Sekretäride päev saab aprillis 55-aastaseks!

Harry Klemfuss oli südamepõhjani nördinud, et Teise maailmasõja järgne USA ülistas vabrikutes rügavaid naisi ning jättis varju sekretärid, ilma kelleta õitsev majandus kuidagi hakkama saada ei võinud. Siis ta otsustaski luua sekretäride päeva.

Teine Maailmasõda oli alles-alles lõppenud ning USA majandus tundis teravat puudust haritud administratiivtöötajatest. Rahvuslik meedia ülistas ikka veel Rose Will Monroe'd, kes eesrindliku naisena tehases pommitajaid kokku pani (üldsus tundis teda kui Rosie the Riveter) ning Rahvusvaheline Adinistratiivtöötajate Liit (IAAP) tundis kurja vaeva, et kutsuda naisi üles töötama vähetasustatud ning -tunnustatud sekretäriametis.

Young & Rubiconi suhtekorraldaja Harry Klemfuss oli IAAP'ile kui kingitus taevast, kui ta oma turunduslikke oskusi kasutades rahvusvahelisele sekretäride päevale aluse pani. Oli 4. juuni 1952 ning Harry nautis esmakordselt endaloodud tähtpäeva pidustusi.

Tänaseks on see päev hulga muutusi läbi teinud. Lisaks sellele, et sekretäride päev ülemaailmseks on kasvanud, on kaks teiste seas tähtsamat muutust asjaolud, et juba 1955. aastast on sekretäride nädal kolinud aprillikuu viimasesse täisnädalasse (ning sekretäride päev siis vastavalt selle nädala kolmapäevale, olles nn "liikuv püha") ning alates 1998. aastast on selle ametlikuks nimetuseks administratiivtöötajate päev, et kajastada paremini assisteerivate ametite ülesandeid.


Sekretäride nädal on enesetäiendamise ja heade soovide aeg

Klassikalised kingitused sekretäri meelespidamiseks on kimp kevadlilli, kommikarp või kolleegide/juhiga ühine lõunasöök mõnes vahvas restoranis. Lisaks traditsioonilistele kingitustele on saanud heaks tavaks anda sekretärile just sel nädalal võimalus end ametialaselt täiendada mõne koolituse või konverentsi raames.

Sekretar.ee?´l on selleks kujunenud Sekretäride päeva konverents, mis toimub nüüd juba viiendat aastat. Et konverentsist ei saaks lihtsalt tööülesannete-paremaks-tegemisele-suunatud koolitus, on seekordseks läbivaks teemaks "Kirg kontoris" - ehk kuidas teha oma tööd kirega, mis soojendab südant ning annab töölusti veel mitmete-mitmete aastate jooksul.

Juhid tunnustavad head sekretäri

Harry Klemfuss ei olnud ainuke, kes oskas hinnata panust, mille sekretär annab hästi toimiva organisatsiooni eksistentsi. Rahvusvahelise lennuettevõtte PanAm juhte David Fink on oma sekretäri Ethel Allardi kohta öelnud: "Ta juhib tervet maja. Ilma temata PanAm lihtsalt lõpetaks. Ta on täiuslik alluv - ütlen seda tervele maailmale."

Küsisin Eesti ettevõtete juhtidelt, mis teeb nende sekretäridest ettevõttele asendamatult head inimesed.

Kadri Johanson, CV Online'i ärijuht sekretär Marika Vaust
: "Meie Marika jaoks ei ole olemas ületamatuid probleeme ega liigkeerulisi olukordasid. Vajadusel kaitseb ta meie huvisid nagu emalõvi, olles samas omade suhtes toetav ning hoolitsev. Hommikuti on tore märgata, et tema on juba kohal ning töiseks päevaks ette valmistunud. "

Livia Kulm, Saku Õlletehase kommunikatsioonijuht oma sekretärist Margit Martinist
: "Margit Martin on kõige sõbralikum, kohusetundlikum ja abivalmim sekretär, kellega mul on siiani olnud võimalus koos töötada. Mõeldes alati mitu sammu ette aitab ta igapäevastel asjatoimetustel kergesti teoks saada. Koos juhatuse assistendi Inge Duartega moodustavad nad suurepäraselt toimiva tugiüksuse, kelle peale saab alati kindel olla. Margiti erilisusest annab tunnistust ka see, et ta valiti möödunud aastal koos 4 kolleegiga Saku Õlletehase väärtuste kandjaks. Positiivse, avatud ja asjaliku inimesena on Margitist palju rõõmu ja abi nii õlletehase töötajatel kui ka meie külalistel."

Toomas Tamsar, Pärnu Konverentside tegevjuht oma sekretärist Irma Kuusmaast:
"Irma on meil alles lühikest aega olnud. Kolm kuud ja selle ajaga on ta saavutanud meie majapidamises hea tuju hoidja rolli. Hästi tähtis roll on. Teine tähtis roll on perenaise roll. Ka selle on ta märkamatult enese peale võtnud. Seega - tegelikult on hea tunne, kui kontorisse tulles on Irma olemas. "

Gled-Airiin Saarso, Sekretar.ee ja Raamatupidaja.ee tegevjuht oma sekretärist Heddi Laanest (ja Pärnu Konverentside sekretärist Irmast

): "Sekretär, inglise keelest secret keeper ehk siis saladuste hoidja on igas firmas esmaseks võtmeisikuks. Just nagu viikingi naine, kes võtmed vööl kodu hoiab, kui mehed merel maid avastavad ja kaupa teevad. Ei ole paremat tunnet kui saab südamerahuga kontorist väljas asju ajada, teades et tööpostil kõik laabub ja sujub. Heddi Laane ja Irma Kuusmaa need soojad ja samas kindlad inimesed, kellele saab alati toetuda. Olge Te tänatud ja jätkugu helinat teile hinge ka edaspidiseks ! "

Osale arutelus

 • Maria Kupinskaja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara