Digipildid korda

Päikeselise suvega on muude suviste tarvikute seas suuremat kasutust näinud digifotokas ning mitmete pildiseeriatega on koduarvutisse tekkinud ports huvitavaid pilte erinevatest sündmustest - alates puhkusereisist mõnele soojale maale, lõpetades vahvast grillpeost naabrite juures. Oleks ju tore, kui saaks kunagi meeldejäänud päevi meenutada päevapiltide seltsis.

Digipiltide haldamiseks on loodud mitmeidki huvitavaid programme, mis üksteise võidu trumpavad üle erinevate võimalustega nii piltide töötlemiseks, kui ka säilitamiseks erinevatel andmekandjatel. Osad neist programmidest töötavad Sinu arvutis tõrgeteta kolmkümmend päeva ning siis nõutakse hea toote eest väikest summat Sinu rahakotist.

Õnneks leidub internetis ka programme, mida pakutakse täiesti tasuta ja ilma segavate reklaamideta. Tavaliselt sellised programmid on loodud hulga entusiastide poolt, kes usuvad vabasse tarkvarasse või kellele meeldib lihtsalt koodi kirjutada ja sellega inimestele rõõmu valmistada

Google Picasa
nimelise programmi võib mõnusa kindlustundega liigitada vabavara alla, mis sellest, et tegu on ühe suurima tarkvaraliste lahenduste looja tootega. Tegelikult Google pakutav tarkvara ongi enamjaolt tasuta. Seega on luubi alla võetud digipiltide haldamiseks ja töötlemiseks Google pakutav programm Picasa, mida on võimalik kasutada windows ja linux keskkonnas.

Google Picasa paigaldamine ja esmakordne käivitamine

Google Picasa saamiseks tuleb minna selle kodulehele: http://picasa.google.com ja sealt allalaadida selle viimane versioon. Picasa paigaldamine on imelihtne, tuleb nõustuda litsentsi tingimustega ja vajutada "Install"? nuppu. Paigaldamise lõpus pakutakse võimalusi otseteede loomiseks töölauale ning kiirkäivitus ribale, need võib märgituks jätta kui on soov kiirelt programm tööle saada. Veel küsib Picasa, kas sa tahad Google otsingumootorit vaikimisi Internet Explorerile, selle võib jätta märgistatuks, kui on huvi Google otsingumootori vastu.

Esmakordsel käivitamisel tahab Picasa teada, kus kohast pilte otsida ning siin tuleks valida esimene variant, sest siis leiab Picasa kõik pildid üles, mis on arvutis ja võib-olla ka unustatud. Sõltuvalt arvuti kiirusest ja piltide kogusest võib see protseduur natuke aega võtta.

Kui Picasa on lõpetanud piltide otsimise tuleb ette programmi aken, kus vasakul on paan, mis näitab ajalises järjestuse arvutis asuvaid piltidega kaustu ning paremal kuvatakse juba pildid ise.

Enne edasist tegutsemist tuleks Picasa seadistada eesti keelseks, et töö programmiga sujuks suurepäraselt. Neil, kel juba Picasa töötab juba maarjamaa keeli või kes arvavad, et inglise keelega on parem töötada võivad selle sammu vahele jätta.

Maakeelse kasutaja liidese aktiveerimiseks tuleb minna Tools menüüse ja sealt valida Options. Avanevas dialoogiaknas tuleb valida "Language used in menus and dialogs"? rippmenüüst "Eesti keel"? ja vajutada nuppu "Apply"?. Picasa küsib veel, et kas nõustuda valitud keelega ning annab teada, et järgmisel käivitamisel kuvatakse juba Eesti keel. Nüüd tuleb Picasa kinni panna ning käimapanemisel on kõik menüüd ilusas eesti keeles.

Piltide vaatamine ja töötlemine

Piltide vaatamine Picasa abil on imelihtne, tuleb vaid vasakul asuvas paanis klõpsata kausta peal ning paremal kuvatakse kaustas olevad pildid.

Pildi suuremaks vaatamiseks ja töötlemiseks tuleb lihtsalt teha hiirega kaks kiiret klõpsu, peale mida kuvatakse paremal pilt ning vasakul pildi töötlemiseks vajalikud vahendid.

"Peamised parandused"? osas asuvad tööriistad, mis on mõeldud piltide digitaalseks korrastamiseks.

* Kärbi - selle abil saab pildist välja lõigata teatud osa, mis on kasulik näiteks portreede puhul üleliigse osa välja lõikamisel ja inimeste ettepoole toomisel.

* Sirgenda - kui pildistamisel on sattunud mõni kontuurjoon, näiteks maja katus, natuke viltu siis selle tööriista abil saab pilti keerata "otseks"?.

* Punased silmad - kaotab ära pildistamisel tekkinud punased täpid silmadest.

* Ehk mul veab - Picasa proovib ise leida parima lahenduse pildi korrastamiseks.

* Automaatne kontrast - Picasa keerav vajadusel kontrastust vähemaks või juurde.

* Automaatne värv - Picasa muudab tuhmunud värvide puhul tonaalsust.

* ?­Täida valgusega - Kui pildistamisel on välgust väheks jäänud ja foto on tulnud tume siis selle abil saab seda viga parandada.

"Häälestamise"? alt saab käsitsi juurde või vähemaks keerata värve, heledust ning kontrastust.

"Efektid"? osas saab valida mitmete erinevate efektide vahel, millega saab muuta fotot näiteks mustvalgeks.

Kõike võib julgelt proovida ning kui soovitud tulemus ei ole meelepärane saab "Võta tagasi"? abil muuta pildi endiseks.

Piltide arhiveerimine ja jagamine sõpradele

Peale piltide töötlemist tuleks kindlasti need kirjutada ka CD"™le, kuna siis on arvuti katki mineku korral pildid kindlas kohas olemas ja ei ole vaja karta, et kõik tähtsad fotod läksid koos kõvakettaga Looja karja. CD"™le kirjutamise juures on veel seegi pluss, et seda saab alati sõpradele jagada. Samuti võtavad enamik fotopoode CD"™l pilte vastu, et need siis fotoks trükkida.

Piltide CD"™le kirjutamiseks on Picasas kaks võimalust: arhiveerimine ja kinke CD tegemine. Nende vahe seisneb selles, et esimese puhul kirjutatakse pildid plaadile koos kaustadega originaal suuruses, teise puhul pakub Picasa, mis suuruse pilt kirjutatakse CD"™le ning kas pildid salvestatakse slaidi-showna.

Arhiveerimiseks tuleb "Tööriistad"? menüüst valida "Tee piltidest varukoopiad"?, peale seda tekib alla paan, kus on kaks kasti. Esimeses kastis pakutakse võimalust luua vastav komplekt, mis siis jätab meelde, kus mingi pilt asub, et neid plaadile kõrvetada. Peale uue komplekti loomist tuleb valida kaustad, mida arhiveerida ning Picasa arvutab ise välja mitu plaati läheb vaja.

Selle sissejuhatava osaga sai kirjeldatud põgusalt nendest võimalustest, mida Picasal välja pakkuda on. Edasi tuleks ise uurida ja katsetada, sest Picasal on palju huvitavaid vahendeid, näiteks slaidi-show, pilditest filmi loomine või veebilehe loomine veebialbumi tarvis, samuti saab ka töölaua pilti Picasa abil vahetada. Need ja paljudki teised võimalused on Picasas peidus ning ootavad avastamist!

Osale arutelus

 • Viljar Bauman

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara