Margit Peterson - varjatud perfektsionist

Margit Petersoniga (52) tutvusin esimest korda 2004. aasta suvel inglise keele kursustel. Nimelt on Margit Kütermani Keeltekoolis inglise keele õpetajaks. Ometi pole talle võõras ka sekretäritöö. Peale mitut töökohta on ta taas inglise keele õpetamise juures. Mida aeg edasi, seda õigem tundub varalahkunud ema ütlus. "Inimene tegelegu sellega, mida ta on õppinud tegema."?Margit on Keilas kasvanud ja keskkooli lõpetanud, seejärel suundus omale elukutset nõutama Tartu ülikooli- valikuks sai inglise keel ja kirjandus. Miks just inglise keel? Margit:"?Huvi keelte vastu oli juba ammu, ilmselt tingitud ka perekondlikust taustast (emal oli inglise keele diplom, samuti töötab praegu inglise keele õpetajana õde). Sellel ajal sai Eestis võõrkeeltest peamiselt õppida vaid inglise, vene ja saksa keelt, samas kui näiteks rootsi ja hispaania keelt sai õppida vaid Venemaal. Kuigi oleks olnud huvi, jäi sinna teatud põhjustel minemata ning Tartu tundus sobivaim variant. Tartu meeldis kui linn koos kõigi oma võludega (nt kevadel hiirekõrvus puud Toomemäel) ja sealsesse ülikooli õppima minek aitas iseseisva eluga alustamist."?


Mis sai edasi, kui kool lõpetatud oli?

ülikooli viimasel kursusel abiellusin ja siis, peale lõpetamist, suunati mind Tallinna, toonasesse 17. Keskkooli. Olin seal õpetajaks vajalikud kolm aastat, varem ei tohtinud sellelt töölt ära tulla. Mulle seal aga ei meeldinud, ilmselt olin veel alles liiga noor ja ei osanud end õpilaste silmis piisavalt kehtestada, iga päev läksin vastumeelselt kooli.

Pealegi oli kool üsna uus ja sinna suunati kõik ümbruskonna probleemsemad lapsed. Nii hakkasingi otsima uut töökohta, kus siiski saaks oma õpitud keelt rakendada. Sellel ajal oli vähe võimalusi, peale koolide peamiselt turism ja teadusasutused. Nii juhtusingi Teaduste Akadeemia hoonest läbi astuma ning küsima, et "ega teil inglise filoloogi vaja ole?"?. Õnneks leidsin endale seal töökoha ühe teadusinstituudi raamatukogus. See oli huvitav aeg, kollektiiv oli noor ja läbisaamine kolleegidega hea. Halvaks pooleks selles töökohas oli asjaolu, et tööpäevad venisid pikaks- sealsed teadustöötajad hakkasid alles õhtuti intensiivselt tööle, aga minul olid lapsed lasteaiast vaja ära tuua. Kui vanem poeg sai kooliealiseks, avati Pääskülas uus kool- läksin lihtsalt sinna ja küsisin, et ega inglise keele õpetajat vaja ole. Seda just sellepärast, et oleks pärast tööd piisavalt aega ka laste jaoks. Selles, 61.Keskkoolis olin õpetaja päris pikalt, pealegi sain kohe ka klassijuhatajaks.

Mul oli tore klass, kellega olin koos kuni nende lõpetamiseni. Sealses koolis tundsin, et nüüd mulle õpetaja amet meeldib- olin vanem ja kogenum, tundus, et oskasin nendega sõber olla ja samal ajal ka distantsi hoida, õpilased olid mu oma lastega samaealised- nii oli neid ka kergem mõista. Selle "oma"? klassiga suhtleme siiamaani, iga aasta 1.septembril saame ühes pubis kokku.


Ometi sai ka see õpetajaks olemise periood Sul läbi?

Jah, siis oli alanud Eestis uus aeg, kus inglise keel oli väga populaarne ja inglise keele oskajad leidsid endale rakendust mitmetes eluvaldkondades. Oli üks hulgifirma, mis tegeles puu- ja köögiviljade hulgimüügiga ja sinna oli vaja inglise keele oskajat. Algul käisin seal poole kohaga, sest ei saanud koolist ju kohe päevapealt ära tulla. Et minu tööga oldi rahul, siis tegin kooliga lõpparve ja asusin täiskohaga tööle, tööraamatu järgi olin siis sekretär-tõlk. Minu tööülesanneteks olid peamiselt välismaiste tellimuste vormistamine, telefonidele vastamine, samuti välispartneritega läbirääkimiste vahendamine. Töö oli üsna keeruline, sest sõnavara oli minu jaoks uus, samuti hirmutasid mind kõikvõimalikud ärilised tehingud.


Mis sai edasi?

Tuttava kaudu pakuti uut töökohta ühes teises hulgifirmas, mis müüs kontoritarbeid. Seal pakuti paremat palka ja läksingi. Selles firmas olin ma ostujuht, jällegi uus ja võõras valdkond. Firma oli väike ning minu peamisteks tööülesanneteks oli kaupade sisseostu organiseerimine, välispartneritega suhtlemine, samuti vahel väliskülalistele giidiks olemine.

Konkreetselt sekretäri töökoha sain ma järgmisena ühes finantsasutuses, Eesti-Rootsi ühisfirmas. Sinna vajati kedagi, kes rootslastega suhelda ja asju ajada oskaks. Töövestlus oli väga põhjalik ja üllataval kombel ma selle koha ka sain. Seal olin mõnda aega, kuid see töö lõppes koondamisega, sest leiti, et ma pole ikka sobiv sellele kohale.

Otseselt konflikti tööandjaga just polnud, aga selline protseduur viidi läbi ja see oli minu jaoks fiasko. Nii olin mõnda aega lausa töötu, kui taaskord tuttavate kaudu sain tööd restoran-kasiinos. Sinna otsiti inglise keele oskusega juhiabi. Selles firmas oli erinevaid töökohustusi, lisaks tavapärasele kirjade kirjutamisele-koostamisele tegelesin näiteks personali küsimustega, raamatupidaja abistamine, vajadusel pressiteadete koostamine, veidi tõlketöid. Ka tuli sama maja elanikega aegajalt probleeme lahendada, ometigi mulle see meeldis- oli see ju taas inimestega suhtlemine.

Paraku läks firma pankrotti. Sellega lõppes ühtaegu ka minu "sekretäri karjäär"?. Pärast seda tööd olin teistkordselt mõnda aega töötu ja lõpuks leidsin oma praeguse töökoha, Kütermani Keeltekooli. Kuigi juba aastaid olin ma paralleelselt põhitööga täiskasvanutele tunde andnud, siis nüüd on see minu põhitöö.


Tuleme tagasi sekretäritöö juurde. Juhuse tahtel oled Sa siiski seda tööd teinud. Mis oli see "miski"?, mis Sind sekretäri töös võlus?

Sekretär on organisatsiooni süda- see mulle meeldis. Just see, et sa valdad infot, et sa tead, kes kus on. Samuti on meeldiv, kui kolleegid sinu tööga rahul on. Paraku tuleb mulle esmalt meelde ka väga palju negatiivseid külgi selle töö juures. Peamiselt see, et sekretäri nö "tööülesanne"? on võtta oma ülemuse paha tuju enda peale. Samuti häiris mind ülemuste ebakompetentsus, kuid sekretär ei saa ju midagi teha. Ning alailma ei leidnud ma piisavalt tegevust- töö oli tehtud ja ülejäänud aja tuli lihtsalt olla... Kohe päris kindlasti pole ma sekretäri tööks sobiv tüüp.


Aga milline on siis see sekretäri tüüp?

Sekretär peab kindlasti olema kiire taibuga, hea suhtleja, heatujuline. Ta peab olema intelligentne, seda just kirjatööde suhtes; peab oskama näha "puude taga metsa"? ehk siis põhiprobleemi; peab oskama lööki enda peale võtta firma huvides ilma solvumata. Kindlasti peab oma valdkonda tundma ja armastama, vähemalt mingi huvi peab asja vastu olema. Ja mis peamine, tuleb osata olla tark- ülemused ei taha liiga tarka alluvat, aga nad tunnevad ka rumala ära. Igatahes on sekretäritöö keeruline amet. Ei ole nii, et kui kuhugi tööle ei saa, siis sekretäriks ikka saab.


Kui Sinust sai kontoritöötaja, ei olnud sa enam väga noor. Kas oma vanuse pärast mingit häirivat tähelepanu ka tundsid?

Selle kaheksa aasta jooksul, mis ma kontoris töötasin, ikka aegajalt tundsin teatud tähelepanu oma vanuse tõttu. Mida vanemaks saad, seda rohkem on neid kordi, kui tunned, et võiks noorem ja ilusam olla. Aga ma püüdsin olla piisavalt tugev, et oma vanust mitte tähele panna. Ja natuke vanematele sekretäridele soovitan sama- kui oled sellel ametikohal ja oma tööga hakkama saad, siis ole aga edasi. Pealegi on tänapäeval asi muutunud, suhtumises ollakse liberaalsemad. Tuleb olla enesekindel ja leida oma head oskused üles, et neid siis rõhutada. Samuti mida vanemaks saad, seda raskem on oma ego tõttu sellist "allaheitlikku"? tööd teha. Aga kui töö sobib, siis tasub endale kindlaks jääda. Vanuse pärast ei tasuks küll põdeda.


Kui palju Sinu keelterühmades sekretäre on? Mis on tänapäeva sekretäride probleemid inglise keele suhtes?

Keskmiselt leidub igas rühmas üks sekretär ja raamatupidaja. Peamiselt tullakse põhjustel, et tööl on keelt vaja või reisimistel. Samuti ollakse hädas just erialase keelega, näiteks kirjade kirjutamisel ja telefoniga suhtlemisel. Aga on hea meel näha, et meie sekretärid muretsevad oma keeleoskuse pärast ja tegelevad probleemiga.


Et Sinu tööpäev algab alles peale lõunat, on Sul päeval palju aega. Millega sa seda sisustad?

Olen teatrifänn, aga praeguse töö tõttu ei saa ma eriti teatris käia- etendused on just sel kellaajal, kui minul on tunnid, pealegi on nädalavahetustele raske pileteid saada. Püüan siis seda kompenseerida arvustuste lugemise ja televisioonist etenduste jälgimisega. Et hommikul ei pea vara ärkama, saan poole ööni televiisorist filme jälgida. Vaatan ka multifilme, need on kohati väga õpetlikud ja andekalt tehtud. Samuti meeldib aiandus, olen tõeline "green finger"?. Söögitegemine meeldib siis, kui saan sellele rahulikult ja keskendunult pühenduda.

üldse meeldib teha asju, mis on põhjalikult ette valmis mõeldud. Keegi personalitöötaja kunagi ühel tööintervjuul ütles mulle, et minus on peidetud kujul olemas perfektsionism. Ilmselt sellepärast mulle pedagoogiline valdkond sobib- see on piisavalt konservatiivne ja kindel, hariduses ei saa kiireid muutusi teha, lapsed ei tohi katsejänesteks olla. Kui saaks aega muuta, siis reklaamindus oleks valdkond, mis mind ka huvitaks. Just psühholoogiline külg, millele lisandub kujundus ja äri.

Räägi lõpetuseks paari sõnaga ka oma lastest ja unistustest.

 

Vanem poeg on projekteerija ning tema töid hinnatakse. Noorem poeg töötab juristina, lisaks hakkab varsti magistrantuuri lõpetama. Mul on oma laste üle hea meel, et nad on elus oma tee leidnud.

Et olen üksjagu reisinud, siis praegu niiväga reisima ei kipu. Vahel, kui õhtul omale klaasikese punast veini luban, unistan sellest, kuidas reisin Manhattanile, et sealsetel tänavatel pilvelõhkujate vahel kõndida.

Osale arutelus

 • Meelike Eenpuu-Villup

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara