Lugeja kirjutab: Ostsin nahkmantli. Olen paha?

Ostsin hiljuti omale maani, musta värvi nahkmantli. Päris nahast. Põhjus? Sest see oli 100 protsenti hetkeemotsiooni ost ja ma näen selles lihtsalt lahe välja, kui mantlihõlmade lehvides linna peal käin. Vähemalt mulle endale tundub, et ma lahe olen... Ning kohati mõtlen rõõmuga, et meil selliseid äärmusteni läinud loomakaitse aktiviste pole.

Pidevalt on maailmast tulnud mingid uudised, kuidas jälle aktivistid kuulsaid inimesi ründavad. Enamasti ju lausa füüsiliselt- peamine nende "relv"? on nahkrõivaste kandjat värviga loopimine. Ehtsast nahast rõivaste kandjad on kui ise mõrtsukad. Eks kohati saan ma neist aktivistides aru, aga ainult kohati... Värvi loopivad aktivistid mõjuvad sama naeruväärselt kui puid kallistavad "rohelised"?.

Aegade algusest peale on inimesed küttinud loomi, et süüa saada ja nahkadest kehakatteid valmistada. Tänapäeval on kaasaegne tekstiilitööstus elu tunduvalt lihtsamaks teinud ning paljudele loomadele seega elu alles jätnud. Ometigi on ehtsa naha järele ka veel praegugi nõudlus. Miks on see siis osade arvates niivõrd ebainimlik ning jõhker?

Loomulikult on kohutav, kui nahkade saamisel loomi väga võikalt koheldakse ning nad selles protsessis tohutuid piinu kannatama peavad, enne kui hinge heidavad. Loomulikult on see jube, ma ei salgagi. Aga...need loomad, kelle nahast rõivad on tehtud, ON juba tapetud. Ehk siis... rõivaste ostmine või mitteostmine ei tee seda olematuks. Seega, juba valmistoodetud nahkrõivaste/jalanõude eiramine ning mitteostmine on ju pigem nagu raiskamine. Ja see ei meeldiks jälle keskkonnakaitsjatele...

Kui jutt keskkonnale läks, siis on karusnahad tunduvalt keskkonnasõbralikumad kui tehisnahk. Tehisnaha valmistamiseks kulub tunduvalt rohkem taastumatuid maavarasid ning keskkonda saastatakse palju enam jääkproduktidega. Pealegi on kõik, mis "looduslik"?, ka tunduvalt nahasõbralikum. Seega, milleks siis loodusele vastu hakata?

Loodusel on omad seadused. Võitluses inimene versus loomad jäävad üldjuhul peale inimesed. Kui kõik on mõõdukas ning looduse normaalset tasakaalu segi ei paisata, on minu arvates kõik mõistusepärane. Pealegi, vaevalt et ka inimese maha murdnud lõvi erilisi süümekaid tunneb...

Elu pole alati must-valge. Et kui oled loomade sõber, siis liha ei söö ja karusnahka ei kanna. Mõnes asjas on pooltoonid täitsa lubatud. Näiteks minul. Olen mõõdukas loomasõber, kes ei salli näiteks jahimehi silmaotsaski, pealegi olen täiesti veendunud, et loodus saab enda tasakaalus hoidmisega edukalt hakkama, selleks kulub lihtsalt aega. Liha söön ma pigem vähe, aga seda sellepärast, et eriti ei maitse. Ehtsast nahast rõivaid eelistan sellepärast, et see on praktiline- kahjuks ei ela ma piirkonnas, kus aastaläbi soe oleks. Seega pean leppima paigaga, mida esivanemad enda kodupaigaks sobivaks pidasid. Ja nahkrõivad ON soojad (pluss veel lahedad...). Kunstnahast "vakstud"? näevad väliselt küll pärisnahaga sarnased välja, aga on seljas ebamugavad, ei lase õhku läbi (mõttetult tobe higistamine) ja "kriuksuvad"? võõralt.

Ja kui nüüd mõni paadunud loomaarmastaja kuidagi rahu ei saa, siis las ta mõtleb, et minu hingele jääb teadmine: paar süütut looma hukkusid lihtsalt selleks, et mina võiksin lahe välja näha...

Osale arutelus

 • Meelike Eenpuu-Villup

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara