Kingitused välispartneritele peavad olema hoolega läbimõeldud

Kingitus, mis on sobilik meie kultuuris, võib olla hoopis kohatu mõnes teises riigis. üha laialdasemad ärisuhted sunnivad uurima, mida ja kuidas kinkida nii, et keegi ei tunneks end solvatuna.

Euroopa ärikultuuris ei loeta kinkide vahetamist sedavõrd oluliseks kui näiteks Jaapanis. Seal võetakse kingitused küll tänuga vastu, kuid neid ei oodata ning kinkimisega on sobilik oodata senikaua, kuni üksteisega on saadud lähemalt tuttavaks.

Rahal on äris tähtsaim roll ja nii on ka see kingituste puhul. üldiselt näeb rahvusvaheline ärikultuur mõningate eranditega ette, et üleantavad kingitused on hea tooniga kooskõlas juhul, kui nad väljendavad kinkija head maitset ja vastuvõtja eelistusi ning on samas kvaliteetsed, kuid mitte silmnähtavalt kallihinnalised. Samas on kinkide vastuvõtmine ja jagamine ärisuhtes ametlikult keelatud Hiinas ja Singapuris. Portugallasele tehtavad kingitused võivad ärisituatsiooni arvestades ületada tagasihoidlikkuse piirid, kuna see rahvas näeb kingitustes eelkõige märki austusest.

Väljumata lubatavuse piiridest, kehtib pea kõikjal maailmas põhimõte: see, mis pole lubatud võõrale, on sobilik lähedaste partnerite vahel. Koostöö arenedes on sobilik teha ka kallihinnalisemaid kingitusi, kuigi näiteks Poola äriprotokoll näeb ette, et kink ei tohiks ületada 200 eurot. Samas võimaldab pikaajaline tutvus ja koostöö läheneda oma partnerile isiklikult ning kostitada teda näiteks Vana Tallinna ja suitsutatud lestaga. Just selline on olnud Austria masinaehitusfirma Eesti-poolse tütarfirma üks paljudest põnevatest kinkidest oma partneritele.

Eesti välisministeeriumi kingilaos on peidus esemed, mis seonduvad meie riigi ja kultuuriga. Need Eestile eriomaseid jooni tutvustavad esemed on mõeldud valmistamaks rõõmu 134 riigile maa ilmas, kellega on sõlmitud diplomaatilised suhted, räägib ministeeriumi töötaja Anneli Kimber. Tegu on kinkidega, mille välisministeeriumi protokolliosakond välja valib, võttes arvesse kingi saaja positsiooni ja sugu, kuid üldiselt on need esemed universaalsed ning sobilikud igale rahvale ja rahvusele. Kodumaad tutvustavad esemed on alati kindel valik, mida sobib kinkida pea kõigile välispartneritele, sest nendega antakse midagi endast ega püüta kaudselt tungida teise rahvuse sügavasse hingellu ja arusaamadesse, ütles Kimber.

Lisaks kodumaale on võimalik silma paista oma firma ja selle toodanguga. Näiteks Iisraelis, kus paljudel firmadel on keelatud kinkide vahetamine, on asjalik kinkida kvaliteetseid firma logoga pastapliiatseid ja kontoritarbeid. Veidi teistsugust maitsesuundumust esindavad Venemaa ja Itaalia, millest esimeses ei loeta kontoritarvete kinkimist sobilikuks nende hinnaklassi pärast ning viimases, nagu ka Hispaanias, on sobimatu esile tõsta firma logo.

Ametlike kingituste puhul pole sobilik kinkida alkoholi, kuid olles kutsutud välispartneri poolt hubasele kodusele koosviibimisele, on alkoholi kinkimine Euroopas ja Ameerikas igati tavaline ja oodatud kink. Portugallaste enesehinnangut pole mõtet kõigutada veinipudeliga, mis eeldatavasti jääb alla nende endi kodumaisele toodangule. Moslemitele ja ka hindudele on alkoholi kinkimine tarbetu. Kinkides toitu araablastele ja juutidele, tuleb arvestada nende religioossete

põhimõtetega, mis keelavad sealiha ja vere söömise. Paljud hindud on taimetoitlased ning seepärast on liha kinkimine välistatud.

Lisaks eelpool toodud kingivõimalustele on laialdaselt kasutusel pühadekaardid, millest ei tohiks ilma jätta araablasi ja juute seoses nende endi pühadega, mille meelespidamist loetakse suureks austuseks. Jõulukaart on sobilik postitada nõnda, et see jõuaks adressaadini nädal enne jõulupühi. Uue aasta tervitusi võib Prantsusmaale saata kogu jaanuarikuu vältel. Kaartidega on võimalus üllatada itaallasi ja tekitada neis huvi, sest pühadekaartide saatmine pole selles riigis üldine tava. Jaapanisse jõulukaarti saates tuleb arvestada värvivalikuga, sest punane ümbritseb tavaliselt jaapanlaste surmakuulutusi.

Aasia riikidest pärit inimesele riiete, parfüümide ja tualetitarvete kinkimine mahub hea maitse piiridesse, kuid näiteks Kanadas ja Saksamaal kuuluvad taolised otsused inimese intiimsesse valdkonda ja pole seepärast soovitatavad ärikingid. Brasiiliasse pole sobilik kinkida rahakotte, võtmehoidjaid, lipse, ehteid ega parfüüme. Nii Itaalias kui ka Hiinas kuuluvad sobimatute kinkide nimekirja noad ja teravad esemed. Soovides hiinlasele neid kinkida, tuleb lubada tal need sümboolse rahasumma eest välja osta. Surmaga seonduvaid mõtteid tekitavad neis ka kellade ja taskurättide kinkimine.

Moslemitele ei tohiks kinkida pilte, millel on kujutatud koera või rõõmsat naisterahvast, ning muidugi mitte sea nahast tooteid. Lugupidavaimaks kingituseks võib lugeda kompassi, sest selle abil on lihtne leida üles Meka.

Kinkides arvesta iga piirkonna traditsioone

 • Saksamaa: Tähtsaid ja kallihinnalisi kingitusi tehakse ainult pärast lepingu sõlmimist. Neid ei tohi üle anda privaatselt. Kehtib reegel - mida kallihinnalisem on kink, seda ametlikum ja avalikum peab olema selle üleandmine.
 • Hiina: Enne kingi vastuvõtmist keeldutakse kolm korda selleks, et mitte näida ahne. Kinkija peab jätkama pakkumist ning vastuvõtmise korral tuleb tänada. Sama rituaal tuleb läbi teha ka teisel osapoolel.
 • Islamimaad: Kink antakse alati üle parema käega. Lubatud on ka mõlema käe kasutamine. Kui mees annab naiskolleegile üle kingituse, siis peab ta seejuures lisama, et kingituse on saatnud tema abikaasa. Mees ise ei tohi naisele kingitust teha, kuna sellel arvatakse olevat romantiline kavatsus.
 • Aasia: Euroopas avatakse kingitus kinkija juuresolekul, kuid Aasias seda teha ei tohi, kuna see näitab ahnust ja kannatamatust. Kink avatakse omaette olles, kuna halva valiku puhul lubab see säilitada väärikust.
 • Jaapan: Kinki üle andes on viisakas selle kohta öelda "tsumaranai mon"? (ebahuvitav või igav asi). Nõnda väljendatakse kaudselt mõtet, et suhted ise on tähtsamad kui kingitud esemed.
 • Allikas:

  Äripäev

  Osale arutelus

  • Anþeelika Mähar

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Hetkel eetris

  Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

  RSS

  Peopaik

  Viljandi Pärimusmuusika Ait

  Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

  Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

  Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

  Küsitlus

  Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

  • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
   28%
   28%
  • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
   17%
   17%
  • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
   10%
   10%
  • Suvepäevi ei peeta
   45%
   45%

  Valdkonna tööpakkumised

  Uudised

  Teabevara