Aveli Jänese arvates väljendub loovus nii spontaansetes ideevälgatustes, kui ka pikas mõttetöös

Seni Eesti üritusturundusfirmade lipulaevana tuntud Royal Service muutus sügise hakul täisteenust pakkuvaks turunduskommunikatsiooni agentuuriks ning kuulutas välja konkursi büroojuhi leidmiseks.

Aveli Jänes tundis tööpakkumise enda jaoks väga ahvatleva olevat. "See on just see valdkond, milles tahan tegev olla. Võib öelda, et sellest olen ma unistanudki."?

Määravaks ajendiks kandideerimissoovi teele saatmiseks oligi just südamelähedane tegevusala, mitte niivõrd konkreetne ametikoht. Ka eelmised töökogemused on Avelil ettevõtetest, mis just inimeste meelelahutusega seostuvad. Ta on töötanud reisilaeval Victoria ja Royalisse tuleku eel töötas ööklubis Parlament, kus täitis administraatori kohustusi.


Loovus pärit lapsepõlvest

Enne seda, kui tütarlapsele oma töölaud uues kohas kätte juhatati, tuli läbida päris karm konkurss. "Ma küll päris täpselt ei tea, aga soovijaid oli olnud ligi 60, kellest 15 kutsuti osalema grupitöödes. Igatahes- mõne päeva möödudes peale rühmatöid, kutsuti Aveli vestlusele juhtkonnaga. Juba pool tundi peale kohtumise lõppemist helises telefon ja kutsuti tööle. Täpseid põhjusi, miks just tema valiti, Aveli öelda ei oskagi. "Ju nad siis märkasid minus seda kreatiivset tüüpi, kes nende seltskonda sobiks,"? pakub ta seletuseks. Oma loovuse tagamaad ütleb Aveli olevat pärit juba lapsepõlvest. Nimelt õppis Aveli esimesed 5 klassi Steiner koolis, mille filosoofia on õpetada lapsi erinevalt tavakoolist. Aveli arvates annab see kindlasti eelduse, et inimesest kasvaks loominguline isiksus.

Loovus väljendub Aveli sõnul nii spontaansetes ideevälgatustes, kui ka pikas mõttetöös. "Loova inimese peas tekivad mingi märksõna õhku visates oma kujutluspildid ja ootamatud seosed, teda iseloomustab võime mitte mõelda must-valgetelt,"lisab ta juurde.


Õppimine töö käigus

Sekretäri eriala Aveli haridustees kirjas ei ole. "Olen seda meelt, et teadmised võib omandada ka läbi konkreetse tööpraktika. Kooliski ju õpitakse vormistama avaldusi, käskkirju ja teisi dokumente mingite näidete najal. Samamoodi õpin mina siin olemasolevate materjalide põhjal. Tean, mis paberid on firma jaoks tulevikus vajalikud, seega loon ise oma arhiivisüsteemi."? Aveli arvab, et kui tema peaks kunagi omale sekretäri valima, siis pigem eelistaksi ta nö puhast lehte, kellel pole kogemust, seega ka mitte raame, millest pahatihti on raske õppida kaugemale nägema. "Kindlasti on mul endal bürootöö valdkonnas arenguruumi, on palju asju, mida ma veel ei tea ja ei oska, aga ma õpin."? Ometi on ka Aveli tulevikuplaanidesse kavandatud ülikooli minek, nimelt reakratsiooni erialale. Ta usub, et see annab talle edaspidi hea platvormi üritusturunduse valdkonnas edasi areneda, aga praegune ametikoht on heaks alguseks.


Iga päev on erinev

Tööülesannete kirjeldamisega jääb Aveli natuke hätta, sest iga päev on nii erinev " Olen abiks kõikidele projektijuhtidele ja erinevaid projekte on reeglina käsil üsna mitu.

Esmapäeva hommikuti on meil koosolek, nimetame seda Traffikuks, kus kõik 10 firmas töötavat inimest kokku saavad ja oma nädala tegemistest räägivad. Mina siis panen olulisemad asjad kirja, et oleks ülevaade, mis toimumas. Kui endal mõni hea idee tuleb, siis annan sellestki teada."


Liiga palju tööd tähendab hoopis suutmatust aega planeerida

Head sekretäri iseloomustab Aveli arvates kiire reageerimisvõime, oskus teha oma tööd nii, et koju minnes midagi hinge kripeldama ei jääks. Ta on kindel, et kõiki töid annab reeglina ära teha siiski ettenähtud tööajal, on vaja lihtsalt õppida oma aega juhtima ja prioriteete seadma. Samas on üritusturunduse valdkond, kus suur osa on just ideede genereerimisel ja seda paraku ei saa kellaaegadega reguleerida. Seega tuleb nende loovmeeskonnal küll ette, et tööl ollakse hilisõhtuni välja, sest vaim on peale tulnud. Sekretäri visiitkaardi rolliga on Aveli päri, aga samas on see tema sõnul tegelikult ikka kõikide töötajate ülesanne.


Selge siht motiveerib

Suurimaks töömotivaatoriks peab Aveli võimalust töötada valdkonnas, mis tõeliselt meeldib. "Mul on selge siht, et just sellel alal tahan tegutseda. Ma tegelikult ei kujuta ennast ette näiteks mõne pangajuhi assistendi rollis. Tõenäoliselt ei saaks ma seal niimoodi abiks ja oma juhile toeks olla."? Südamelähedane töö on Aveli arvates just see faktor, mis üldse annab võimaluse tööd hästi teha.


Erinevad inimtüübid meeskonnas täiendavad üksteist

Royali väikese kollektiivi kohta ütleb Aveli, et see on väga lahe. "Loomeinimesed on omamoodi, natuke nagu oma mulli sees olevad, projektijuhid jälle veidi organiseeritumad, aga nad täiendavad üksteist."? Vaba aega veedetakse ka koos, aga mitte suure kärtsu ja mürtsuga, vaid vaikselt. Kui tavaliselt tähendavad firma suvepäevad spordivõistlusi ja õhtust pidu mõne bändi saatel, siis Royali rahvas läheb hoopis koos purjetama. Väikeses meeskonnas töötamist eelistab Aveli suurele kollektiivile. Kui inimesi ei ole palju, on kergem üksteist tundma õppida, omaks võtta.


Iseenda vastu peab hea olema

Kuigi Aveli sõnul kaldub temagi vahel töönarkomaania poole, siis püüab ta siiski teadlikult õigel ajal piiri vahele tõmmata. "Eks minulgi jookseb vahel juhe kokku - aga siis teen endale selgeks, et enamasti ei juhtu midagi, kui ma jätkan järgmisel hommikul ja ei raba kaheksani õhtul kontoris. Endast tuleb ka lugu pidada ja iseennast väärtustada. Ei tohi ennast lõhkuda!"? Aveli on kindel, et inimese füüsiline heaolu sõltub tema vaimsest tervisest ja kui iseendaga läbi ei saa ja oma vajadusi arvesse ei võta, siis võibki tagajärjeks olla kehv tervislik seisund.


Muutused saavad alguse iseendast

Avelil on olnud nii nais- kui meesülemusi. Eelistust tal ei ole, aga ta nendib siiski, et ilmselt on naistel omavahel kergem üksteist mõista, sest ollakse emotsionaalselt sarnasemad. Suhtumised ja reaktsioonidki on mõistetavamad. Näitena toob Aveli näiteks füüsiliste koormuste taluvusläve. "Mees ei pruugi teinekord aru saada, et naisena ma ei jaksa või ei jõua."

Aveli sõnul on siiski inimese isiksus kõige olulisem. Keeruliste suhete puhul bossiga soovitab ta alustada iseenda käitumise muutmisest. Aveli väidab, et see käibetõde on praktikas lihtsalt tõestatav. "Kui on näiteks tüli ja mõlemad osapooled karjuvad, siis iseenda hääletooni malbemaks muutes ja sõnakasutust kohendades, võtab olukord automaatselt sama suuna. Enesekehtestamise ja enda juhtimisega tuleb lihtsalt tegeleda," on Aveli veendunud.


Rutiini on lihtne murda

Aveli suundub heameelega peale tööpäeva lihtsalt koju. "Pere ja aeg lähedastega on minu jaoks väga väärtuslik. Teha üheskoos perega midagi huvitavat ja rutiinivaba."? Viimast on Aveli arvates lihtne teha. "No võtame kasvõi koduse õhtusöögi - ei pea ju päevast päeva ühe ja sama laua taga, ühtede ja samade taldrikute pealt sööma.

Mõnikord võib serveerida toidu hoopis kamina ette või teleka vaatamisel eelistada põrandal vaipadel lamamist diivanitele,"? toob ta näiteid. "See ei ole keeruline, aga vägisi ja kunstlikult seda muidugi teha ei saa, see peab ikka päriselt endale meeldima ka!"?


Jõulutunne ja armsad kingitused

Avelile piisab jõulumeeleolu tekkimiseks väga vähesestki. "Mandariinide lõhn ja lumi - mulle sellest aitabki!"? Aveli jaoks on sel aastal jõuluaeg üldse natuke teistmoodi. Mitu viimast aastalõppu on ta töökohustuste tõttu pühade traditsioonidest eemale jäänud, aga nüüd plaanib ta sõita Tallinnast välja Võrru, kust ta ka pärit on ning kus pere senini elab.

Et Avelile kingirõõmu pakkuda, siis tuleks eelistada midagi armast ja lihtsat. "Ise näiteks kingin sel aastal kõige kallimatele sussid. Armastan väga käsitööd ja nii ma siis kudusin neile soojad kodusussid jalga."? Meeldejäävamaiks kingiks, mis talle endale on kingitud, nimetab Aveli päeviku moodi kladet, kuhu vahel oma mõtteid üles märkida. Ka raamatute üle tunneb ta alati rõõmu.


Unistab sisemisest tasakaalust

Aveli ütleb end unistavat sellest, et oleks võimalus tegeleda asjadega, mis rahuolu pakuvad. Et oleks sisemine tasakaal. "Peamiselt sõltub see ju ikka minust endast, aga kindlasti on suur roll headel inimsuhetel ja endaga hästi läbisaamisel. Me kõik peaksime püüdlema selle tasakaalu ja õnnelik olemise poole."?


Kolleegi kommentaar

Royal Service tegevjuht Rika Soopa:

Royal on väike firma ja meil täidab büroojuht kahtlemata väga erinevaid funktsioone, alates traditsioonilisest sekretäritööst ja büroovahendite tellimisest ning lõpetades projektijuhtide assisteerimisega, kus büroojuht peab samaaegselt orienteeruma nii turundusmaailmas, kui ka väga spetsiifilistes valdkondades, mida eriürituste korraldamine kaasa toob.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et Aveli näol on tegemist Royali töötajate usina abilisega, kelle kätes on leida lahendus kõikvõimalikele probleemidele. Inimesena on Aveli üks särasilmne energiapomm, keda on suur rõõm oma kollektiivis näha. Initsiatiivikust, ettevõtlikkust ja organiseerimisvõimet jagub tal rohkemgi, kui vaja.

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara