Kingitus toob noorele perele rõõmu

Eesti kohta lausa uskumatud mõõtmed saanud beebibuum on pannud tööandjad põnevasse seisu. Kuidas omalt poolt tunnustada töötajat, kelle pere on kasvanud, selline küsimus kummitab üha enamaid.

Reklaamiagentuuri Hunt tegevdirektor Lee Murrand kinnitab, et veel ei ole tema firmasse keegi pöördunud sooviga osta beebikingituse väljamõtlemise teenust. "Aga meie enda kollektiivis on küll kena tava vastset lapsevanemat ja pisipõnni õnnitleda. Meil on nii rahaline toetus, kingitus kui ka mõistagi lilled,"? räägib Lee Murrand rõõmsalt. Hundi kollektiiv koosneb kõigest 7 inimest, ometi on aasta olnud lasterohke - üks töökaaslastest sai lapsevanemaks septembris ja Lee enda pisipõnn on praeguseks 9kuune. Täpsetest summadest ei taha tegevdirektor rääkida. "ütleme nii, et rahaline toetus ei tohiks olla sümboolne, et lihtsalt linnukese kirja saaks. On ju teada, et lasteasjad on väga kallid ja meie poolt kingitav rahasumma peaks olema abiks lapse kasvatamisel. Samuti sõltub summa asjaoludest, näiteks lapsevanema panusest tööl,"? selgitab Lee Murrand.

Hansapanga meediasuhete juht Kristiina Tamberg mainib esmalt, et pank ainult sünnitoetusega ei piirdu, ka tulevikus peetakse oma töötajate lapsi meeles. "Lapse sünni puhul maksab Hansapank oma töötajatele sünnitoetust 10 000 krooni. Tegemist on brutosummaga. Sellele lisandub lapsehoolduspuhkuse toetus ehk osa vanema viimasest põhipalgast, mida makstakse pärast riikliku vanemahüvitise aega ehk lapse 15 kuni 18 elukuul."?

Lisa maksmine riikliku toetuse lõppedes on väga tõhus abi, kas või arvestades pisidetaili, millest rääkis üks noor isa. Nimelt õppis pere noorim just pooleteise aasta vanusena selgeks potilkäimise. Nii aitas firma täiendav toetus hakkama saada suurte kulutustega mähkmetele.

ASi Kalev suhtekorraldusjuht Ruth Roht hakkab minu küsimuse peale, kas töötajate last tema sünni puhul ka "kommidega tulevikuks"? tervitatakse, südamest naerma: "Meie maksame lapse emale või isale ühekordset sünnitoetust 1,5kordse kehtiva miinimumpalga ulatuses. Isale võimaldame veel lapse esimese elukuu jooksul tasustatud lisapuhkust 5 kalendripäeva ulatuses."?

Elion ja EMT on kaks suurfirmat, keda teavad ilmselt kõik. Arvestades nende aktiivsust heategevuses julgen loota, et kuulen "midagi hingele"? ka laste sünnitoetuste maksmise osas. Elioni personalidirektor Irene Metsis ütleb, et lapse sünni puhul saab lapsevanem sünnitoetust 1500 krooni ning isale lubatakse 5 vaba päeva.

EMT avalike suhete juht Kaja Pino nendib, et firma ise oma töötajatele lapse sünni kingitusi ei tee, aga kollektiiv on hästi vahva ja kokkuhoidev ning olulisi sündmusi ei unustata. "Kahtlemata õnnitleme oma kolleege siis, kui nad saavad lapsevanemateks. Viime haiglasse lilled, läheme koju külla, ikka koos kingitustega. Me suhtleme omavahel üldse väga palju,"? kinnitab Kaja Pino, mõtleb siis hetke ja soovitab helistada nukuteatrisse, sest üks kingitus olevat seal lausa traditsiooniks saanud. Helistan, luban Kajale, kuid enne valin veel Tallinna linnavalitsuse telefoninumbri.

"Meil on lapse sünni puhul rahaline toetus ja summaks on 2500 krooni. Muidugi mõista viime kas haiglasse või koju lilled, olenevalt sellest, kus lapsevanemaks saanud kolleeg end paremini tunneb. Harilikult käivad õnnitlemas lähemad töökaaslased,"? seletab Marika Lepik, Tallinna linnakantselei personalidirektor.

Nukuteatrisse helistades teatab üks naljakas hääl, et te helistasite nukuteatrisse ja seejärel tervitab müügiadministraator Meeli Eenmaa. Küsin, kas sellises toredas lastekeskses majas jagub tähelepanu ka kolleegidele, kui neil endil lapsed sünnivad. "Muidugi! Meil on perekeskne kollektiiv. Meie direktor Meelis Pai on oma pere eest superhoolitseja ja seda peremeelt ning -soojust on palju ka meie töökaaslaste seas,"? kuulen telefonis Meeli Eelmaa sõbralikku häält. "Meil on eraldatud rahaline toetus ja emmed siis ise ütlevad, kas nad valivad raha või soovivad mingit kingitust. Mais sündisid meil kaksikud ja meie aitasime neil käru osta. Muidugi oli mitmike puhul see summa ka veidi suurem. Aga meil töötab siin üks õmbleja, kes teeb alati ka roosades või sinistes toonides lapitekid.

Teki nurka läheb nukuteatri logo ja kui lapse nimi on juba teada, siis pannakse tekile ka see kirja. Tavaliselt, kui meil töötab vastsündinu isa, siis õnnitleme teda töö juures. Emale viime lilled haiglasse. Tekid anname hiljem kätte."? Meeli Eenmaa hakkab naerma ja selgitab, et neil on nukuteatris lausa "tuba, kus lapsi saab"?. "Selle pingi peale, kus töötas kaksikute emme, läks asemele naine, kes samuti peagi lapseootele jäi. Vaene ainus meeskolleeg, kes naistega ühes ruumis töötab! Tema saab alalõpmata sel teemal tögada,"? räägib nukuteatri müügiadministraator lõbusalt ja lisab, et augustis oli nukuteatri avakoosolekul kaksikute pere samuti kohal. "Oi, ma ei unusta seda päeva iial, see oli nii armas ja südamlik koosviibimine!"?

Vastsündinutele kingitud lapitekid on nukuteatris traditsioon

Kaksikute Emma Rosine ja Hans Eriku ema Evelin Vassar töötab Eesti Riiklikus Nukuteatris lavastusala juhataja ametikohal. Lapsed sündisid selle aasta kevadel mai viiendal päeval.

"Olin just intensiivpalatist perepalatisse pääsenud, kui äkki pistis keegi palatiukse vahelt pea sisse ja küsis siis poolihääli mind. Paljud minu töökaaslased tulid riburada palatisse! Nii tuttavad, nii õigel ajal ja õiges kohas! Külalisel oli kaasas lilled ja kaart. Sellest külaskäigust jäi mulle lõpmata hea ja soe tunne!"? meenutab Evelin praegugi oma kolleegide ootamatut ilmumist ja nendepoolset suhtumist suure tänutunde ja liigutusega. Erilisest sündmusest ühe perekonna jaoks sai kauaks meeldejääv sündmus kõigile neile, kes Eveliniga koos töötavad.

"Lapitekid saime kätte augustikuus, siis kui teatris toimus uue hooaja avamine ja tähistamine. Tekid ise on hästi toredad, mõlema teki peale on tikitud laste nimed ja muidugi ka nukuteatri logo. See on imeilus ja vägagi praktiline mälestus pikaks ajaks. Samas näitab selline kingitus, et tööandja ka tegelikult oma töötajatest hoolib,"? kiidab noor ema nii tööandjat kui ka kingitusi teinud töökaaslasi.

Evelin Vassar räägib veel, et tegelikult on lapitekkide kinkimise traditsioon nukuteatris umbes 5 aastat vana. Alguse sai see ühe ema poolt, kes töötab teatris igapäevaselt õmblejana. "Tema ise läks lapsepuhkusele ilma ühegi kingituseta. Siis kui ta tööle tagasi tuli, pani kohe iseseisvalt alguse lapitekkide õmblemise traditsioonile,"? jutustab Evelin ilusa kombe sünnilugu. Oma kurb kogemus pani mõtlema, mida teha teisiti, et nii tähtsa sündmuse puhul ei tunneks end töökaaslaste poolt kuidagi kõrvale jäätuna, lisab noor ema.

Allikas:

Äripäev

Osale arutelus

 • Riina Reiman-Männiste

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara