Hea reisifoto pole ainult vedamise asi

Kanada matkal võetud foto sai tehtud kolmandikureeglit järgides. Meie albumites ja arvutites on tihtilugu reisifotosid, mida pikemalt mõtlemata kategooriasse "Untsus" saaks paigutada. Milliseid rusikareegleid fotoaparaati puhkusele kaasa võttes jälgida tuleks, et fotodest ka naastes rõõmu tunda saaks?

Pühapäevapiltniku jaoks jagunevad fotoaparaadid laias laastus kaheks: nendeks, mis pildistavad filmile, ja digiaparaatideks, kust fotod otse arvutisse "tõmmata" saab. Olenemata sellest, kumma sa reisile kaasa võtta kavatsed, on omajagu nippe ja soovitusi, mis aitavad reisifotodele Elamusi püüda.

Valmistu juba kodus. Mõtle läbi, missuguseid fotosid sa reisil teha kavatsed ning paki oma fotovarustus (isegi kui see on väike "seebikaamera") vastavalt. Kas pildistad päeval või öösel? Kas õues või siseruumides? Kas päikese käes või pilves ilmaga? Jäta oma vastused meelde ülejäänud artiklit lugedes.

Kadreeri objekt õigesti

Kui mu pere aastaid tagasi esimese kaamera ostis, olid vähemalt pooltel fotodel puudu inimeste pead... kuid see-eest oli palju põrandat! Kui inimeste kaadrisse püüdmine selge on, tuleb järgmine tase: "kolmandikureegel". Selle asemel, et püüda kõiki objekte täpselt kaadri keskele, jaga kaader mõlemat pidi kolmeks osaks ja säti objekt nende mõtteliste joonte ristumiskohta - tulemus on hoopis elavam.

Ära "lõika" inimest fotol põlvede ja jalalaba või küünarnuki ja labakäe vahelt. Kui sinu objekt ei taha kuidagi horisontaalkaadrisse ära mahtuda, siis pildista vertikaalselt - ja vastupidi.

Kasuta valgust

Koolivend õpetas mulle hästi lihtsa nipi, kuidas muuta välku mahedamaks (et vältida heledalt "läikima löödud" nägusid): pane välgule ette ühe- või kahekordne paberileht. See tuleb eriti kasuks siis, kui tahad pimedas ruumis inimest lähedalt fotole saada.

Teine nipp on küljelt langeva valguse (päike, lamp, küünal) kasutamine inimeste näojoonte väljatoomiseks. Otse aparaadist tulev välk valgustab näo ühtlaselt heledaks ning see muutub fotol "lapikuks": kumerused kaovad varjude puuduse tõttu ära.

Pimedas pildistades on statiiv asendamatu abimees: vähese valguse tõttu teeb masin fotot kauem, kui päikese käes. Aparaati käes hoides muutuvad objektid ähmaseks, kuna pildistaja käed värisevad natuke. Kui sul ei ole statiivi, siis aseta aparaat kõvale pinnale ning kasuta aegvõtet (foto tehakse alles paar sekundit pärast nupu vajutust): sel moel seisab aparaat pildistamise hetkel täiesti paigal ning sinu nupulevajutamisest tekkinud värin on ka vaibunud.

ISO on kaval abiline

ISO number näitab filmi valgustundlikkust. Digiaparaadi omanikud saavad ISO numbrit ise muuta, filmile pildistajatel sõltub see valitud filmist. üldjuhul on ISO 50, 100, 200, 400 või 800.

Rusikareegel on: väiksem ISO number annab kirkamad värvid, suurem ISO number rohkem valgust. Kui sa pildistad päikeselistes lõunamaades, kasuta näiteks ISO 100: siis tulevad fotod värvikad. Kui aga pildistad siseruumides või spordiüritustel (kiiresti liikuvaid objekte), vali ISO 400. Öiseks pildistamiseks on sobiv isegi ISO 800.

Kui pildistad nii sees kui väljas, vali ISO 200 - see on kõige universaalsem. Filmid tasub, muideks, Eestist kaasa võtta: kohapeal ostes ei saa nende kvaliteedis kindel olla, sest paar kuud +30 kraadi käes seisnud filmist ei ole enam eriti kasu.

Vee all saab ka!

ühekordne vee all kasutatav kaamera ei paku küll National Geographicu sarnaseid fotosid, kuid erilised muljed annab edasi küll: kui paljudel sinu tuttavatest vee all tehtud fotod koduses albumis on?

Pinge ja pistik on maailajagudes erinev

Kui sinu fotoaparaadi aku on Londonis tühjaks saanud, ei õnnestu sul ilma adapterita seda laadida: pistikute kujud on maailmajaoti erinevad. Seepärast peaksid sul kindlasti alati kaasas olema patareid ning võimalusel ka adapter: saad selle igast hästivarustatud elektroonikakauplusest.

Võta vajalik kodust kaasa

Kodust kaasa võetud fotovarustusse peaksid kindlasti kuuluma aparaadi ümbriskott (et kaitsta seda välistingimuste eest: liiv ja soolane merevesi teevad tehnikaga kiiresti üks-null), varupatareid ning statiiv (võid seda asendada ka väikese linase kotikesega pannes sinna kohapeal liiva või kivikesi); digiaparaadi omanikel kindlasti varumälukaart (128 MB või suurem); tavaaparaadiga filmilindid.

Pilte trükkides ja raamides

Täispildistatud filmi ilmutamisega ei tasu kaua viivitada: kaua seisnud film hakkab aegamööda värve kaotama.

Kui fotod trükitud, sobivad mõned neist uhkelt koduseinale riputamiseks, et oleks nii endal kui külalistel hea vaadata. Soovitan trükkida fotod mattpaberile: läikpaber kipub inetult pildiraami klaasi külge kleepuma. Ära unusta klaas enne klaasipuhastusvedelikuga puhtaks pesta!

Osale arutelus

 • Maria Kupinskaja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara