TNT juht Asko Talu loob elu enda ümber ilusaks

Asko Talu on Kadrinast pärit mees. Ta elab koos muusikapedagoogi haridusega raamatupidajast naisega, on 3 lapse - kahe poja ning tütre isa ning juhib Eesti ühte töötajasõbralikumat ettevõtet TNT. Vaieldamatult teeb ta seda suure kirega, sest muidu poleks firmal nii hästi läinud. Sügavmõttelisel ja suure hingega mehel jääb aega ja energiat ka paljuks muuks, mis maailma paremaks paigaks muudab.


Talutööde hõnguline lapsepõlv

Asko ema ja isa on tema enda sõnul lihtsad inimesed. Ema töötas Kadrinas lasteaias varustajana, külanõukogus ametnikuna ja Eesti Postis teenindajana ning isa kohalikus kohupiimatsehhis. Asko meenutab, et nende kodus oli kohupiim koguaeg laual ja parematel päevadel isegi rosinatega. ühe kindla kodutööna mäletab ta näiteks võitegu - seda tuli usinasti vändata, enne kui koor kokku läks.

Asko ja tema neli aastat noorem õde veetsid suved tädi juures Kablis. Seal käidi koos vanematega. Tädil olid loomad ja ehtne maakodu, kus heinategu sai harjutada, esimesed traktorisõidud teha, rattaga sõita ja mustikaid - seeni metsast korjata. Viimast koguni nii palju, et siiani isu otsas.

Asko mäletab toonasest ajast seda, et Moskva professorid ühes lastega sealkandis suvitasid ning tänu sellele sai ta ka esimese vene keele praktika. Teiste hulgas puhkas seal ka kuulsa Vene multifilmi Nu Pogadi üks loojatest Arkadi Hait ning ühel suvel lastekirjanikud Eno Raud ja Aino Pervik koos oma lastega. See kõik tegid suved eriliseks ja tekitas mõnusat elevust.

Väiksena oli Asko pigem häbelik ja tagasihoidlik poiss, kui mürgeldis. Võõrasse seltskonda kohe ei sulandunud, vaid jäi pigem vaatlejaks. See oli ka üheks põhjuseks, miks tahtis Kadrina maadlustrenni minna, et pisut julgust juurde saada. Kuna see oli poiste jaoks populaarne, siis vabu kohti polnud. Treeneril polnud usku, et pikk ja peenike poiss seal hakkama saaks. Trenni ta ikka sai ning nii tuli ka julgus ja enesekindlus.

Kodus sai ikka vaadatud, kas musklid juba kasvavad. Keskkooli lõpuks täitis ta NLiidu meistersportlase kandidaadid normi. Kuigi elus on reaalset maadlust ehk paaril kolmel korral vaja läinud, on tegu sisemise kindlustundega, et kui vaja, siis hätta ei jää.

Koolis oli Asko hea õpilane ja esimene neli hiilis tunnistusele alles 8. klassis. Seegi tuli laulmises, milles annet kahjuks polnud. Seevastu matemaatika jäi Askole kui õhust külge. Hiljemgi on Asko laulmisoskusest puudust tundud, kui laulumeestest sõbrad EüEs temast kaugemale hiilisid kui laulujoru valla päästeti. Kooli ajal ja hiljemgi oli Asko väga aktiivne organiseerija ning on keskkooli vilistlaste autahvlil kolme asja eest: õppimise, sportimise (maadluse) ja ühiskondliku aktiivsuse eest.

Peale keskkooli polnud Askol selget pilti, mida tulevikuga peale hakata. Kuna toona oli populaarne ala autondus ja Kadrina külje alla oli loomisel Žigulide teenindus, siis valiski ta TPIs auto eriala. Maadluses heade tulemustega silmapaistnuna, anti talle lahkelt kohalikust EPTst suunamiskiri kaasa ning maksti koguni stipendiumi 42 rubla kuus.


Juhtimise kogemus sõjaväest
Sõjaväkke sattus Asko Lätti, kuigi mitte algsesse spordiroodu, kuhu soov oli. Nii õppis ta hoopis seersandiks ja jäi peale hiljem seersandiõppesse noori välja õpetamata. Asko sõnul oli see esimene tõsine juhtimiskogemus: kasvatada noortest meestest inimesi!

Kolmanda väljaõppegrupi juhina tundis ta end juba kui kala vees. Juhiks olemise edu sõltub Asko sõnul sellest, kuidas sa endasse suhtud. Ettevõtete kogemusest on näha, et kui vahetub firma juht, muutub sageli kõik. Asko on õppinud ennast kõrvalt vaatama ja õppima enda kogemustest. Ta usaldab seda, mida on ise emotsionaalselt kogenud.

Heast enesetunnetusest on palju abi olnud ka TNT juhtimisel. 1998 aastal oli ettevõte päris keerulises seisus, puudus selgus ja kaadri voolavus küündis pea 50 % - ni. Nii mõnigi oleks sellises olukorras käega löönud, kuid Asko jäi oma sisetundele truuks ja vedas ettevõtte edukate hulka. Eeskujusid pole tal olnud. Alguses oli tegu katseeksituse meetoditega, kuid viimased kolm aastat on Asko pidevalt teadlikust enesest ja humaansest juhtimisest tõstnud. Tänu sellele oskab ta igale töötajale läheneda just nii, et tekiks mõistmine ja probleemne olukord laheneks mõlemale poolele soodsalt. Ta hindab kõrgelt pehmeid väärtusi ja inimestega seotud protsesse, sealjuures unustamata majanduslikku poolt.


Sõbraliku ettevõtte ülesehitaja

Tänaseks on ta TNTs olnud kokku 11 aastat. Ettevõte on võitnud mitmeid kvaliteediauhindu, 2004. aastal Euroopa Parima Tööandja tiitli ning paistab silma heategeva tööga. TNT - s on hoolimata rahvusvahelisest seotusest palju vabadust. Asko kummutab müüdi, justkui oleks tegu emafirma rahakotil elamisega - vastupidi, teenitud raha võetakse pigem ära. Sellest hoolimata on tegu ca 50 inimesega õnneliku tööperega, kes naudib oma tööd. TNT pole eesrindlik mitte ainult käibe poolest, vaid eelkõige innovatsioonide, kiirete rakenduste ja asiste uuenduste poolest. Asko möönab, et eestlased on harjunud pidevate muudatustega. Tal on oma juhtimisaja vältel tulnud ka mõnede inimestega koostöö lõpetada. Peale läbirääkimist on selgunud, et lihtsam on nad ettevõttest välja aidata, kui üheskoos "mõistuseabielus" edasi ponnistada. Hiljem on need rasked valikud end igati ära õigustanud ka töötaja poolelt. Tagantjärele tarkus on see, et oleks võinud mõningaid protsesse kiiremini läbi viia.


Kadrina mehe maailma muutmised

Aususele ja avatusele on Asko truuks jäänud siiani. See on aidanud tal leida oma töötajatele õiget rakendust firmas, kui ka elutähtsates suhetes. Aastaid tagasi töötas mees selgelt liiga palju, piieldes mõistmatult kolleege, kes töölt tema arust liiga vara lahkusid ja mõtiskledes - kas neil siis tööd pole. Ise prantsatas ta koju diivanile alles kella üheksa - kümne paiku ja haaras kivistunul pilgul TV puldi enda valdusesse. Kui see oli juba piisavalt kaua kestnud ja suhted naisega muudkui jahenesid, tuli äkki mõistus pähe. Naisega räägiti pikalt ja avatud kaartidega ning peale seda on Asko jaoks kodu olnud südames esimesel kohal. Tõsi, lennus on ta oma töö ja ühiskondlikult kasulike projektidega vahel ikka, kuid soov naist nende kolme lapse kasvatamisel abistada ja ka tähelepanelik partner olla, on suur. Nii viib ta naisele ilma igasuguse põhjuseta aastas paar - kolm korda suure sülemi lilli ja veedab vabad hetked lastega.

Asko elus on loomingulistel tegemistel ja heategevusel tähtis koht. 2000. aastal lõi ta koos oma näitejuhtimist õppinud sõbra Märt Meosiga MTü R.A.A.A.A.M.-i, mis tegutseb sotsiaalsete kultuuriprojektidega. Aastaid on nad Viinistus ja Suurel Munamäel etendusi andnud, (alustati 2004. aasta suvel) kuulsust kogunud "Külmetava kunstniku portreega". Sama tükiga käidi ka Austraalia ja Ameerika väliseestlastele esinemas.

Asko vedada on majandusmehe tähtis roll, kuid ta ei välista, et ühel heal päeval ta midagi ka lavalaudadel ära teeb. Etelda on ju mõnus. Tõsi alalhoidliku mehena ta lavakasse pole pürginud ning piirdus vaid näiteringiga kooliajal.

Asko on seda meelt, et kui midagi tuleb hästi välja, siis seda tuleb ka jagada. Parem kui peegeldaksime endast välja head, sest see sama tuleb meile universumist siis ka tagasi. Kui aku laadimist vajab, käib mees end laadimas Neale Donald Walschi mitmepäevastel koolitustel laias maailmas. See on koht, kus enda jaoks tähtsate asjade üle mõelda. Häid mõtteid ja kogemuslikke avastusi ei kavatse ta endale jätta, vaid ikka teistega jagada - näiteks õpilaste ja õpetajatega Eestimaa koolides.

Sekretäride päeva konverentsil räägib Asko Talu teemal "Kuidas inimesi oma töösse kirglikumalt suhtuma panna".


Teemat tutvustab ta ise nii: "Kellest või millest sõltub see, kas teeme oma tööd kirega? Kas pigem meie otsesest juhist või meist endist? Mis paneb üldse tegema tööd kirega - on see tegevusvaldkond, seltskond, kellega koos toimetame, hea periood isiklikus elus .... Kõik algab ikkagi minust enesest. Sellest, kuidas ma tunnen iseennast, oma tahtmisi, tugevaid külgi, kus olla ja mida teha näiteks järgmisel aastal või 5 aasta pärast. Jagan oma kogemusi sellest, kuidas üks Eestis tegutsev organisatsioon saab aidata oma töötajatel eneses paremini selgusele jõuda. Võidavad sellest mõlemad, töötajad teevad oma tööd kirglikult ja organisatsioon suhtub kirglikult oma töötajatesse. Ka sina saad aidata nii iseennast kui ka oma organisatsiooni, et KIRGE oleks rohkem."

Osale arutelus

 • sekretar.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara