Ortograafiaküsimustele saab peale raamatu vastuse ka e-posti ja telefoni teel

10.04.2007

Ametialaste kirjade kirjutamisel õigekeelega jänni jäädes ei tasuks veel meelt heita. Peale traditsiooniliste abimeeste raamaturiiulil võib Eesti keele instituudilt nõu küsida ka telefoni või e-posti teel.

Eesti keele instituudi teadur Sirje Mäearu soovitab keelenõu saamiseks kõigepealt heita pilk EKI koduleheküljele www.eki.ee/keeleabi, kus kirjas juba küsitud küsimused, viited erinevatele kogumikele ja kontaktandmed. Samalt koduleheküljelt on võimalik edastada keeleküsimus e-posti teel.

Aasta jooksul pöördutakse Keelenõu poole umbes 8000 korda. Peamisteks küsijateks on kirjastuste toimetajad, tõlkijad, riigiasutuste töötajad, ajakirjanikud jne. Teinekord helistavad ka murelikud lapsevanemad, et last koolitöös aidata.

Keeleinspektsiooni nõunik Hele Pärn ütles, et nemad tegelevad peamiselt sellega, mis silmale välja paistab. Enim tähelepanu pälvivad mitte-eestlaste keelevead ja keeleliselt väärad tootemärgistused.

Pärn toob sageli esineva veana välja ka nimede käänamise näiteks ajalehe kaastundeavaldustes. Kiputakse kasutama liiga palju ülakoma, see on vajalik aga ainult siis, kui nimekuju muidu vääralt võiks mõista. Näiteks perekonnanime "Mänd"? käänatakse alaleütlevas käändes "Männile"?, nime "Männi"? aga kirjutatakse samas käändes "Männi"™le"?.

Pärna sõnul panevad kirjutajaid kahtlema ka kõiksugused vabaks lastud vormid. "Inimesed tahaksid rohkem reegleid, mille järgi toimida,"? ütles ta. "Kõikumised tekitavad ainult segadust."? Näiteks vormid "lõpeb-lõppeb"?, mispuhul on mõlemad variandid korrektsed. Samas lubab 1999. aasta ÕS kasutada nii "pensjon"? kui "pension"?, kõige uuem aga ainult "pension"?.

Levinud on ka suure-väikse algustähe väär kasutamine. "Kui varem nägi reegel ette taoliste juhtumite nagu kraakovi vorst ja riia leib kirjutamist väikese algustähega, siis praegu kehtiva reegli järgi tuleb kirjutada suurtähega ka näiteks Rootsi aeg, Rootsi laud, Rootsi punane, Hiina köök ja Vene kirves,"? osutas Pärn

Tublimad keelereeglite järgijad on Hele Pärna sõnul vanemad inimesed. Praegu on palju vorme vabaks lastud ja reegleidki loetakse vähem. Noored on see-eest vastuvõtlikumad muudatustele, mida vanad kipuvad veana võtma.

Pärn soovitab igaühel riiulile varuda Ilo kirjastuse välja antud Ester Repnau "Eesti keel. Grammatika"?. Tema sõnul on sama raamat olemas igal keeleinspektsiooni ametnikulgi. Hea abimees on ka Tiiu Erelti "Eesti keele ortograafia"?, selle puhul soovitab Pärn kindlasti jälgida, et tegu oleks neljanda trükiga, vahepeal on algustähereegleid muudetud.

Osale arutelus

 • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara