuhtimise erialal. Hiljem läksin üle Tallinna Tehnikaülikooli ja nüüd on jäänud veel lõputöö teha. Kavatsen selle kirjutada personalivaldkonnast - värbamisest. Personali alaga tegelikult ma oma karjääriplaane otseselt ei seo ning ausalt öeldes ma veel ei teagi "kelleks tahan saada". Võtan elu päev päeva haaval ja püüan tegeleda asjadega, mis mulle meeldivad."


Kas oled läbinud ka täiendkoolitusi, et tööga paremini hakkama saada?

"Ei ole vajadust tundnud selle järele. ülikoolist on natuke abi olnud - asjaajamise, dokumentide vormistamise ja haldamise temaatika oli tuttav. Aga muus osas otsin vajadusel infot ise."


Kas tööpäevad on pikad?

"Tavaliselt siiski mitte. Kella üheksast poole kuueni olen tööpostil (ja ega ma eriti päeval liikuma pääse). Pean kogu aeg nö valves olema. Juhuks, kui keegi kontorisse sisse astub või helistab. Sellel suvel oli küll tarvis teha pikki päevi. Omanikevahetusega seoses viidi läbi äriaudit ja vaja oli kokku koondada suur hulk erinevat infot, teha aruandeid ja nimekirju. Siis kaheksast tunnist tihti ei piisanud. Sellistes olukordades võib isegi väike stressialge tekkida. Kui palju asju kuhjub ühele ajaperioodile ja kõike justkui ei jõua teha. Siis aitab prioriteetide üle vaatamine. Aga muidu olen ikka peale tööpäeva iseenda päralt, vahel küll planeerin eelmisel õhtul veidi järgmise päeva tegemisi, aga see on ilmselt loomulik."


Ja vastupidi ka - tööajal isiklike asjadega ei tegele?

"Päris nii ilmselt öelda ei saa. Vahel, kui tuju ja meeleolu just kõige paremad ei ole, siis olen võtnud ka keset päeva natuke aega enda jaoks. Suhtlen sõpradega MSN-is, mitte et mul neid kontakte seal massiliselt oleks, aga umbes kümne inimesega saab aktiivselt suheldud küll. Vahel otsin mingit infot internetis. Aga tööülesanded peab lõpuks siiski ära tegema, sellest ei pääse nagunii!"


Milline on hea sekretär?

"Täpsus ja kohusetunne on olulised. Tihti on sekretär see, kes annab paberitele lõpliku lihvi ja likvideerib viimasedki vead. Alguspäevil juhtus minuga selline lugu, et unustasin ühel lepingul rentniku nime muutmast ja hiljem oli kõigil osapooltel piinlik. Avatud suhtlemismaneer ja võime end vaos hoida võiksid olla märksõnadeks. Viimane ei tähenda küll seda, et sekretär peaks alati suu kinni hoidma ja mõtted enda teada jätma.

Otse vastupidi - head sekretäri iseloomustab ka see, et ta oskab oma mõtteid õigesti serveerida ja ideid maha müüa, end vajadusel ka maksma panna. Aga seda kõike viisakalt ja korrektselt. Nii töö - kui eraelus tagab tihti edu üks võlusõna - kompromissivalmidus. Selle tõe olen küll selgeks saanud."


Milline on hea juht?

"Hea ülemus väljendab selgelt oma ootusi, seletab lahti tööülesanded, st mitte ainult ei oota tulemust, vaid vajadusel aitab leida ka tee, kuidas eesmärkideni jõuda. Hea ülemus oskab ja suudab oma alluvatega suhelda."


Milleta Sa oma elu ette ei kujutaks?

"Sõbrad, sport, hea tervis....

Sõpradega ei tohi sidet kaotada. Elutempo on ju nii kiire ja peale tööpäeva ja trenni on tihti väsimus peal ning heameelega ei suhtleks kellegagi. Aga see aeg tuleb leida.

Trenn on minu jaoks väga tähtis. Nii kaua kui end mäletan, olen sporti teinud. Lapsena käisin iluvõimlemise trennis ja tantsimas, hiljem keskendusin aeroobikale. Olen läbinud ka aeroobikatreeneri kursused ja seega võiksin ise ka treeninguid läbi viia. Sellega olen ka väikest viisi tegelenud, küll mitte spordiklubis, aga mõni aeg tagasi andsin ühe firma naistele paar korda nädalas trenne. Olen osalenud ka Fitgirli konkursil ja sain seal kolmanda koha. Põhitööna vaid treeneriameti pidada oleks üsna raske. Et normaalselt ära elada, peaks tegema vähemalt 16 tundi nädalas trenne. Seda tundub küll võrreldes tavalise 40- tunnise töönädalaga vähe olevat, aga tegelikult on see füüsiliselt üsna koormav. Aastaid tagasi teenisin Itaalias tantsimisega leiba ning Eestisse naastes tantsisin mõnda aega ka Tallinna ööklubides.

Ilmselt tänu sportlikule eluviisile on ka tervis ja toitumine minu jaoks olulised teemad. Ma ei jälgi küll mingeid kindlaid toitumisteooriaid, aga arvestan oma keha vajadusi. Sealihale eelistan kanafileed ja piimatooteid ka mitte eriti, samas juurvili ei puudu üheltki minu õhtusöögilt.


Kas välimus on sekretäriametis oluline?

Välimus on üldse oluline. Tüdrukud peavad ilusad olema. Ja eelkõige mitte kellegi teise jaoks, vaid iseenda pärast. Trenn ja õige toitumine on hea välimuse aluseks. Mina näiteks tunnen end kohe halvasti, kui ma sporti ei tee - midagi nagu oleks puudu.

Mingeid erilisi iluprotseduure mul ei ole. Igahommikune duÅ?s ja juuste pesemine on asi, mis on minu päeva juures küll kindel. Ma pigem helistan tööle, et jään natuke hiljaks. Pestud juuksed on minu jaoks hea enesetunde küsimus. Riietuse valimise peale läheb hommikuti 15 minutit vähemalt.

Minu kapis on küll rohkem casual - stiilis rõivaid, aga on ka perioode, millal eelistan klassikat. Inimese juures on oluline tervikmulje, olenemata stiilist meeldib mulle, kui tulemus on naiselik ja maitsekas. Olen ilmselt üsna edev ka, mulle meeldib kombineerida erinevaid stiile ja aksessuaare. Maitselagedust ma ei talu.


Millega oma vaba aega sisustad?

Veedan aega sõpradega, käin trennis, pidudel, kinos. Elukaaslane on mul sportlane - mängib rannavõrkpalli. Kuna kevadest sügise keskpaigani on pea iga nädal erinevas riigis võistlused, siis olen suhteliselt palju üksi. Vahel teeb see üksiolemini nukraks, kuid elukaaslasele kaasa elamine ja toetamine kaaluvad selle nukruse kordades üles. Samas, seoses tema võistlustega olen ma päris palju reisida saanud. Viimati käisime koos Brasiilias.


Millest Sa unistad?

Erilisi ja suuri unistusi mul ei olegi. Sellised tavapärased asjad - tahaks reisida, kaks kilo alla võtta, korralikult lumelauaga sõitma õppida jne. Pigem ma unistan sellest, et oleksin õnnelik. Et mul oleks võimalik teha elus asju, millest rõõmu tunnen. Olla õnnelik ja endaga rahul, tunda iseenda üle uhkust - selle poole ma püüdlen.


Kommentaar Siiri endiselt juhilt ja kolleegilt Roccalmare Kaubakeskuse juhatajalt Jaanus Saarlaid?´ilt

Siiri puhul hindan tema suhtumist töösse. Tema peale saab kindel olla. Ei ole vaja pidevat üle kontrollimist, kas kokkulepitud ülesanded on täidetud. Siirit iseloomustavad vastutustunne ja algatusvõime ning soov areneda ka oma valdkonna sees. Ta suudab panna tähele asju, mis vajavad tegemist, ilma et tema tähelepanu sellele juhtitaks.

Need on lihtsad ja elementaarsed asjad, aga nendest võivad sõltuda olulised protsessid firmas. Efektiivse organisatsiooni eelduseks on see, et back-office töötab tõrgeteta, muidu on plaanid ja otsused hukule määratud. Häid inimesi on raske leida ja seepärast tasub neid hoida.

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara