Vastutust enda enesetunde eest ei saa töökaaslastele lükata

Töökonfliktid võivad saada alguse vaid ühe poole ettekujutusest, mitte tegelikust olukorrast ja seda saab lahendada avameelselt suheldes ja probleemist rääkides.

Sageli leiavad inimesed ennast olukorrast, kus töökaaslane on solvunud nende peale ja samas nad ei ole kavatsenud kedagi solvata. Oletame, et Eve saadab oma sõbrannale Katile, keda ta ei ole kaua näinud ja kes elab teises linnas, kirja. Kiri läheb tee peal kaduma ja Katini see ei jõua. Eve ootab algul elevusega vastust, mõtleb sellele, kuidas Kati oli rõõmsalt üllatunud ja asus vastust kirjutama. Kui möödub nädal, siis arvab Eve, et Katil oli kiire ja küll ta varsti kirjutab. Kui möödub teine nädal, siis arvab Eve, et Katile ei olnudki selle kirja saamine eriline rõõmusõnum ja ta on pettunud.

Me ei anna teistele teada, mida me tunneme ja millist käitumist me neilt ootame. Kui Eve oleks Katile helistanud või uuesti kirjutanud, oleks olukord lahenenud. Selle asemel käivitusid negatiivsed mõtted: ma ei ole talle oluline, ta teeb seda nimelt, et mind haavata. Need mõtted tekitavad negatiivseid emotsioone - solvumine, pettumine, ärritus, viha, kurbus. Nende emotsioonide ajel teeme oma järgmised sammud käitumises: ei helista - igaks juhuks!, kui kohtume selle inimesega oleme pahased jne, sest mõtleme, et "miks ma peaksin seda tegema"?, "mina pingutan, aga tema ei tee midagi"?.

Seda võib nimetada manipuleerimiseks, kui me otsustame mõelda kellestki halba ja me ei anna talle sellest teada. Seega me ei anna talle võimalust midagi muuta. üldine põhimõte, millest suhtlemises peaks lähtuma, on selline: tee ise esimene samm.

Nii lähisuhetes kui ka tööalastes suhetes on oluline vastutuse küsimus. Kes vastutab hea läbisaamise eest? Kas see, kes käitus n-ö "halvasti"?? Kes peab tegema esimese sammu? Kui meie tunneme ennast halvasti, siis on meil kohustus teha midagi olukorra muutmiseks, sest vastutust enda enesetunde eest ei saa me teistele lükata.

Kirjeldatud olukordades on võimalik mõelda kahel erineval viisil. Esimene: ma ei saa mõjutada olukordi, valida enda enesetunnet, see oleneb välistest teguritest. Teine: mina vastutan enda enesetunde eest, mul on võimalused selle mõjutamiseks, on võimalik omada väga häid suhteid teiste inimestega.

Seda mustrit kohtame sageli meeskonna omavahelises koostöös.

Tihti on nii, et solvuja meelest vastutab situatsiooni eest teine pool ja ta ootab vaikides ja kannatades, et teine midagi olukorra heastamiseks ette võtab. Teine aga ei pruugi teadagi, et ta kellelegi meelehärmi on valmistanud. Ja solvuja võtab ka endale õiguse vastata samaga.

Suhteid lahendab avameelne vestlus

 • Töökonflikti lahendus on mitte loobuda suhtlemisest eeldusega, et teine on nagunii "?kurjategija"?, vaid väljendada töökaaslasele oma soove.
 • Tee seda heasoovlikult ja võimalikult täpselt.
 • Kui meil on vajadus või soov ja me ei palu, siis me manipuleerime.
 • Harjutamiseks mõtle: Mis sind küsimisest tagasi hoiab?
 • Miks on see asi, mida sa tahad paluda, sinu jaoks oluline?
 • Allikas:

  Äripäev

  Osale arutelus

  • Signe Vesso

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Hetkel eetris

  Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

  RSS

  Peopaik

  Sündmused Lennusadamas on kordumatud

  Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

  Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

  Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

  Küsitlus

  Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

  • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
   28%
   28%
  • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
   17%
   17%
  • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
   10%
   10%
  • Suvepäevi ei peeta
   45%
   45%

  Valdkonna tööpakkumised

  Uudised

  Teabevara