Triin Sallo - elu on seiklus

Triin Sallo alustas eelmise aasta lõpus Wris Reisibüroo uue kontori juhatajana, mis avati hiljuti jaanuaris. Wris Reisibüroo on eesti üks juhtivaimaid ärireiside korraldajaid. Uue kontori eesmärgiks on individuaalpakettide pakkumine erakliendile - iseseisva reisija abistamine soodsate teenuste leidmisel. Iseseisva reisija all mõtleb Triin iseteadvat isikut, kes seljakott seljas rändab enda jaoks avastamata paikadesse ning kes ei kasuta selleks pakettreise.Wris Reisibüroo uue kontori põhimotoks on - elu on seiklus, rända iseseisvalt, küsi nõu asjatundjalt. Muidugi vahendab Wris ka reisikorraldajate pakkumisi, kuid eelkõige pakub kliendile individuaalreiside kokkupanemist vastavalt kliendi huvile, nt kontserdi külastus mõnes suurlinnas, kõrbesafari Keenias või jalgsimatk Aasias. Triinu sõnul on mõttekas pöörduda professionaali poole, kui enda valitud sihtkohta mineku planeerimine ületab ajaliselt juba nelja tundi internetis surfamist.


Uus büroo

Triinu sõnul on sisselamine avatud kontoris kujunenud üllatavalt hästi, ilma konarusteta. Häiriv faktor on pooleliolev ehitus aga iga päevaga liigub midagi edasi, maja peaks lõplikult valmima lähiajal. Kontor asub Tallinna kesklinnas uue kaksikmaja alumisel korrusel aadressil Tornimäe 5 ning on avatud 9:00-18:00.

Kontor plaaniti algselt avada juba detsembris, kuid lükkus ehituse tõttu ajaliselt edasi, seoses sellega tuli tähtaega nihutada ka avamiskampaanial. Uus maja on meeldivalt värske. Kliendid, kes hetkel leiavad büroosse tee, on püsikunded, kes kontori asukohast on juba teadlikud. Triinu sõnul oodatakse otse tänavalt sisseastujaid enam, hetkel on neid veel vähe. Põhipõhjus on ehituses, kuna arvatakse, et maja on ehitamisjärgus.

Triinu ametikohustuste prioriteet on häireteta kontoritöö organiseerimine sh ka aruandlused, lisaks sellele tegeleb ta ka ise müügiga, mis põhikohustusena on reisikonsultantide kanda. Kontori avamise ning avamiskampaania raames on viimasel ajal Triin olnud suuresti hõivatud ka ise enam müügi poolega. Avamiskampaania populaarseimaks pakkumiseks osutusid Finnairi soodushindadega lennupiletid Aasia sihtkohtadesse.

Hetkel on kontoris põhitöötajateks lisaks Triinule kaks reisikonsultanti, kellega koostöö sujub positiivselt. Hetke meeskond on valitud juhatuse poolt. Hilisemas tulevikus on määravaks sõnaks Triinu enda otsused.


Valiku langetamine

Triin on töötanud turisminduses juba mõnda aega, alates praktika ajast Tallinkis, mille ta sooritas õpingute raames EHTEs, kus ta omandas hariduse turismimajandusest. Tundsin huvi, kuidas Triin sattus just turismivaldkonna juurde. Triinu sõnul sai määravaks, nagu noore inimese elus ikka, juhus: ta avastas EHTE olemasolu ning viis kooli sisseastumisdokumendid.

Valikutes olid küll bioloogia ja ajalugu, kuid kuna ta täpselt ikkagi ei teadnud valdkonda, mida õppida, siis ülikooli mineku ta sel ajal välistas. Tol hetkel tundus loogilisem õppida selgeks kindel amet lootes õpingute ajal selgitada välja eriala, milles ta jätkata tahaks. Ometi osutus tehtud valik õigeks juba tööle asudes Estravelisse ning see ala on köitnud teda siiani. Ajaloohuvi leiab väljundit erinevaid maid turismialaselt uurides, bioloogia aga taime- ja loomariike uudistades.

Kool andis aimduse turismi- ja hotellimajanduse põhialustest, ometi polnud omandatud teadmistest Tallinki kassasse praktikale asudes kasu, õpitu tundus reaalse tööelu kõrval kahvatu. Otseselt reisikorraldajaid ja -konsultante tol ajal koolis välja ei õpetatud. Estravelis töötades taipas ta, mida tegelikult reisikonsultandi töö endas sisaldab. Seal omandas ta erinevate müügiprogrammide valdamise, sealhulgas ka rahvusvahelise süsteemi Amadeus, mis on maailma suurim turismialane info- ja broneerimissüsteem.


Reisikonsultant versus reisiesindaja

Triin on töötanud nii reisikonsultandina kui -esindajana. Erinevad need ametid aga üksteisest. "Reisikonsultandi eesmärk on turismiteenuste müük - ta müüb paketi, korraldab majutuse ning transfeeri hotelli, hoolitseb selle eest, et kõik haakuks, kuid kahjuks rohkem tema võimuses ei ole. Reisiesindaja ülesanne on edasine töö sihtkohariigis, kus ta on toeks, et puhkus mööduks hästi ja meelepäraselt."? Reisiesindaja töötab välisriigis 24 tundi ööpäevas kindlustades meeldiva puhkuse: ta aitab ja abistab kliente erinevates situatsioonides.

Palusin Triinul analüüsida, mida üks või teine kogemus on talle andnud. "Reisiesindaja töö on andnud iseseisvust, julgust nii enda kui klientide eest seista ja võidelda, välja astuda. Nahaalsust läbi lüüa. Reisikonsultandi amet on istuv töö arvutiga, kuid parajalt pingeline ja kiire, ta peab omama laia silmaringi sh teadmisi geograafiast, kultuurist, loodusest, kliimast jne."?

Triin on olnud reisiesindajana Egiptuses, Dubais, Kreetal, Türgis. Töö käigus on ta omandanud neist sihtkohtadest hea ülevaate, ka on näinud ta hotelle, mida nüüd oma klientidele soovitab. Triin on töötanud Egiptuses ühe hooaja hotellis administraatorina, seega on ta näinud köögi poolt ka majutuses. "Oma reisikogemus on suureks plussiks. Mida rohkem oled reisinud, seda lihtsam on tööd teha."?

Büroo juhatajana juhendab ta nüüd teiste reisikonsultantide tööd: igapäevase jooksva töö käigus aitab ta kolleege nõu ja jõuga, samuti konsulteerib klientidega. Hetkel mõtleb Triin palju, kuidas uut kontorit aina paremini käivitada ja juhtida. Triin arutleb ka enda täiendamisest edasiõppimise näol - õhus on aga küsimus, kus õppida.

Viimastel aastatel oli Triinul reisiesindajana väga liikuv töö. Küsisin, kuidas ta on harjunud jälle käima tööl äripäeviti üheksast kuueni ning ühes kindlas kontoris. "Hommikul tahaks kauem magada. Olen õhtuinimene. Kella peale ärkamine on natuke problemaatiline. Mulle meeldib hommiku nautimine, kus ma saan pikalt kohvi juua. Alguses oli kontorilaua taga istumine natuke morjendav, kuid nüüd olen harjunud."? Vaheldust kontorielule pakub turismimesside ning koostööpartnerite hotellide külastamine.


Eesti turismimaastik

Triin hindab eesti turismimaastiku parajalt väikeseks ja tagasihoidlikuks, millel on arenguruumi. Turism on hetkel staadiumis, kus massturism on esikohal, mis tuleneb eestlase sissetulekust. Iseseisev reisimine ei ole kulukam, kuna on võimalik reisida väga soodsalt erinevate sooduspakkumiste näol. Sooduspakkumisi aga on.

Triin leiab, et Eesti turismil ja turismikultuuril on arenguruumi. "Väga palju kardetakse uusi kohti, takistuseks osutuvad võõrkeeled. Meelepärased on hetkel ikkagi otsereisid, kus sihtkohas esindaja on eestlane ning suhelda saab emakeeles. Eestlane oma loomult tahab avastada ja õppida, kuulab huviga reisimuljeid."? Triin paneb südamele, et eestlane võiks õppida enam tolerantsust võõraste kultuuride ja traditsioonide suhtes.

Triin näeb tulevikku iseseisva reisimisel viisil. Sihtkohana on sobilik eestlasele Aasia, talveperioodil on seal mõnus kliima ja elu on eestlasele taskukohane: hinnad on madalad. Tai on sihtkohana olnud väga populaarne juba aastaid. Sellel talvel kogus populaarsust ka India. Põhjusena näeb Triin esimese otsereisi alustamist India päikeserannikule Goasse ja Finnairi Delhi lennuliini avamist.


Elu kodust eemal

Reisiesindajana elas Triin sihtkohas kohapeal ja nii mitme kuu kaupa kodus käimata. Kõige enam meeldis talle Egiptuses, kuna esimese välisriigina, kuhu ta elama ja töötama asus, jättis too riik talle kõige tugevama emotsiooni, kuna seal sai ta oma vitsad ja arenes tööalaselt väga palju.

Reisiesindaja tööpakkumist vastu võttes ei teadnud ta väga täpselt, mida ametikoht endas sisaldas, polnud ta ka kunagi enne mikrofoni käes hoidnud. Iga uus päev tõi midagi varem kogematut ning ta õppis ja sai targemaks, seetõttu tundub Egiptus talle ka kõige armsamana. üheks põhjuseks, miks ta Egiptuse peale sooja südamega mõtleb, olid head kolleegid partnerifirmas egiptlaste näol.

Võõrsil elamise ajal on ta enda sõnul kõige enam õppinud tolerantsust: teiste kultuuride ja neist pärit inimeste austamist ja mõistmist, mitte hukkamõistmist nende tavade pärast. "Võõrsile minnes sain täiskasvanuks. üksi elamine ja majandamine kaugel on teistmoodi. Kodust kaugel olles ei jää muud üle, kui peab hakkama saama,"? lausub Triin.

Kõige enam tundis ta puudust kohupiimast, seda eriti alguses, samuti tatrapudrust. Reisiesindajana võttis ta kaasa iga kord uude sihtkohta minnes mingid toiduaineid, nt kohvipaki ning toidunõud - kruusi, kahvli ja noa, kuna ei teadnud, missugusesse üürikorterisse ta satub. Koduigatsust tundes kuulas Triin Nukitsamehe laule. Ajapikku võttis igapäevane elu oma ja koduigatsus jäi tahaplaanile. Viimast aitasid leevendada tuttavad ja sõbrad, kes erinevates paikades tal külas käisid ning alati keegi tõi midagi Eestist kaasa - leiba, Å?okolaadi jm.

Dubais, Türgis ja Kreetal olid suureks toeks head kolleegid, kellega kõrvuti tööd tehes tundus kõik lihtsam: oli kellega rõõme ja muresid jagada. Reisiesindajad mõistavad teineteist lennult ning hea läbisaamine kolleegide vahel on selles töös äärmiselt tähtis.


Unistuste sihtpaigad

Välisriigis elades on Triinul kujunenud teiste maade köökidest kaks lemmikut.: Sahlab - araabiapärane piimakissell rosinate ja pähklitega; ja moussakas - kreeka köögi ahjuvorm, kus kartul, baklažaan ja hakkliha asetatakse järjest üksteise peale ja kaetakse paksu Bechamel kastmega. Triin valmistab meelsasti ka ise kodus näiteks Kreeka salatit.

Turismis on ütlemine, et reisiesindaja pisik jääb sisse, vahel on tunne, et peab jälle minema. Sel hetkel on Triin pakkinud kohvrid ja natukeseks ajaks eemale sõitnud. Triin on tihti külastanud ikka ja jälle Sharm el Sheikhi, mis on saanud väga koduseks, kuhu igakord tagasi minnes lennuki maandudes lendavad kõhus liblikad. "See on minu teine kodu, kuna töötasin seal pikka aega."?

Küsisin, missuguses sihtkohas, kus ta on olnud, meelsasti aega veedaks. "Hea meelega läheks tagasi kõikidesse riikidesse - sinna on jäänud mälestusi, tuttavaid, sõpru, keda on hea näha. Iga kohaga seostub mingi mälestus, igas kohas juhtus nende oldud kuude jooksul midagi."?

Lähikuul on Triinul plaanis minna Indiasse. Kui küsin, kuhu ta oma unistustes reisida tahab, lähevad Triinu silmad särama. "Tahaksin minna Iraani avastama iidse Pärsia saladusi ja Galapagose saartele, mis asuvad Ecuadori rannikust 1000 km kaugusel. Tegelikult paljudesse kohtadesse sh Uus-Meremaale, Amazonasele laevaga seiklema, Mongooliasse rändama, ekspeditsioonile Antarktikasse."

Rännukire kõrval on Triin oma olemuselt tegelikult kodulembene naine, seda tõestab ka oma kodu rajamine viimase viie kuu jooksul. Hindab ta põhiväärtusi, mida igaüks meist - kodu, pere, sõpru. Viimaste toetus on olnud Triinule suureks abiks nii eemal olles kui ikka ja jälle Eestisse tagasi tulles.

Osale arutelus

 • Merle Kuurberg

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara