EESTI - Tobrovo tsässon

Kindlasti on nii, et pelgalt mõte peatselt lähenevast puhkusest paneb sees kripeldama ja tekitab küsimusi, mida teha ja kuhu minna. Kahtlemata on mõte puhkusest väljaspool Eestit, mõnes eksootilises lõunapoolses kuurordis üsna meelierutav, kuid tagaplaanile ei tohiks jätta ka võimalust puhata kodumaal. Usun ja tean, et nii mõnegi esimene mõte on, et no mida siin ikka vaadata - Suurel Munamäel on käidud, ka on nähtud kõikvõimalikud teada-tuntud paigad. Aga tegelikult on nii, et isegi kõige suurema tahtmise juures ei jõua igale poole, alati on kohti, kus pole käinud ja paikasid, millest aimugi ei ole.

Võtsime meiegi oma sõpruskonnaga möödunud suvel juba mitmendat aastat järjest üheks reisimise trajektooriks Lõuna-Eesti ja sattusime paljudesse enda poolt avastamata paikadesse ning oleme veendunud, et avastamisrõõmu jätkub ka saabunud suveks.

Kõikide plaanipäraste ja mitteplaanipäraste kohtade külastamise kõrval tahtsime tingimata üles leida Tobrovo Tsässona, millest me peale nime ega ka umbkaudse asukoha midagi ei teadnud. Nüüdseks tean sellest nii mõndagi: Setomaal oli peaaegu igas külas oma kabel, mida kutsutakse tsässonaks. Seestpoolt on see kaunistatud pühaserättide, pühasepiltide, küünalde ja lilledega. Katusel on väike rist ning nagu ka igal kirikul, on tsässonal oma kaitseingel, pühak.

Tänapäevalgi on tsässonad seto külamaastike lahutamatud osad. Külapeod langevad enamasti kokku erinevate usupühadega, mis on seotud tsässonate nimedega, mis lähtuvad kas pühakust või usupühast. Kuna tsässon on setode pühakoda, mis on tihedalt seotud praeguseni säilinud kombestikuga, tuleks Setomaa külastajatel sellega arvestada ja nende privaatsust austada.

Tobrovo Tsässon asub Meremäe-Obinitsa tee 6 km, paremal pool teed, Luikjärve talu kõrval. Luikjärve talu on küla teine vaatamisväärsus - piirkonnas ainuke terviklikult säilinud tüüpiline seto talu, mida iseloomustab hoonete, kõrge värava ja vahetaradega suletud hoov, mis moodustab nn kindlustalu.

Kui kõneall olnud sihtpunkti õnnestub kohale jõuda, siis ei pruugi sugugi veel kindel olla, et talu ja tsässonat ka seestpoolt uudistama pääseb. Kui me pärast mitmeid möödasõite ja enneaegseid teelt ärapööramisi lõpuks talu õuele jõudsime, polnud seal näha mitte ühtegi hingelist. Tagasihoidlikult uurides ja ringi vaadates, nägime viimaks ühte vanaonu, kes meiega juba eemalt midagi täiesti arusaamatus keeles rääkida üritas. Kuna ma võru murrakut veidi oskan, siis seoseid leides ning kõrvu teritades jõudis pikapeale pärale - pernaanõ läts poja manoq sannutama - kuna oli laupäeva õhtupoolik, läks perenaine poja juurde sauna. Võisime ootama jääda või homme tagasi tulla, kuna me aga ei teadnud, kui kaua Setomaal üks korralik saunatamine kestab, otsustasime peale põgusat uurimist ning onuga üksteistele arusaamatutes keeltes vestlemist siiski järgmiseid kohti Setomaal uudistama-vallutama minna.

Kuna Setomaa alla kuuluvad 4 valda, siis on uudistamist ja avastamist palju. Mõnes mõttes võib Setomaa kohta öelda, et ta on justkui riik riigis, sest terve selle piirkonna elu-olu erineb väga paljuski ülejäänud Eesti piirkondadest. Ei teki kahtlustki, et sealne ei võiks kontrastiks olla kiirele linnaelule ning linnainimesele piisavat uudistamisainet pakkuda. Eksimisel on seal teed lihtne küsida, sest kõik inimesed on väga sõbralikud ning abivalmid ja mis peamine - neil on aega sinu jaoks.

Kui nüüd tekkis huvi Setomaad külastada, tasub sinna jõudes kindlasti läbi astuda Setomaa turismiinfo keskustest Värskas või Obinitsas, kus saab informatsiooni kohalike vaatamisväärsuste ja turismivõimaluste kohta. Heasoovlikult annan nõu autoga reisides piisavalt bensiinivaru omada, esmaabikott koos lihtsamate ravimitega kaasa võtta, veidi aega ja kannatust varuda ning kuna Setomaa ainus sularahautomaat asub Värskas, ka sularaha kaasa võtta. Kindlasti tasub ka eelnevalt uurida erinevate kultuurisündmuste toimumisaegade kohta ning sobivusel enda reisiplaanid sellesse aega sättida - põnev elamus ning uus teadmistepagas on sealt tulles igal juhul garanteeritud. Vähemalt meie plaanime küll sel suvel ühe korraliku seto kirmaski maha pidada!

Osale arutelus

 • Meelike Tammemägi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara