Iga viies tööotsija valetab CV paremaks

Tööotsijad ilustavad või esitavad valeandmeid oma haridustee ja täiendkoolituse kohta.

Briti uurijad tõdesid CV-sid analüüsides, et tööotsijad on tihtipeale kergekäeliselt tööandjale parema mulje jätmiseks valmis oma senist töökäiku ilustama ning valeinfot jagama.

Iga viies CV oli aga lausa valetav, mis selgus äsjakandideerija tausta lähemal uurimisel. Mitmes CV-s oli rohkem kui üks möödalaskmine või vale, mis näitas, et tegemist oli teadliku tegevusega.

Eelkõige anti ilustatud või isegi valeandmeid enda haridustee ja täiendkoolituse kohta, lootes, et seda infot ei hakata kooliarhiividest kontrollima.

Teine eksimuste koht oli oma töökäik, varasemate tööde ja ametite kirjeldused ning nendele antud hinnangud. Kolmas ilustamiskoht oli eelmise töösuhte lõppemine või lõpetamine.

Isikuandmete esitamisega ei ole tööotsijail probleemi, nentisid uuringu korraldajad. Keerulisemaks läheb asi aga siis, kui tuleb kirja panna näiteks haridustee, teenistuskäik, keelteoskus jms. Nii-öelda pehmem pool tööloos kipub tegelikkusest veidi ilusam saama.

Inglismaal tegutsev uuringu- ja värbamisfirma The Risk Advisory Group tõi uuringut kokku võtvas pressiteates näite ühest tööotsijast, kes suure firma majandustalituse töötajaks kandideerides märkis CV-s, et viimati töötas ta kolm kuud ka Jaapanis, kus ta põles läbi olustiku tõttu, mida ta iseloomustas kui traumaatilist.

Taustauuring

Taustauuringud näitasid aga, et tegelikult oli tööotsija kinni peetud kauplusevarguse pärast, kusjuures ta hakkas kinnipidajaile ka vastu. Muidugi vallandati ta oma töökohalt kui vääritult käitunu.

Siia on sobilik lisada ülevaade rootslaste värbamisfirma Poolia uuringutulemustest.

Selgub, et koolituse ja kogemuse kõrval hindavad tööandjad pea samaväärselt tööotsija suhtumist oma tulevasse töösse ja firmasse.

Töölesoovijad arvavad aga, et peamine on välja tuua info haridustaseme ja kogemuste kohta. Nende meelest tööandjat ei huvita, milline on tulevase töötaja, spetsialisti suhtumine oma töösse ja ettevõttesse, mille töötajaskonda ta hakkab kuuluma ja sulanduma. Tegelikult on asjalood hoopis vastupidised, näitas ulatuslik uuring.

Küsitletud tööandjate vastustest selgus, et töötajavaliku tegemisel on 40% ulatuses määrav tema suhtumine töösse, 32% läheb arvesse töökogemus ja vaid 28% mõjutab koolitus ja haridustase. Tööotsijate meelest on tööandja jaoks koolitus, kogemus ja suhtumine võrdselt tähtsad.

Uuringust ilmnes ka, et tööletahtjad peavad oluliseks palga kõrval tööde vaheldumist ja meeldivust. Tööandjate hulgas aga ei pidanud meelepärasust oluliseks ükski küsitluses osalenud tööandja, kellel oli võimalus oma äranägemise järgi valida tööle värvatava jaoks olulised tunnused. 15% vastanutest leidis, et tulevast töötajat pole tarvis millegagi meelitada. Tehku tööd ja asi klaar!

Poolia tegevjuht

Erik Strand

tõdes uuringust kokkuvõtet tehes, et tööandjatel ja -otsijatel on eri arusaamad sellest, mida teine pool oluliseks peab. Tema jaoks kõlas see kui häirekell, mis sunnib senisest enam tähelepanu pöörama ühesele lähenemisele värbamisel.

Osale arutelus

 • Tõnu Vare

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara