Mis juhtub, kui töötaja ütleb lisakohustustele äkitselt "ei"?

Pole mingi saladus, et ülitublid töötajad lihtsalt kuluvad kiiresti läbi.

"Kuule, Kati, unustasin viimase reklaamiprojekti analüüsi kokku kirjutada. Kas saad homseks ära korraldada, oled siin ainus, kelle peale võin loota,"? palub juht ja teeb seejuures töötajale tunnustavalt silma. Uksest väljudes on ta süda rahul: ülesanne delegeeritud ja töötajatki tunnustatud.

üsnagi tuttav olukord aktiivsele ja firmas kriimsilma üheksat ametit pidavale töötajale. Mida tegusamana end näitad, seda rohkem sulle ülesandeid usaldatakse ning sind kõikvõimalikesse projektidesse kaasatakse.

Paljuski on see juhtide laiskus: lihtsam on väänata aktiivsed töötajad energiast tühjaks, kui et hakata jamama nendega, kelle motiveerimiseks läheb aega. Mis siis, et tegelikult oleks tegemist vajav töölõik just nende ülesanne.

Ja kuidas sa, aktivist, ikka ära ütled - alati oled ju kastanid tulest välja toonud ja just seepärast juhtide soosingu pälvinud. Enamasti ei märka needsamad juhid reede lõunal ülitublile töötajale õlale patsutada ja teda veidi pikemale nädalavahetusele lubada. Ega märka sedagi, kui alluva silmaalused ületöötamisest tumedad või kui ta päeva jooksul juba mitmendat korda peavalutablette neelab.

Tasu ju makstud ja edukat karjääri ka mitu korda arenguvestlusel ära märgitud. Loo muudab keeruliseks seegi, et tublid töötajad ei kurda, kui neile jälle uus koorem õlgadele tõstetakse. Aga võiks, sest oma töövõime eest peab hoolitsema.

"Ei"? viib töökoha kaotuseni?

Legendaarne 90-ndate keskpaigas käibel olnud ütlus, et meil on järjekord ukse taga ja tahtjaid jalaga segada, kummitab töötajaid tegelikult siiani. Ikka kardetakse ületööst keeldudes oma mainet kaotada, töökohast ilma jääda, ebasoosingusse sattuda. Ometi, kui õigel ajal ei osata öelda: "Stopp!"?, võib juhtuda, et kulutatakse end hoolimatult läbi. Ja tulemus on ju tegelikult sama.

Seega on "ei"? ütlemine oluline osa enesejuhtimisest, enesetundmisest. Kui töö tõttu on peresuhted puntrasse läinud, tervis halvenenud või enda jaoks enam üldse aega ei jää, tuleb ülemusele sellest teada anda. Probleemi teadvustades saab tavaliselt veel üht-teist päästa. Ka väärt spetsialistid on lihtsalt inimesed. Kui tööandjale ületöö tagajärgedest teada anda või mõnda töökohustustele "ei"? ütlemist ilusti põhjendada, hinnatakse seda rohkem kui kehvalt või pideva virisemise saatel saavutatud tulemust.

Kaugemale suudab firma jõuda nende töötajatega, kes tööintervjuul ausalt teatavad, et neil on armastatud ameti kõrval ka hobisid, tähtsaid inimesi, kellega koos aega veeta, ja hetki, mis kuluvad endale. See annab selgelt aimu akudest, mis seda töötajat laevad.

Mõned soovitused, kuidas seda teha

"¢"¢ Kardan, et ei saa seda ülesannet praegu vastu võtta, sest olen tööga kõvasti üle koormatud."¢"¢ Selleks et töötulemus ei kannataks, peaksin hetkel keskenduma nendele asjadele, mis käsil."¢"¢ Ma pole ammu korralikult puhanud ega tunne end kuigi rõõmsa ja aktiivsena, et pakutud ülesannet hästi täita."¢"¢ Kas võiksin paluda, et keegi teine selle ülesande enda kanda võtaks, olen koormatud."¢"¢ Soovin anda endast parima, ent jõuvarud vajaksid täiendamist. Loodan, et mõistate.

Osale arutelus

 • Tiina Saar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara