Lugeja kirjutab: Kuidas küll vabaneda tüütust kolleegist?

Töökaaslasi enamalt jaolt valida ei saa. Eriti viimasel ajal, kui tööjõu liikumine on päris jõuline. Alguses tundunud meeldiv isik võib osutuda töökeskkonnas ebameeldivaks kolleegiks, kellest igal hinnal tahaks vabaneda.

Konstantne jutuvadin

Kõige häirivam on jutustav töökaaslane. Eriti olukorras, kui tegemist on vaimse alaga, kus on vaja pidevalt mõelda ja analüüsida. Juhul kui töölauad asetsevad samas ruumis ei tule töö tegemisest kahjuks midagi välja. Oleneb muidugi, kuidas keegi suudab end ümbritsevast keskkonnast välja lülitada.

Tavaliselt ei hõlma lobamoka jututeemad tööalast informatsiooni vaid võivad kulgeda isiklikest tunneteküsimustest oma sugupõlve tutvustamiseni või siis päevakajaliste sündmuste pikale arutelule. Jutustajale meeldib eriti rääkida kõigest, mis puudutab teda ennast ning tema emotsioone kõikvõimalikel teemadel.

Otsekohesus on eestlasele omane. Antud juhul on viimasest iseloomujoonest kasu. On tõesti võimalik, et selgesõnaline märkus riivab lobiseva kolleegi tundeid, kuid ausalt väljendades vastumeelsust ebaoluliste jututeemade suhtes säästab ehk nii mõnegi ületunni ning magamata öö.


Emotsioonid

Et tähelepanu äratada, on rääkijal kombeks kuulaja kaasa haarata väljendades end emotsionaalsel tasandil. Tugeval sõnal on jõud. Eriti kui need ärritavad isiklikult. Emotsioonidest pulbitsev kolleeg, kes pajatab eelmisel päeval ühissõidukis toimunust või räägib kolmandaid isikuid taga, kusjuures surudes kindlameelselt peale oma arvamust, tekitab järjepidevalt mõttetut müra ja tööst eemaletõmbavaid mittevajalikke tundeid. Antud juhul on parim vahend ignoreerimine. Laskmata jutust end kaasa haarata on võimalik säilitada külma ja kainet meelt.

Kui aga kolleegiks on isik, kelle kõnemaneer tekitab oma olemuselt tugevaid ärritavaid tundeid, siis parem oleks sellisest inimesest eemale hoida. Näiteks minul oli kunagi töökaaslane, kes rääkis hirmus palju, kuid väga tasasel häälel. Sosistamine ning arusaamatus kõnest ärritasid mind niivõrd, et hoidsin eemale andmata talle isegi võimalust mind päeva jooksul kõnetada. Ilmselge huvi puudumise ülesnäitamine peletab ka kõige altima kontaktiotsija.


üldine õhkkond

Sarkastilised märkused ei tundu olevat lahendiks. Viimased tekitavad vaid üksteise vahel ebameeldivaid hõõrumisi. Lõpptulemuseks on teravmeelsus ning negatiivne õhkkond. Samuti võib tekkida olukord, kus tüli käigus otsib vastaspool endale pooldajaid ning "võidu"? saavutamiseks hakkab levitama laimu. Lahendiks pole ka oma ärrituse väljendamine erapooletule kolleegile, kuna kurtmisest võivad tekkida tahtmatud kuulujutud. Eriti naiste seltskonnas on tagarääkime kerge tekkima.

Säilita rahu

Kuidas käituda? Nagu eelpool mainitud, võiks olla lahendiks: otsekohene märkus või sõnavõtt, ignoreerimine, eemale hoidmine või kõik kokku. Parim oleks asjast rääkida rahulikult ja asjakohaselt alguses kolleegiga nelja silma all. Kui tulemusi ei järgne, siis kõneleda otsese ülemusega.

Tavaliselt lahenevad asjad ise omal moel ja ajal. Kannatlikkus ja rahumeel aitavad ainult kaasa. Lahenduseks pole kindlasti kõvahäälselt pahameele üles näitamine, kuulujuttude levitamine ja laimamine või viimase lahendina töökaaslase omapoolne vinduv väljasöömine. Tean ülemust, kes just viimast meetodit talle ebameeldivaks kujunenud tööle võetute suhtes kasutas. Kõrvalt vaadatuna oli tegu alatu ning ebaprofessionaalne.

Lahendiks pole kohene töökoha vahetus. Segav kolleeg võib olla ajutine nähtus. Ise ohjadest haarates ning asja selgitades, häirivad asjaolud pikaloomuliseks ei kujune. Teine lugu on, kui ärritavaks faktoriks tööl on ülemus. Iseloomude sobimatus ei pruugi häirida töö tegemist, kuid kui viimane on põhiliseks takistuseks jätkuvalt pikemal ajajärgul, siis töökoha vahetus võiks küll üks valikuvõimaluseks olla.


Anna aega

Midagi ei sünni üleöö. Samamoodi ei muutu kolleegi harjumused nüüd, kohe, samal hetkel. Vaikselt nö koolitades ja kehtestavalt märku andes, et prioriteet on töö tegemine mitte lobisemine- tühja-tähja arutamine. Kõik harjumused aeguvad aja jooksul, kui anda põhjust nende muutmiseks. Ehk pole segavale kolleegile kunagi näidatud töö tegemise võlu ning täit kontsentreerumist olemasolevasse projekti. Ehk otsib ta suhtlemist. Viimasel juhul soovitaksin peale tööd ta kohvile kutsuda väiksema kolleegide seltskonnaga ning arutada töösse mittepuutuvaid, kuid tähtsaid teemaderinge tema jaoks.

Kahjuks leidub inimesi, kes ei suuda töö- ja eraelu lahus hoida ning võtavad need teemad kontorisse või koju kaasa. Oluline ei ole ainult ühe osapoole selline käitumine. Analüüsides oma käitumist tööl, võib leida ka endast harjumuse pikalt kolleegiga jutustada. Kas oled mõelnud, võiks see teda häirida või mitte?

Osale arutelus

 • Merle Kuurberg

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara