Vitamiinid ei ole energiapillid

Organismi töövõime säilitamisel on olulised kõik vitamiinid ja mineraalid. Vitamiinid on inimorganismi seisukohalt hädavajalikud ning nende kestev puudus organismis on kahjulik ja ohtlik. Samuti on ohtlik nende kestev megadoosides tarvitamine.

Erinevatel vitamiinidel on erinevad rollid organismi elutegevusprotsessides ning üks vitamiin ei asenda teist.

Vitamiinid ei ole "energiapillid" - need ei anna energiat.

Kui organismis on ajutine vitamiinide vähesus või puudus, tekib hüpovitaminoos. Vaatamata sellele, millist vitamiini organismis napib, on hüpovitaminoosi tunnused ühesugused - tekib väsimus, kehakaalu ja töövõime langus, esinevad peavalud, närvilisus, südamepekslemine, inimene on vastuvõtlikum nakkushaigustele.

Avitaminoos on seisund, kus ühe konkreetse vitamiini puudusel on kujunenud välja haiguspilt. Näiteks C-vitamiini puudusel tekib skorbuut, A-vitamiini puudusel kanapimedus.

Hüpervitaminoos tekib vitamiinide ülisuurte koguste tarbimise tagajärjel ja on organismile samuti ohtlik. Hüpervitaminoosi ei saa tekkida kui vitamiine tarvitatakse ettenähtud kogustes.

Apovit-C

NÄRIMISTABLETT

Apelsinimaitseline, sisaldab askorbiinhapet ehk C-vitamiini. Kasutatakse täiendava C-vitamiini allikana juhul, kui toit ei sisalda piisavalt C-vitamiini või kui organismi C-vitamiini vajadus on suurenenud. C-vitamiin on tugev antioksüdant ning mõjutab väga paljusid protsesse organismis. Askorbiinhape on vees lahustuv vitamiin ja tema üleannustamist ei ole karta - kõik üleliigne tuleb uriiniga välja. Siiski ära ületa maksimaalset päevaannust 1000mg. C-vitamiini imendumine algab juba suu limaskestalt. On teada, et väiksemad kogused C-vitamiini imenduvad paremini kui korraga suures koguses manustatud C-vitamiin. Liigne vitamiin C väljutatakse organismist 3-4 tunniga. Need, kes suures koguses igapäevaselt vett joovad, peavad teadma, et üleliigne vesi viib organismist välja ka askorbiinhappe ja teised vees lahustuvad vitamiinid.

Berocca

VEES LAHUSTATAV TABLETT

Apelsinimaitseline, sisaldab C-vitamiini (suures koguses 1000mg!), B1-, B2-, B6- ja B12-vitamiine, biotiini, nikotiinamiidi, kaltsiumi ja magneesiumi.B-vitamiinid on olulised närvisüsteemi ja naha normaalseks talitluseks. Berocca on näidustatud suurenenud vitamiinivajaduse perioodil nagu kasvuaeg, stress, kauakestev haigus, ravikuurid antibiootikumide ja kemoterapeutikumidega, liigne suitsetamine ja alkoholi tarbimine.

Vitiron

KOMPLEKSPREPARAAT

Vitamiinide (12 vitamiini) ja mineraalainete (10 mineraalainet) komplekspreparaat, kuhu on lisatud ka aminohappeid. Vitironi tarvita siis, kui ilmneb mõne vitamiini või mineraalaine vaeguse oht organismis - pärast haigusi, pikaajalist antibiootikumide tarvitamist, kroonilise alkoholismi ja ühekülgse toitumise puhul ning pikaajalise stressi korral.

Centrum täiskasvanutele

KOMPLEKSPREPARAAT

Sisaldab enamikku vitamiine ja mineraalaineid, kokku 30 erinevat ainet. Siin on kõige rohkem koostisaineid vitamiinide ja mineraalainete poolest ja nende ainete kogused on tasakaalus organismi tavapäraste vajadustega. Preparaadis on palju mikroelemente, mida teistes komplekspreparaatides ei ole.

Spektrum Zensen

KOMPLEKSPREPARAAT

Sisaldab 11 vitamiini, 7 mineraali, ženÅ?enni, rutiini ja letsitiini. ÞenÅ?enn toimib organismi üldtugevdavalt ja toonust tõstvalt, rutiin aitab vererõhku alandada ja südametegevust reguleerida. Letsitiin parandab mälu, tõhustab närviimpulsside ülekannet ja alandab kolesterooli.

Gerimax Ginseng 50+

KOMPLEKSPREPARAAT

Spetsiaalne vitamiinide ja mineraalainete komplekspreparaat üle 50aastastele inimestele, kuhu on lisatud ka zÅ ensÅ enni. Sisaldab 12 vitamiini ja 6 mineraali. Et vanemaealistel on suurenenud vajadus kaltsiumi, seleeni, D-, E- ja B-grupi vitamiinide järele, on need kogused siin mõnevõrra suuremad kui teistes preparaatides.

ÞenÅ?enn toimib organismi üldtugevdavalt, annab elujõudu ning tugevdab organismi vastupanuvõimet haigustele.

Multivita

KOMPLEKSPREPARAAT

Sisaldab 11 vitamiini ja 5 mineraalainet. Preparaadis on aineid vähe ja need on väikestes annustes. Näiteks puudub siit vitamiin A, mis on enamasti olemas teistes vitamiinipreparaatides.

Kui patsient vajab nägemise ja silmade tervishoiu eesmärgil lisaks nägemist parandavaid nn silmavitamiine, on tal võimalik neid ohutult kombineerida.

Kas ja kes peaks või kes ei peaks tarvitama vitamiine?

Linda Neostus, proviisor

"¢"¢ Terve, tasakaalustatud ja kvaliteetset segatoitu tarbiv tervisliku eluviisiga inimene, kes elab ökoloogiliselt puhtas keskkonnas, ei vaja täiendavaid vitamiinpreparaate. Sellist inimest ei ole ilmselt olemas. Kuid see ei tähenda veel, et kõik inimesed peaksid pidevalt vitamiinipreparaate tarvitama.

"¢"¢ Kui sageli ja mida vitamiinidest valida, sõltub juba konkreetsest inimesest ja tema eluviisist.

"¢"¢ Kindlasti jälgi enesetunnet, töövõimet, naha ja küünte seisundit, vastuvõtlikkust haigustele.

"¢"¢ Apteegis on erinevaid vitamiinipreparaate: ainult ühte vitamiini sisaldav preparaat (nt C-, E- ,A-vitamiin), vitamiinide kombinatsioonid (nt A- ja E-vitamiin ühes preparaadis), vitamiinide kombinatsioon mineraalainetega ja vitamiinide kombinatsioon mineraalainete ja muude lisanditega (nt on juures zÅ enÅ senn, koe-ensüüm Q10, letsitiin).

"¢"¢ Kui tarvitad korraga ainult ühte vitamiinpreparaati vastavalt ettekirjutusele, vitamiinide üledoosi ei teki.

"¢"¢ Kui on soov kombineerida erinevaid vitamiinipreparaate, pead kindlasti tähelepanu pöörama päevas saadavate ainete kogustele.

"¢"¢ Eriti jälgi A- ja D-vitamiinide koguseid.

"¢"¢ Enim ostetud ja tarbitud vitamiin on ilmselt C-vitamiin (askorbiinhape).

"¢"¢ Sügis-talvisel perioodil pead hoolt kandma, et organismi C-vitamiiniga varustatus oleks küllaldane. See tugevdab organismi kaitsereaktsioone ja aitab vähendada riski nakatuda viirushaigustesse.

"¢"¢ Organismi töövõime säilitamisel on olulised kõik vitamiinid ja mineraalid, kuid palaviku ja külmetuse korral tarvita eelkõige C-vitamiini.

Osale arutelus

 • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara