Loomad kontoris- hüvasti stress!

Viimasel aastakümnel on ka Eestisse jõudnud trend tuua kontorisse loomi.Loomasõbralik ettevõte rajab oma personalile stressivaba töökeskkonna, mis lõpptulemusena parandab töötajate meeleolu ning produktiivsust. Ameerikas korraldatud uuringud näitasid, et müügiinimesed, kes oma koera tööle kaasa võtsid, olid palju edukamad nendest müügiinimestest, kes loomadega kokku ei puutunud.


Miks on loomade toomine kontorisse kasulik?

* On tõestatud, et loomade olemasolu kontoris muudab inimesed produktiivsemaks ja positiivsemaks.

* Töötajad ei puudu nii palju töölt, kuna on loomadesse kiiindunud. Firmades, kus inimesed peavad olema kauem kui 8 tundi tööl, aitavad loomad neil tööstressist üle saada. Paljud inimesed on tunnistanud, et teevad vajaduse korral ületunde kui võivad oma kodulooma kontorisse kaasa võtta.

* Loomad parandavad töötajate omavahelisi suhteid, luues stressivaba töökeskkonna. Suhtlemisprobleemidega töötajatele on loomad teistega suhtlemisel heaks jäämurdjaks. Kinnised inimesed muutuvad sotsiaalsemaks ja julgemaks.

* Loomad mõjuvad närvilistele töötajatele rahustavalt.

* Kui inimene saab oma kodulooma tööle kaasa võtta, ei pea ta tööl olles oma lemmiku heaolu pärast muret tundma ning peale kella viit jooksujalu koju kiirustama.

* Mitmed uuringud on näidanud, et loomade lähedus aitab inimestel vererõhku alandada ning depressiooni ära hoida. Loomadega tegelevad inimesed tulevad pingeliste olukordadega paremini toime. Pennsylvania ülikoolis korraldati uuring, kust selgus, et keerulise akadeemilise teksti lugemine tõstis töötajatel vererõhku, akvaariumi jälgimine peale teksti lugemist langetas seda tunduvalt. Rahustava mõju tõttu pannakse akvaariume tihti hambaarstide ooteruumidesse. Vabaduse väljakul asuvas Hansapanga kontoris on keset ruumi uhke akvaarium- eks ole rahaga tegelemine ju ka üsna stressi tekitav. Akvaarium puhkeruumis aitab töötajatel meeldivalt lõõgastuda, arvutitööst väsinud silmi puhata ning pingeid maandada.

Millist looma võtta ja mida tuleb looma toomisel kontorisse arvestada?

* Kui büroosse tuua karvaseid loomi nagu koerad, kassid, hamstrid või merisead, tuleb kindlaks teha, ega mõnel töötajal pole nende vastu allergiat.

* Kui puhketoas elab mõni näriline, kalad või papagoid, tuleb kokku leppida, kes loomade järel puhastab ning kes loomi nädalavahetusel söötmas käib.

* Tuleb püüda lugeda looma kehakeelt. Kui ta muutub loiuks või hakkab kuidagi imelikult käituma, on parem loom koju viia.

* Kui töötaja võtab kontorisse kaasa oma

koera
, siis peab ta loomale õpetama põhilisi käske, nagu "istu"?, "paigal"? jne. Koeral ei tohi kontoris igav hakata, sest siis langeb ta stressi ning haigestub. Koerale tuleb kaasa võtta natuke närimist ning mänguasju. Kontorisse ei sobi piuksuvad lelud, sest need segavad tööd. Arvesse tuleb kindlasti võtta koera iseloomu. Kui loomake on liiga arg, võib kontoris viibimine talle kurnavaks olla. Agressiivne koer, kes võõrastega ei kohane, kontorisse ei sobi! Koeral peavad olema tehtud kõik kaitsesüstid ning kirbutõrje.

* Kui kontorisse võetakse

merisiga
, siis tuleb meeles pidada, et meriseale ei meeldi elada liiga väikses puuris. Kui võtta mitu merisiga, siis peab ka puur suurem olema. Mida avaram on närilise puur, seda vähem seda puhastama peab. Puuri ei tohi asetada päikeselisse kohta, nimelt saab merisiga kergesti kuumarabanduse. Samuti ei tohi puuri panna tuuletõmbuse kätte (see on loomakesele surmavalt ohtlik), radiaatori lähedusse ega ka ukse alla, kus pidev sisse ja välja käimine loomakest häirib. Ruumi temperatuur võiks olla 18-22 kraadi.

*

Hamstri
puhul peab esmalt samuti soetama sobiva suurusega puuri. Kuna hamster on väga liikuv loom, kehtib ka tema puhul reegel- mida suurem puur, seda õnnelikum loom. ühe nurga oma puurist valib hamster käimlaks ning seda nurka tuleb puhastada iga päev. Piisab kui ülejäänud puuri allapanu vahetada põhjalikumalt iga 14 päeva tagant. Hamstrile meeldivad atraktsioonid, sellepärast tasuks talle puuri panna jooksuratas ning paar ronimistoru. Elutingimused on hamstril samad mis meriseal- ära aseta puuri päikese kätte, radiaatori (kuumarabandus) ega aknalaua (tuuletõmbus ja suured temperatuurikõikumised) peale!

*

Küülik
pole kontorisse võtmiseks sobiv loom, kuna tahab palju hüpata ja joosta.

*

Stepikilpkonna
kontoris pidamine ei ole just kõige lihtsam ja mugavam. See loom nõuab üsna palju eritingimusi. Pesa sisustades tuleb silmas pidada et selle materjalid oleksid looduslikud (liiv, kivid, lehed) ja turvalised (ei sisaldaks mürgiseid aineid ega midagi millega loom end vigastada saaks). Päikesevalguseta ei omanda kilpkonn kaltsiumit. Sellepärast tuleb talle terraariumisse paigaldada UV-lamp. UV-lampi tuleb umbes aasta aja tagant uuendada hoolimata sellest, et ta ilusti põleb, sest aja jooksul väheneb lambi võime UV-valgust anda. Veel vajab kilpkonn soojenduslampi, mille all oleks temperatuur u 40 ?°C. Soojenduslampi on vaja, kuna kilpkonn on kõigusoojane ja kui ta keha ei saa väliskeskkonnast piisavalt soojust, siis ei hakka see korralikult "tööle". Lampide juurde oleks kasulik soetada taimer, mis neid sisse-välja lülitab. Lambid peaksid põlema umbes 12 - 14 h päevas. Talveuneks valmistuval kilpkonnal on valgustusele erinõuded.

* Kui võtta kontorisse

viirpapagoid
, peab olema valmis pidevaks sädistamiseks ja siutsumiseks. Linnu võtmine tähendab vastutuse võtmist pikaks ajaks - viirpapagoid elavad keskmiselt 8-15 aastat. Kui võimalik, vali ristkülikukujuline puur, millel on horisontaalsed võred (viirpapagoidele meeldib väga ronida). Miinimummõõtmed oleks: pikkus 30 cm, kõrgus 30cm ja laius 40 cm. Ideaalne puur on muidugi nii suur, kui rahakott lubab. Puurivõrede vahed ei tohiks olla suuremad kui 1,5 cm - lind võib muidu sinna vahele peadpidi kinni jääda. Viirpapagoi põhidieet koosneb seemnesegust, aedviljadest ja veest. Linnud vajavad puhast värsket vett iga päev. Rabarber, avokaado, alkohol, Å?okolaad, kohv and koolajoogid - need kõik on mürgised ja võivad tappa pisikese papagoi lühikese ajaga. Linnud on sotsiaalsed loomad, sellepärast on puhketuba puurile hea koht. Koht peaks olema valge, aga mitte otsese päikesevalguse käes.

*

Kalad

on kontoris väga populaarsed. ühe või kahe kala jaoks sobib tavaline ümmargune akvaarium. Enamasti kõlbab akvaariumis kasutamiseks harilik kraanivesi, kuna see on juba eelnevalt puhastatud. Akvaariumi temperatuur peaks olema ligilähedane selle elanike looduslikele elukohtade omale. Kuna erinevatel kalaliikidel on erinevad elutingimused, siis peaks hapnikust, taimestikust, valgustusest ja filtreerimisest pikemalt arutama loomapoe müüjaga.

Osale arutelus

 • Kadri Põldma

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara