Jõulukingid telli juba septembris

Ärikingituste tellimise reegel on lihtne: mida varem, seda parem.

Kinkston Kingiagentuuri juhataja Martin Lepa kurdab, et puutub pidevalt kokku probleemiga, et ettevõtted jäävad ärikingituste tellimisega hiljaks.

Eriti juhtub seda jõulude ajal, kui tellimus peab kohal olema kindlaks kuupäevaks.

Lepa sõnul ostetakse aga enne jõule Euroopa hulgilaod parematest toodetest tühjaks ning juurde tuleb neid alles mitme kuu pärast.

Lisaks on enamik transpordikanaleist ja ka kohalikud trükikojad üle koormatud. Seega võib tellitud esemete kohaletoimetamine ning logode pealetrükk tavapärasest enam aega võtta.

Nagu Lepa, nendib ka Intec Trade Oü juhataja Angela Randmets, et juhtumeid, kus kliendid on ajapuudusel sunnitud otsustama toodete kiirema, kuid samas kallima tarnevõimaluse kasuks, tuleb töös ette sagedamini, kui see talle meeldiks.

"Mida rohkem on aega toodete valmistamiseks ja tarnimiseks, seda väiksemad on ka kulud," lausub Randmets.

Intec Trade'i kogemusel on meretransporti kasutades toote hind kuni poole võrra odavam kui lennutranspordiga, kuid tarneaeg umbes poole võrra pikem.

Näiteks Hiinast saabub tarne lennutransporti kasutades umbes kuuga, meretransport võtab aega 2-3 kuud.

"Drastilisima näitena, mis meie tegevusaja jooksul aset leidnud, võiks tuua 2,5 miljoni kroonise lepingumahuga reklaamkingitarne Baltimaade ühe juhtiva telekommunikatsioonifirma Leedu harukontorile, mille puhul lepingu sõlmimisega seotud toimingud vältasid nii pikalt, et luhtus meie esialgne plaan tarnida tellitud kaup kliendile laevatransporti kasutades," toob Randmets juhtumi oma praktikast.

Tellijale tähendas see umbes 30 000 kroonise väljamineku asemel 350 000 kroonist kulutust ainuüksi kaupade transpordile.

Seega oleks efektiivsemalt planeeritud ajakasutus säästnud kliendile ei vähem ega rohkem kui 320 000 krooni.

Pipelife Eesti ASi müügiinsener Margus Aiaots ütleb, et rusikareegel oleks tellida kingitused vähemalt pool aastat ette, siis võib olla suhteliselt kindel, et need saab õigel ajal kätte ning ka soodsama hinnaga.

"Traditsiooniline jõulukink oma klientidele on meil juba broneeritud," täpsustab ta.

Aiaots tunnistab, et kingituste tellimine jääb tõepoolest vahel viimasele minutile.

"Vähe sellest, et rahas kaotan, üldjuhul ei saa siis täpselt soovitud kingitust ning vahel ka sellist kogust nagu vaja," jagab Aiaots kogemusi ning lisab, et piisavalt pikalt etteplaneerimine on kasulik nii kingitellijale kui ka kingitusi tarnivale ettevõttele.

ASi E-Betoonelement kommunikatsioonijuht Margit Kimmel ütleb, et kingituste tarnega seoses ei meenu talle mingeid sekeldusi. Ju pole siis tellimisega nii viimasele minutile jäädud.

"Kuigi kahtlemata on probleem vastu suve, näiteks suvepäevade hooajal ja ka jõulude ajal asjade valmimisega, sest arusaadavalt on siis kõik koos ärganud," lisab Kimmel.

Tellimuse valmimiseks arvesta neli kuud

Martin Lepa

Kinkstoni juhataja

Firmad, kes soovivad tellida üht toodet suures koguses ja väga hea hinnaga, peavad hakkama tellimusega tegelema umbes neli kuud enne tähtaega.

üks kuu läheb enamasti näiteks Kaug-Idast tootja valimiseks, näidise tootmiseks ja kiirkulleriga siia transportimiseks. 30-40 päeva võtab tootmine ja 35-40 päeva laevatransport. Alati peab jätma varuaega ka näidise parandamiseks ja transpordi viivitusteks.

Arvestada tuleb sedagi, et suured tehased meie ehk maailma mõistes väikeste tellimuste pärast oma tootmisgraafikut muutma ei hakka.

Ettevõtted, kes valivad tooted Euroopa hulgifirmade kataloogidest, võiksid hakata kingitusi tellima kaks kuud enne tähtaega.

Kui rahuldutakse enamlevinud toodetega (vaata TOP 10) ja väiksema tootevalikuga, siis piisab ka 3-4 nädalast ettevalmistusajast. Kui kingituste tarnijale jäetakse aga aega alla nädala, tuleb kasutada kas kallist kiirkullerit või kohalikke laovarusid.

Mida kauem on aega, seda suuremat tarnijate ringi saab kasutada ja suuremat soodustust pakkuda.

Lisaks on siis olemas võimalus ja aeg tekkinud vigu operatiivselt parandada.

ärikingituste TOP 10

 • Pastapliiatsid
 • Särgid
 • Kaelapaelad
 • Helkurid
 • Võtmehoidjad
 • Mütsid
 • Kruusid
 • Kotid
 • Õhupallid
 • Pudeli- ja veiniavajad
 • Allikas:

  Äripäev

  Osale arutelus

  • Triin Raestik

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Hetkel eetris

  Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

  RSS

  Peopaik

  Viljandi Pärimusmuusika Ait

  Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

  Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

  Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

  Küsitlus

  Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

  • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
   28%
   28%
  • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
   17%
   17%
  • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
   10%
   10%
  • Suvepäevi ei peeta
   45%
   45%

  Valdkonna tööpakkumised

  Uudised

  Teabevara