Intuitsiooni kasutamine võrdub puusalt tulistamisega

Kõik me oleme näinud kauboifilme, kus preeriakütt rabab puusalt revolvri ja ilma sihtimata kohe päästikule vajutab. Samamoodi toimib intuitsioon otsustamisel.

Kes on täppislaskmisega tegelenud, teab, et puusalt tulistamine on märklaua tabamiseks kõige ebakindlam moodus. Sama lugu on ka intuitsiooni kasutamisega otsustamisel.

Intuitsioonile lootes usume, et suudame hoida oma peas korrastatult kogu otsustamiseks vajalikku informatsiooni ja n-ö otsustame lennult, selle asemel et läheneda lõpliku otsuse tegemisele süstemaatiliselt. Nii nagu puusalt tulistamisegagi, on sellise lähenemise puhul õigetele otsustele raske pihta saada. Mida siis aga teha?

Puusalt tulistamine on teatud tingimustel täiesti mõistlik märkilaskmise meetod. Näiteks kui oled märklauale piisavalt ligidal ja on raske mööda põrutada.

Sarnaselt on intuitsioon täiesti omal kohal, kui võtame vastu igapäevaseid otsuseid, mille tulemus on hästi lühiajaline ehk "märklaud on lähedal"?. Samuti siis, kui otsuse mõju ei ole suur, st "ei pea märklaua südamikku tabama"?. Näiteks otsus, mida hommikul selga panna. Või millisesse poodi täna minna või mida õhtuks süüa osta " need ei vaja tõsist analüüsi ja vale otsuse tegemisel pole eriti kaugeleulatuvaid tagajärgi.

Sootuks teine lugu on aga siis, kui tehtavad otsused omavad suurt mõju meie heaolule. Otsustamisel, millist töökohta vastu võtta või millist kaupa lattu osta, intuitsioonist üksi ei piisa.

Õige otsus võib olla vastupidine intuitsioonile. Selline olukord tekib golfi õppides. Algajad tunnetavad, et golfikeppi viibutades on õigem kõverdada löögi ajal küünarnukist kätt " see tundub loogiline ja loomulik. Õige tehnika on aga vastuolus meie kõhutundega. Täpse ja stabiilse mängu tagab jäik küünarnukk, mille saavutamiseks tuleb teadlikult harjutada.

Selleks et teha stabiilselt õigeid otsuseid, tuleb kasutada otsustamise tehnikaid, mis aitavad vältida emotsionaalsetest eelistustest tulenevaid vigu ning võimaldavad tehtud otsusest õppida.

Intuitsioon on ilmselt inimkonna kõige vanem otsustamise tehnika. Seega on tal täiesti oma koht olemas. Igapäevaselt nimetatakse seda kõhutundeks. Nii uskumatu kui see ka pole, võib kõhutunne vägagi reaalselt endast märku anda.

Vahetevahel juhtub, et kui teed otsuse, millega sa sisimas päris nõus ei ole, siis tunned ennast füüsiliselt kehvasti " kas valutab pea või keha või on kõht lahti. Sellistel puhkudel annab endast märku meie alateadvus. Me ise võisime küll otsuse vastu võtta, aga meie "kõhutunne"? või intuitsioon ütleb teisiti. Teadlased väidavad, et meie alateadvus on antud olukorda analüüsinud ja tulnud teistsugusele järeldusele ning annab nüüd oma signaalidega meile sellest teada.

Levinud intuitsiooni kasutamise lõks on koguda ainult sellist teavet, mis toetab juba ette meie eelistusi. Nagu mõned autoostjad ütlevad: "Olgu auto mis värvi tahes ... kuni ta on punane."? Intuitsioonist lähtudes eelistame informatsiooni, mis on jõudnud meieni hiljuti või mis laekus seoses mõne meeldejääva sündmusega. Meie alateadvusel on komme otsustamisel eelistada sellist teavet õigele teabele, mistõttu tuleks emotsioonid ja isiklikud eelistused suurte otsuste puhul ukse taha jätta.

Alateadvusest lähtuvaid vigu aitab vältida otsustamise protsessi kõigi nelja etapi järgimine: küsimuste püstitamine, informatsiooni kogumine, süstemaatiline kokkuvõtete tegemine ja tagasisidest õppimine. Kui aga igapäevastes olukordades kõike seda teha ei jõua, on olemas veel sellised lihtsad alternatiivid intuitsioonile nagu võimaluste järjestamine ja rusikareeglid.

Meie ülesanne on ära tunda olukorrad, kus otsustamiseks piisab intuitsioonist, ja ülesanded, kus tuleks kasutada pisut stabiilsemaid meetodeid. Otsustamise põhiline soovitus on olla otsustamisel aktiivne. Tänapäeva kiiresti arenevas ühiskonnas öeldakse, et vale otsus on parem kui otsustamatus, kuna vigadest saab õppida. Head otsustamist!

Raske otsus vajab variantide analüüsi

Enne lõplikku otsustamist tasub läbida kümme sammu

* Kõigepealt sõnasta otsus, milleni tahad jõuda, nii täpselt kui võimalik. On see tõepoolest sinu otsus või kellegi teise oma? Kas seda otsust on üldse vaja vastu võtta? Kui sul pole vähemalt kahte valikvarianti, siis pole ka mingit otsust vastu võtta. Millal tuleks otsus vastu võtta? Miks on see otsus sinule oluline? Keda see otsus puudutab? Milliseid sinu jaoks olulisi väärtusi antud otsus endas hõlmab?

* Pane kirja võimalikult palju alternatiive. Leia ajurünnaku abil nii palju alternatiivseid lähenemisi kui võimalik. Lase oma kujutlusvõime vabaks ja ära kritiseeri midagi. Praegu ei ole aeg millegi hindamiseks. Pane lihtsalt kõik kirja.

* Mõtle, kust võiksid saada rohkem informatsiooni võimalike alternatiivide kohta. Kui sa ise ei suuda üle mõne üksiku alternatiivi leida, siis oleks vaja lisainformatsiooni. Uus info viib tavaliselt veelgi rohkemate alternatiivsete lahenduste leidmiseni. Sellist infot võib hankida igalt poolt " sõbrad, perekond, kolleegid, avaliku sektori organisatsioonid, firmad, online-teenused, ajalehed, ajakirjad, raamatud.

* Uuri alternatiive põhjalikult. Kui alternatiivide nimekiri on valmis, siis kasuta samu infoallikaid nende alternatiivide kohta detailide ja spetsiifiliste omaduste kogumiseks. Ilmselt avastad, et mida rohkem infot kogud, seda rohkem uusi ideid sul peas tekib. Pane ka need kirja ja uuri täpsemat infot.

* Sorteeri ja filtreeri oma nimekirja. Pärast alternatiivsete lahenduste nimekirja valmimist on aeg alustada nende hindamist, et leida just sinule sobivaimad lahendused. Esmalt pane iga valiku jaoks kirja need väärtused, mida antud lahenduse kasutamine endaga kaasa toob. Teiseks vali välja lahendused, mis lubavad kasutada suurimat hulka väärtusi. Kolmandaks kustuta maha need lahendused, mille väärtused ei sobi sinu isiklike väärtushinnangute ja vajadustega.

* Visualiseeri iga alternatiivi tulemust. ürita piltlikult endale ette kujutada nimekirja alles jäänud valikute tulemusi. Ka see aitab suuresti, kui need kujutluspildid ühel või teisel viisil kirja panna.

* Kontrolli reaalsust. Milliste allesjäänud alternatiivide teostumine on kõige tõenäolisem? Tõmba maha need valikud, mis sinu jaoks suure tõenäosusega ei toimi.

* Milline alternatiiv sobib sinu vajadustega? Vaata üle nimekiri sinna jäänud valikutega ja leia need, millega tunned ennast kõige mugavamalt. Need on sinu targad ja mõistlikud otsused. Samas, kui sulle otsus ise väga meeldib, aga sa pole kindel selle tulemustes, siis see ei ole sinu jaoks mõistlik otsus. Teisalt, kui sa ei tunne ennast mingi otsusega eriti tugevalt, aga selle tulemused sulle meeldivad, siis ka see ei ole ilmselt kõige mõistlikum otsus. Ainult siis, kui tunned, et nii otsus ise kui ka selle tulemused on sulle vastuvõetavad, on tegemist otsusega, millega peaksidki jätkama.

* Alusta kohe! Niipea kui oled oma otsuse teinud/valinud, alusta selle rakendamist. Muretsemine, kas see ikka on nüüd õige otsus ja kas ma oleksin pidanud valima mingi muu alternatiivi, ei vii kusagile ja tekitab ainult põhjendamatut stressi. Sa oled siiani andnud endast parima. Sul on alati võimalus enda seisukohta muuta, kui sa tahad. ükski otsus pole raiutud kivisse, aga venitamine on halvem kui hilisem strateegia muutmine.

* Kuidas läheb? Kindlasti vaata tagasi ja hinda hiljem oma otsust. Kas selle tulemused on sellised, nagu sa arvasid? Oled sa nendega rahul? Kas jätad otsuse jõusse või tahad teha mingeid muudatusi? Kui otsus ei toimi üldse nii, nagu plaanitud, tee kogu otsusele jõudmise protsess uuesti läbi. Ning selle käigus ürita vastata küsimustele: kas mul oli piisavalt informatsiooni? Olid need minu väärtused või kellegi teise omad? Ära unusta, et kunagi pole hilja otsust muuta ja teha parem valik.

Osale arutelus

 • Ardo Reinsalu

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara