Kuidas komplekteerida esmaabikappi?

Esmaabikapp või esmaabikohver töökohal on äärmiselt vajalik (ja sotsiaalministri määrusega1 kohustuslik kõigile ettevõtjatele - toim). Sellest on aru saanud suurem osa tööandjatest, sest ikka juhtub väiksemaid õnnetusi ja ootamatuid terviserikkeid, mille korral esmaabivarustus kulub marjaks ära. Samas tuleb meeles pidada, et hädaolukorras ei päästa ka kõige kallim varustus, kui see on komplekteeritud valesti.

Enne esmaabivarustuse hankimist tuleks kindlasti sotsiaalministri määrusest "Esmaabi korraldus ettevõttes kehtestamine"? uurida, mida ja kui palju peab varustuses olema. Firmade töötajate arv ja töökohad on erinevad, samuti varieerub töö iseloom. On võimalik, et teie töökohas on eririskide tõttu vajalikud ka vahendid, mida määruses ei olegi sätestatud. Need on soovitatav riskianalüüsi alusel kindlasti juurde hankida, kuid meeles tuleb pidada, et ravimid esmaabivahendite loetellu ei kuulu.

Määruse järgi on tööandja kohustatud kindlustama esmaabivahendite olemasolu töökohtadel ja ruumi, kus vajadusel saab teostada esmaabi ja hoida kannatanut arstiabi saabumiseni. Paraku on näha, et kõik tööandjad ei suhtu nõudesse täie tõsidusega. Tihti on selleks ruumiks määratud liiga väike pind, kus ei saa kannatanut isegi pikali panna. Ruum peaks olema piisavalt suur, et sinna mahuks vähemalt kolm inimest koos kannatanuga. Samuti peab selles ruumis olema võimalus asetada kannatanu lamavasse asendisse.

Mõistlikum on esmaabivahendid hoida spetsiaalses kohvris, kuna sellega saab vajadusel kiiresti õnnetuskohale liikuda. Esmaabivahendite asukoht peab olema nõuetekohaselt märgistatud ja asetsema kergesti juurdepääsetavas kohas, samuti peavad olema nähtavale kohale välja pandud telefoninumbrid abi kutsumiseks (ühtne number 112).

Kindlaks peavad olema määratud isikud, kes osutavad esmaabi ning vastutavad esmaabivarustuse korrasoleku eest. Esmaabiandja kohustus peaks olema ka uuendada esmaabivarustust. Samas peab arvestama võimalusi, et see isik või isikud ei viibi õnnetuse hetkel kohal. Seetõttu on sätestatud selle sama määrusega, et nähtaval kohal peavad olema ka juhendid, mis näitavad, kuidas kannatanule esmaabi osutada. Mõistlik on asetada juhend esmaabikohvrisse, kus see on kättesaadav kõigile.

Nähtaval kohal peavad olema ka töötajate nimed, kes on esmaabi andmiseks välja koolitatud. Uuele töötajale tuleb tutvustada nii esmaabikohvri asukohta kui ka inimesi, kes esmaabi eest vastutavad. See tutvustus tuleb teha uue töötaja esmajuhendamise käigus.

Sotsiaalministri määrusega on sätestatud ka esmaabivarustuse miinimumnõuded väikeettevõttes või ettevõtte eraldiasetsevates struktuuriüksustes. Nõuded esmaabikomplektile on seotud ettevõttes töötavate inimeste arvuga (vt tabelit 1).

Tabel 1. Esmaabikapi sisu*

Vahend

Miinimumnõuded

Kui töötajaid on üle 25

Steriilne haavatampoon 10 cm x 10 cm

2 pakki

3 pakki

Steriilne haavatampoon 7,5 cm x 7,5 cm

2 pakki

3 pakki

Steriilne haavatampoon 5 cm x 5 cm

3 pakki

Rullside (laius 10 cm)

2 tk

2 tk

Rullside (laius 15 cm)

2 tk

Plaastrid (eri suuruses)

Vähemalt 12 tk

Vähemalt 24 tk

Desinfitseeriva ainega immutatud tampoonid

Vähemalt 6 tk

Vähemalt 12 tk

Kinnitusplaaster

2 rulli

2 rulli

Kolmnurkrätik

2 tk

2 tk

Steriilne esmaabisideme pakend haavatampooniga

2 tk

2 tk

Käärid või turvalõikur

1 tk

1 tk

Kaitsekindad

1 paar

2 paari

Kaitsemask kunstliku hingamise tegemiseks

1 tk

1 tk

Alumiiniumkihiga soojendustekk

1 tk

1 tk

Isekülmuv külmakompress

1 tk

1 tk

Esmaabivahendite kasutusjuhend

1 tk

1 tk

Esmaabi andmise juhend

1 tk

1 tk

* Nõuded kehtestatud sotsiaalministri 13. detsembri 1999. a määrusega nr 82 "Esmaabi korraldus ettevõttes kehtestamine"?

Ravimid on keelatud
Esmaabikapis või esmaabikohvris ei tohi olla ravimeid (sh peavalutablette). Ravimite määramise ja andmise õigus on ainult arstil. On juhtumeid, kus ravimi manustamine kannatanule on olukorda halvendanud. Tuleb meeles pidada, et esmaabis ei kasutatagi ravimeid, sest kui me räägime ravimite manustamisest, siis ei räägi me enam esmaabist.
Esmaabi andja
Kui asutuses määratakse töötaja esmaabiosutajaks, on tööandja kohustatud korraldama talle ka esmaabialase koolituse. Koolitus peab aset leidma vähemalt ühe kuu jooksul alates kohustuste määramisest sellele inimesele. Väljaõppekursuse aluseks on Eesti Punase Risti 16-tunnine õppekava. Tööandja suunab esmaabiandja iga kolme aasta järel täienduskursusele, mille eesmärk on süvendada väljaõppekursusel omandatud teadmisi ning oskusi2.

Kuidas valida esmaabikapi või esmaabikohvri sisu?
Tänapäeva vahendite turg on suur. Tootjaid on palju ning pakendid on üks värvikirevam ja ilusam kui teine.
Tähelepanu tuleb kindlasti pöörata kahele asjaolule, mis on toote valikus väga olulised. Esimene on kindlasti pakend. Seal peavad olema märgitud järgmised andmed:
* tootmiskuupäev
* aegumiskuupäev
* eestikeelne kasutusjuhend
* tootja nimi ja registrikood
* Euroopa Liidu sertifikaadikood
Teine oluline asjaolu on toode ise. Toode peab olema lihtsalt kasutatav, õige suurusega, vastupidavast materjalist ning terviklik. Paraku on juhtunud nii, et esmaabikomplekti on sattunud ka praaktoode. Erilist tähelepanu võiks suunata hingamismaskile, kolmnurkrätikule ning alumiiniumkattega soojatekile. Materjali vastupidavuse osas soovitan kindlasti kontrollida kolmnurkrätikut. Tasub valida küll veidi kallim, kuid samas vastupidavam linane materjal, mida saab ka pärast kasutamist pesta.
Polüuretaankilest ja klapiga avausega kaitsemaski asemel, võiks valida veidi kallima ja paljude tootjate tootevalikusse kuuluva
Pocket Mask?´i
. Antud kaitsemaski on lihtsam kasutada. Pärast kasutamist saab seda vee ja seebiga puhtaks pesta ning uuesti kasutada. Erinevalt elustamiskilest tagab see abiandjale praktiliselt 100% ohutuse.
Alumiiniumkattega soojenduskile valikul on kindlasti suur roll materjali vastupidavusel. Valida tuleks vastupidavam materjal, mida on kerge puhastada. Kui soojendustekki on vaja kasutada ka välitingimustes, peab materjal olema piisavalt raske, et tuul seda ära ei viiks.
Kinnitusplaaster tuleks valida pigem lai, umbes 2,5 cm, kuid paraku on esmaabikomplektides reeglina 1 cm laiused kinnitusplaastrid. Samuti tuleb kontrollida, et kinnitusplaastri liim oleks kvaliteetne. Vastasel juhul ei jää plaaster pinnale kinni ning see minetab täielikult oma funktsiooni.

Lisavahendid
Esmaabikomplekti võivad kuuluda ka lisavahendid. Igas töökohas varitsevad ise ohud, mistõttu on riskianalüüsi põhjal ostetud lisaisikukaitsevahendid alati teretulnud: nt plastikust kaitseprillid, kilest kaitsepõlled. Abivahendite hulgas võiks olla ka vahend silma või ninaõõne loputamiseks. Pintsetid on instrument, mis kindlasti leiaks kasutust, soovitatavalt võiks need olla ühekordseks kasutamiseks mõeldud ning pakendis.
Kohustuslikule miinimumile lisaks võiks suurendada sidumismaterjali hulka ning esmaabikohvris või esmaabikapis võiks olla mitu paari eri suuruses kindaid. Enese ohutus ennekõike!
Peamine soovitus on see: ärge pange esmaabivarustust luku taha. Võtme leidmine on kiires ja niigi ärevas olukorras võimatu. Esmaabivarustus peab olema igale töötajale vajadusel kohe kättesaadav.
Nagu alguses sai öeldud, on iga töökoht isemoodi ning tööülesanded mitmesugused, seetõttu on konkreetset loendit raske koostada. Kohustuslikud vahendid peavad alati olema kättesaadavad, siinkohal ei saa tekkida lahkarvamusi ega ka vastuvaidlemisi. Soovitan teil vajalike vahendite väljaselgitamiseks teha kindlasti oma asutuses vastav uuring (vastates eelkõige peamisele küsimusele: millised on konkreetsed ohud?) ja sellest tulenevalt valida vahendid oma asutuse esmaabivarustusse.

Osale arutelus

 • Riho Männik

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara