EESTI - Puutumatu Pedassaar

Kaberneeme ja Juminda poolsaare vahel Kolga lahes asub kümmekond pisikest, kuid maastiku poolest mitmekesist saart. Salmistu sadama vastas paikneb neist üks - Pedassaar.

Tegemist on Tallinnale lähima puutumatu ja puhta loodusega eksklusiivse väljasõidukohaga.. Püsiasustuseta Pedassaar (0,86 km2) on Kolga lahe saartest metsaseim ja kõrgeim. Saar on ilmselt ainus koht kogu Läänemeres, kus järsult sügavnev liivarand võimaldab ka suure süvisega jahtidel ja kaatritel randuda otse liivale. Tugeva loodehoovuse tõttu on edelaranna lahesopis juba 3 meetri kaugusel veepiirist vee sügavus üle 2 meetri, puuduvad ka veealused kivid.

Kuidas saarele pääseb? Pedassaar on kergesti kättesaadav - sinna saab lähimast sadamast mootorpaadiga, võib ka oma kaatri või jahiga randuda. Salmistu sadamast on saarega kiirkaatriühendus ning huvilisi lahutab loodusmõnudest vaid 15 minutit meresõitu. Edasi-tagasi suunal on piletihind 60 krooni inimeselt, kui saarele jäädakse vaid päevakeseks. Kui on plaanis pikem retk, on hind edasi-tagasi sõidul 80 krooni - eeldatavalt on siis rohkem moona kaasas. Kaatrisse mahub 6-7 inimest.

Kindlasti tasub eelnevalt Salmistu sadamasse helistada ja täpsustada, mis ajal on plaanis saarele minna. Nii ei teki ohtu, et satute mõne firma 200-liikmelise seltskonnaga suvepäevadele.

Seiklushimulistel tasub uurida matkakorraldajate pakkumisi - saarele saab sõita ka ekstreemsemates oludes. Kas teile meeldiks süsta- või kajakiga päikeseloojangut vaatama sõita?

Saare loodus

Tihe männimets, kaljune põhjarannik ja paradiisirand sobivad iseloomustama Pedassaart. Kuna sadamat saarel ei ole, on säilinud kaunis puutumatu loodus ja privaatsus. Saare loodeosas asuvalt ligi kaheksa meetri kõrguselt püstloodselt rannaastangult avaneb suurepärane vaade Kolga lahele. Edelast paistab väike puudeta Umblu saar, kohe Umblu kõrval on metsane Rohusi. Loodesse jääb Koipse ja selle tagant paistab Rammu saar koos kahe meremärgiga. Põhja pool on näha Lõuna-Malusi saart.

Läänetipu lähedal meres on võimas rändrahnude kogum, suuri kivimürakaid jätkub ka rannaribale ümber saare. Viimase sõja ajal hävis kogu mets tulekahjus ja nüüd on saar kaetud valdavalt liigtiheda männimetsaga, ilusam mets asub põhjaosas. Pedassaare lähedal paikneb ilmselt Eesti ainus säilinud forellide sumpkasvandus.

Mida saarel teha?

Saar on sobiv paik linnakärast puhkamiseks ja supelmõnude nautimiseks. Saare põhjaossa on RMK rajanud matkaraja, mis kulgeb enamasti metsa ja ranna piiril. Raja eesmärk on tutvustada erisuguseid rannatüüpe ja ranna ning metsa taimekooslusi. Randumiskoha juures on RMK rajatud lõkkeplats ja nägus palkpaviljon, kus halva ilma korral varjuda. Saare edelarand on suurepärane koht rannapuhkuseks, päevitamiseks ja supluseks, rajamisel on ka loodusrada mööda saare rannikut.

Pedassaare metsamajake

Saare idakaldale, kuuldavasti kohale, kus kunagi asus saare ainus majapidamine, on RMK ehitanud mugava metsamajakese. Tegemist on väga rahuliku ja privaatse kohaga pikniku pidamiseks ja puhkamiseks. Maja mahutab umbes 10 inimest, majakeses on kaminaruum ja saun ning teisel korrusel lavats magamiseks umbes kümnele inimesele. Õues on kaev, lõkkekoht, katusealune, kuivkäimla, puudealune, telkimisplats ja suitsuahi. Metsamaja saab rentida Salmistu sadamast, ööpäev maksab 800 krooni.

Sadamast saab üürida ka skuutreid ja paate ning harrastada veesuusatamist. Meri on suve alguses veel jahe, kuid suve lõpus püsib kaua soe. Nii on südasuvel ja varasügisel saarel palju soojem kui sisemaal. Seega on puhkeolude poolest kõige parem aeg saart külastada juuli keskpaigast kuni septembri lõpuni.

Osale arutelus

 • Signe Kõiv

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara