Iisrael: ehmatavalt erinev ning üllatavalt sarnane

"Mina? Ebaviisakas?" Iisraellasele võib tulla täieliku üllatusena, et eurooplane tema siirasse otsekohesusse - tõsi, pisut teravasse - nii ülekohtuselt suhtuda võib.

Nad kasvavad üles teadmisega, et soost olenemata tuleb neil 18-aastaseks saades sõjaväkke minna: naistel kaheks, meestel kolmeks aastaks. Veelgi enam: kõik emad, tütred ja naised on harjunud, et mehed kord aastas kuuks ajaks sõjaväeteenistusse kutsutakse. Pole siis ime, et karmi keskkonna ja ajalooga harjunud inimesed elutõsist otsekohesust tähtsamaks peavad kui tundlikke sotsiaalseid mänge žestide, hääletoonide ja näoilmetega. "Arva ära, mida ma mõtlen!" ei ole iisraellase puhul eriti popp lähenemine.

On päris tõenäoline, et Iisraeli külastav inimene kuuleb uudishimulikke küsimusi stiilis: "Kui palju Sa teenid?" või abivalmit suunajuhatust, mis kõlab: "Ja sina istu siia!" Selle peale ei tasu pahandada. Iisraellane on nagu kaktus: väljast okkaline, seest magus.

Jahmataval otsekohesusel on suur plusspool: probleemide põhjuste väljauurimine on lihtne ning pikalt venima jäänud "keerutamise" tõenäosus erakordselt väike. Isegi halvasti maitsenud toidu tagasisaatmine ei ole restoranis keeruline: kriitika võetakse vastu puiklemata ning segadust tekitamata.


Vestlemine pole keeruline

Inglise keele kasutamisega probleeme arvatavasti ei teki: võrdlemisi levinud keel esineb isegi liiklusmärkidel. Riigikeelte, heebrea ja araabia kõrval loetakse seda isegi poolametlikuks keeleks.

Samas võib tulla üllatusena, et kui riigikeeled välja arvata, on enimkõneldud hoopis vene keel: viimase kümne aasta jooksul on Iisraelisse idast väga palju immigrante lisandunud. Wikipedia andmeil on vene keelt kõnelevate inimeste osakaal 16 % kogu rahvastikust.

Iisraelipärane "Shalom!" või tavaline "Hello!" ning käepigistus on tervitamiseks sobiv viis. Iisraellased kipuvad valima vestlemisel lühemat distantsi kui eestlased ning ajuti võib see viia isegi märkamatu füüsilise kontaktini. Naistel tasuks puudutamisse pisut ettevaatlikumalt suhtuda kui meestel: kohalikud võivad seda teistmoodi tõlgendada.


Täpsust hinnatakse

Kokkulepitud aegadest kinnipidamine on Iisraelis väga hinnatud omadus. Kohtumisele hilinedes tasub kaaslasele sellest ette teada anda, näiteks mobiiltelefoni teel. Mobiiltelefonid on, muideks, väga levinud ning neid võetakse vastu isegi keset ärikohtumisi. Ka selle peale ei tasu pahandada - oota kõne lõpp ära ning jätka seejärel poolelijäänud jutuga.

Olenevalt piirkonna religioonist võivad puhkepäevad olla pühapäeviti või reedeti, lisaks laupäevale. Ei tee paha arvestada võimalusega, et asutused reede pärastlõunati kinni on. Et mitte solvata tõsiste usuliste tõekspidamistega iisraellast, tasub kokkusaamised plaanida esmaspäevast neljapäevani.


Riietus ei valmista peavalu

Iisraellaste riietumisstiil on väga tänapäevane. Suur osa tänaval kõndivaid inimesi kannavad euroopalikke-ameerikalikke riideid ning tavapärane triiksärk-viigipüksid kombinatsioon on ärikohtumiseks täiesti sobiv rõivastus. Vrakki kantakse isegi ülipidulikel sündmustel äärmiselt harva.

Lühikeste riiete kandmisse tuleb siiski ettevaatlikult suhtuda. Suured kuurortid on iseasi, kuid moslemite piirkondades liikudes ei ole lühikesed püksid sobilikud isegi siis, kui päike õhu kuumast värelema paneb.

Ei tasu unustada võtta ruumi sisenedes jalanõud ära.


Erinevad kombed

Kuigi iisraellased on aktiivsed žestikuleerijad, tuleks meeles pidada, et mitte kõik žestid pole sarnased neile, mida kasutavad eestlased. Näiteks väljasirutatud pöidla näitamine (a-la hääletamine) on ebaviisakas, samuti ka sõrmega osutamine. Kui vaja, tuleb kasutada viitamiseks tervet kätt.

Et vasakut kätt peetakse ebapuhtaks, siis tuleks süüa ainult ühe, parema käega. Vasakukäelistele ei tee paha üllatunud lauakaaslasele selgitada oma vasaku käe kasutamise põhjusi.

Plaanides Iisraeli külastamiseks septembrit-oktoobrit, tasub uurida, millal toimub Yom Kippuri päev. See liikuv püha paneb terveks päevaks seisma mitte ainult kõik ametiasutused, vaid isegi liikluse - mitmerealistel magistraalidel võib keset päist päeva julge südamega jalutada. Sel päeval ei sööda, ei pesta pesu, ei kanta kosmeetikat.

Eestis pidutsemisega kaasa käivasse joomisse suhtuvad iisraellased teistmoodi. Kaaslasega õhtustades ära üllatu, kui toidu kõrvale pudelit veini tellides ettekandja "Aga teid on ju ainult kaks!" hüüatab: alkoholi tarbimine ei ole Iisraelis kombeks, isegi õhtustel pidudel mitte. Kuigi baarid võivad keskköö paiku võrdlemisi pungil olla, on alkohoolsete jookide klaasid käes vähestel. üks-kaks õlut on ühe õhtu limiit.

Jootraha andmine on aga täiesti levinud nähtus. Soovituslikud määrad on 15-20% hinnast restoranis ja 10% taksojuhile.

Osale arutelus

 • Maria Kupinskaja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara