Lugeja kirjutab: Mis on liikumapanevaks jõuks tööalaselt?

Enamus vastaksid sellele küsimusele: raha. Igaühe tööpanusel on oma hind. Kui suur on see summa, mille eest on keegi "äraostetav"? Kas toetab tööle pühendatud aega midagi veel peale materiaalse kompensatsiooni?


Raha kui lühiajaline stimulaator

Kas on keegi tähele pannud, et peale palgaläbirääkimisvestlust püsib adrenaliin sisemuses vaid mõnda aega? Suurem number teeb erksaks lühiajaliselt. Rahulolu on ajutine, sest aja möödudes hakatakse juba uut numbrit tahtma. Ja ausalt, kas töötulemused on kopsakama palganumbri tõttu parenenud?

Idealistina ma millegipärast alati ootan teisi põhjendusi, miks tööl käiakse. Kuid vesteldes lihttöölise või juhiga, kahjuks kindlamat vastust pole kuulnud. Tööline, kes teeb päevast päeva ühesuguseid tööoperatsioone vaatab aeg-ajalt kella poole seinal ja loeb järelejäänud tunde tööpäeva lõpuni. Juht, kes on kaotanud huvi oma töö vastu, tegeleb kõige muuga kui poolelioleva projektiga.

Huvi töökohustuste vastu

Kõigest muust, välja arvatud rahast, kõnelevad tavaliselt noored ja hakkajad kesktaseme töötajad, kes soovivad end arendada ning ametiredelil edasi liikuda. Olen kohanud isikuid, kelle jaoks hetkel töö eest makstav number ei ole oluline, määravaks on omandatav kogemus, sest viimasest annab hiljem kasu lõigata.

Seetõttu ei mõista ma ka värskelt ülikooli lõpetanut, kelle peamiseks sihiks on viiekohaline palganumber töövestlusel. Prioriteet peaks tegelikult olema tegevus, mille raames end rakendades kogemusi omandada saab. Koolis õpetatav ei lange suures osas tööelus toimuvaga kokku; teoreetilised teadmised saavad vaid toetada praktiliselt omandatavaid oskusi.


Lisaboonused

Hetkel püüavad ettevõtted inimesi osta erinevate lisaboonustega, mis tegelikkuses lähevad korda vaid kõrgematele positsioonidele kandideerijatele. Lihttöölist ei huvita tasuta lõunasöök töökohast ega spordisaali pilet. Sõidukompensatsioonigi sooviks ta kätte saada rahas mitte ettevõtte korraldatud transpordi näol.

Enamalt jaolt saadavale palganumbrile lisaboonuseid otsa ka ei liideta, tähtsaks jääb lepingusse märgitud tunni- või kuupalk. Kiirelt ununevad ettevõttes töötamisega kaasnevad lisahüved, kui jutt langeb töö tasustamisele.


Dilemma

Tihti teevad inimesed selle vea, et langevad peaküti pakutud palganumbri ohvriks. Uus töö lisab alguses ellu elevust, kuid sellele järgneb taas igapäevane rutiin. Kui vastuvõetud töö ei paku arenemisvõimalusi, kaob värske motivatsioonituhin ning ollakse altid järgmisele pakkumisele.

Ebahuvitav töö tekitab pingeid ja dilemmat iseendas. Kuid, kui oleks valikuvõimalus - huvitav töö ja kesine palk või ebameeldiv amet, kuid suurepärane tasu - kumb valida? Hetkesituatsioon tööturul näitab viimast, kusjuures ametikohti vahetatakse tihemini kui kunagi enne: joostakse suurema palganumbri suunas arvestamata muud kui materiaalsed vajadused.

Ideaalis peaks palk olema lisaväärtus huvitava ja mitmekesise töö kõrval. Stimuleerivad ju ikkagi väljakutsed ja lahendatavad kitsaskohad. Samuti ei maksaks alahinnata töökeskkonda ennast ning kolleegide vahelisi suhteid. Ning kui preemiad või tulemuspalk arvutada lisana põhipalgale, siis teenitav annuaalne summa tegelikkuses polegi ju nii halb?

Osale arutelus

 • Merle Kuurberg

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara