Sõidame puhkama, kuid ärme unustame lilli

Kätte on jõudnud puhkuste aeg. Kuna tihti sõidetakse kodunt kaugemale ja pikemaks ajaks, ärgem unustagem kojujäävat silma- ja hingeilu - suvelilli.

Ringiliikudes märkame kirkaid värviklompe nii rõdudel kui õuemurudel. Kuna käes on juba juuli ja praeguseks on valikud taimmaterjali suhtes juba tehtud, siis edasi toimetades on oluline jälgida, et taimed oleksid hooldatud. Esmatähtis on kastmine. Lilli tuleb kasta regulaarselt, kuid vastavalt vajadusele. Pidev liigkastmine on taimedele ohtlikum kui vaegkastmine. Hoiduda tuleks mõlemast. Kastmiste vahel peaks mullapind vahepeal ka kuivaks muutuma. Teatud taimed ei talu üldse liigniiskust nagu näiteks keskpäevalilled. üheks kastjaks on ju ka vihmasagarad, mida ei tohi unustada.

Kaks nädalat pärast istutamist võib hakata lilli väetama. Väetiste valik on aianduskauplustes piisavalt lai. Väetist tuleks kasutada vastavalt konkreetse lille/taime kasvukohanõuetele. Õitsemisperioodil tuleb äraõitsenud õied pidevalt ära korjata, see soodustab intensiivset õitsemist kogu õitseperioodiks. Ära tuleks lõigata õitsenud õis kogu õieraoga kuni varreni, muidu hakkab arenema seemne kupar, mis röövib taimelt jõudu. Jõudu on aga vaja uute õiepungade ettevalmistamiseks ja kasvatamiseks.

Taimed vajavad armastust ja tähelepanu. Igale taimeliigile tuleb läheneda individuaalselt, kuna eri liikidel on erinevad vajadused. Kui osutada piisavalt hoolitsust, siis taimed vastavad teile rikkaliku õiterohkusega kogu suve ja sügise.

Kui sõidate puhkusele, võib lõigata lilli tagasi 5 cm kõrgusele. Kastmismuredele annavad veidi lahendust vees paisutatud kastmisterad, mida on saadaval aianduskauplustes. Kastmisteradest eraldub mulda niiskust vastavalt vajadusele. Seda sobib kasutada just rõdukastides ja amplites.

Kuid ikkagi kõige kindlam on paluda abi hoolduse osas mõnelt hooldusfirmalt või healt tuttavalt, kes ei peaks paljuks paar korda nädalas teie juurest läbi astuda ja taimedele silma peale heita. Olen veendunud, et ka teie naaber aitab teid sellises mures. Kõige enam vajavad hoolt just amplid, kuna nad kasvavad ikkagi väga väikeses mullakoguses. Ka kastmist vajavad nad kõige rohkem, eriti kuumade päikeseliste suvepäevade ajal.

Oluline on ka jälgida taimehaiguseid ja kahjureid. Nende tõrjeks julgen soovitada kaht võimalust. Esiteks kui levik ei ole ulatuslik, siis haiged ja/või kahjurite poolt kahjustatud taime osad lihtsalt ära korjata. Teiseks aga kasutada aerosoolmürki, millega saab igat taime ja taimeosa eraldi töödelda. Koduaedade tarvis müüvad mürke aianduskauplused.

Kena lilleõiterohket suve jätku.

Osale arutelus

 • Lea Aas

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara