Hea ajurünnak ulatub igapäevast kaugemale

Keset kuiva koosolekut on ajurünnakust vähe kasu. Tõeliselt loovate ideede jaoks on vajalik luua soe ning energiline õhkkond - sel juhul on lootust, et sünnivad ennekuulmatult geniaalsed mõtted.

Ideed võib vastavalt sellele, kui innovatiivsed need on, jagada laias laastus kolmeks tasandiks. Kasutan kõigi tasandite illustreerimiseks üht ja sedasama ajurünnaku ülesannet: "Kuidas saab munadepühadeks mune värvida?"

Esimene tasand - igapäevane mõttelaad

Esimese tasandi kättesaamiseks ei ole vaja eriti palju pingutada: sellised lahendused "hulbivad" niigi kusagil mõtete pealispinnal ja vajavad ainult üleskorjamist.

Näiteks kui anda keset loidu koosolekut igale osalejale paberileht, millele tuleb märkida 5 meetodit munade värvimiseks, tulevad 99 % väljapakutud ideedest arvatavasti just esimeselt tasandilt: pea igaüks suudab suurema pingutuseta viis lahendust nimetada. Olen võrdlemisi kindel, et meetodite TOP 5 koosneb järgmistest variantidest:

 • värvime tavaliste söögivärvidega,
 • keedame mune sibulakoortega,
 • ostame poest spetsiaalsed munakleepsud,
 • kasutame akvarelle,
 • kasutame guaÅ?Å?e.
Esimese tasandi mõtlemisel lähtutakse maailmavaatest, et muna on valge ning selle värvimiseks tuleb munakoorele mingit värvilist ainet peale panna.

Sellise ajurünnaku puhul piirduvad inimesed kujutlusvõime kasutamise asemel lihtsalt olemasolevate mõtete kirjapanekuga - millegi ründamisest on asi kaugel.

Teine tasand - uued ideed kombineerimise abil

Teine tasand on esimesest astme võrra kõrgemal. Sellele siirdutakse siis, kui niigi-teada-lahendused otsa lõppevad ja tuleb esimest korda tõeliselt pingutama hakata: "Ma olen loetlenud ära kõik maailma värvained ja nad väidavad, et on veel viise munade värvimiseks. Hmm, millised need olla võiks?"

Kuigi teine tasand on igale tervele inimesele võrdlemisi kättesaadav, ei ole sellele siirdumine käkitegu: inimene peab ajude ragisedes "suuremat pilti" nägema hakkama, loobuma veendumusest, et esimesena pähe tulnud meetod on ainuvõimalik, ning otsima uusi lähenemisnurki. Teise tasandi suurim vaenlane on kriitika. ütlemine: "Ahh, mis asja sa ajad, selline asi pole reaalne!" on kindlamaid viise loova mõttevaimu tapmiseks.

Teisel tasandil võidakse avastada näiteks see, et munade värvimiseks võib piisata sellest, kui need TUNDUVAD värvilisena: "Suuname munadele värvilised prožektorid ja need hakkavad värvilisena paistma," või: "Katame munakoored fosforiga ja teeme toa pimedaks: munad hakkavad helendama."

Kuigi teise tasandi ideed on võrdlemisi loovad ja võivad varempakutust märgatavalt erineda, lähtutakse nende loomisel siiski juba tuttavate lahenduste raamistikust: uued ideed peavad sobituma kuidagi vanade ideede sekka, omama nendega ühisosa.

Kolmas tasand - innovatsioon

Tõeline innovatsioon saabub kolmandal tasandil, kui loobutakse mõtlemisviisist: "Kuidas selliseid asju varem tehtud on?" ning küsitakse, vanadele lahendustele mõtlemata: "Kuidas seda võimalikult hästi teha saaks?"

Kolmas tasand ei ole naljamäng. Sellele saamiseks ei piisa kogukast teadmistepagasist, energilisest meeleolust, andekast meeskonnast ega põhjalikust "soojendusest": kolmanda tasandi ideed tulevad harva, vahel endalegi ootamatult, kogemata. Tõeliselt innovatiivsed ideed ei lähtu olemasolevatest reeglitest: need loovad uusi.

Maailma ajaloos saab sellisteks pidada näiteks Newtonile pähe kukkunud õuna (kui ta võttis esmakordselt kasutusele mõiste "gravitatsioon"), kogemata segunenud katseklaaside abil avastatud penitsilliini ja Copernicuse planeedisüsteemi, mille keskel asus päike.

Sellisel moel pähe karganud ideede puhul ei saa enam hüüda: "Kuidas ma selle peale varem ei tulnud!", sest innovatiivsed ideed ei mahu olemasolevasse süsteemi. Pigem sobib ahhetus: "See pole võimalik! Aga, ometi, on vist ikka võimalik küll..."

Munanäidise puhul tuleks näiteks anda uus tähendus sõnale "värvimine". Kolmandale tasandile ligilähedaseim lahendus, milleni mina suutsin jõuda, on muna viskamine vedelikku, mille konsistents paneb valguskiired tavatult murduma ja tekitab inimsilmale pettekujutelma värvilisest koorest. Millist lahendust Sina pakud?

Kolme tasandi praktilisus ärimaailmas

Kolme Tasandi Teooria ei ole pelgalt filosoofiline lähenemine ajurünnakule. Kõige praktilisem õppetund, mida sellest tuletada, on ajurünnaku kuldreegel: sunni ajurünnakust osavõtjad olukorda, kus neil on raskusi lahenduste pakkumisega. Ainult sellisel juhul on lootust, et inimesed püüavad teisele tasandile suundudes ka ISEENDA jaoks võõraid/uusi lahendusi leida. Kuidas seda saavutada?

 • Ajurünnakul peab olema selgelt määratletav tulemus, näiteks 1) kindel arv ideesid, mis kogu rühma peale leida tuleb või 2) kindel arv ideesid, mida iga osaleja isekeskis välja pakkuma peab. (NB! see arv peab olema vähemalt 10% suurem sellest, millega osalejad enda arvates hakkama saavad)
 • Ajurünnaku tegemise ajal puuduvad mõisted nagu "Hea idee" või "Halb idee": iga idee, kuitahes jabur, läheb kirja.
 • Samast reeglist lähtuvalt on ajurünnaku ajal keelatud igasugune kriitika: arvustada jõuab ka hiljem.
 • Teiste poolt pakutud ideedel "ratsutamine" ehk oma lahenduse pakkumine võõra idee edasiarenduse abil on tervitatav: mida rohkem, seda parem!
 • Ajurünnakut tehakse puhanud peaga ja vabas õhkkonnas, soovitatavalt ennelõunasel ajal.
 • Osale arutelus

  • Maria Kupinskaja

  Raadio ettevõtlikule inimesele

  Hetkel eetris

  Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

  RSS

  Peopaik

  Pidupäev Kuulsaalis

  Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

  Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

  Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

  Küsitlus

  Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

  • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
   28%
   28%
  • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
   17%
   17%
  • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
   10%
   10%
  • Suvepäevi ei peeta
   45%
   45%

  Valdkonna tööpakkumised

  Uudised

  Teabevara