Sekretäritöö taset kinnitab kutsetunnistus *

Sekretär - see on imelihtne

Kui seltskonnas või mõnes vingete asjatundjate ümarlauas tuleb juttu ameteist, on selliste nagu helindaja, mehhatroonik, Nuad Bo-Rarn Loodusterapeut, optometrist, talman või telfor puhul enamasti suud üsna vett täis. Aga näiteks sekretäritöö kohta oskab igaüks kaasa rääkida, mõne krõpsaka anekdoodigi teab kas teistele naerda või iseendale jätta, kui seltskonnas leidub daame ja nali osundab allapoole vöökohta.

Sügavalt on juurdunud ettekujutus, et sekretäritöö põhifunktsiooniks jääb olla kena, kuulekas, pidevtarbimisega hingehoidja ja nutumüür.

Et aga riiklikult kinnitatud kutsenõuded kirjeldavad selles ametis koguni nelja kvalifikatsioonitaset, millest isegi esimene eeldab väga korralikku aastatepikkust erialast koolitust, seda teatakse vähem või üldse mitte.

Kutsestandard kirjeldab"¦

Vahel tundub, et mõni juht sätib sekretäri endale sobivaks kätte nagu kinnast: minu firmas tuleb tõrkumatult osata ja tunda seda, teist ning kahekümne kolmandat. Kes selle vastu saab olla, aga häda käes, kui juht ei taipa teisi spetsialiste vabastada sekretäritööst ja nõuab samas sekretärilt lisatasu maksmata selliseid tegemisi, mis ületavad kutsestandardis fikseeritud kutsetaseme piirid. Ometi on üsna kindel, et ka juhtkonnapoolne ning kindlasti sekretäri enda standardist huvitumine toob enam kasu kui kahju. Eriti oluline, et standard on omamoodi teemärk sellele, kes haritum sooviks olla. Ehk - mida just juurde õppima hakata ja milles olemasolevaid teadmisi täiendada.

... kutsetunnistus kinnitab

Kindel see, et kõige olulisem on oma teadmised ja oskused maksimaalselt nähtavale tuua igapäevase töö käigus. Aga vahel tundub ka endale, et kõrvalist tunnustamist jääb väheseks. Hädasti läheks tarvis mingit nähtavat tunnusmärki, kui kõva tegija siis ikkagi ollakse. Eriti kui tuginedes oma sisekaemusele iseenda tubliduse kohta tahetakse palka juurde küsida.

Arvestatava ametliku tunnusmärgi saab kõige tõhusamalt hankida kutseeksamite tulest ja veest läbi käies. Tulemuseks on riiklikku kutseregistrisse kantud tunnistuse number koos omaniku nimega.

Vahel imestab eksamile tulnu isegi, et tema enda arvates kõrgeimat erialast taset eksamikomisjon kusagilt ei leia, ning mõni tagasihoidlik alumise taseme taotleja lennutatakse sama komisjoni poolt märksa kõrgemale.

Aga et kõik kirjeldatud neli taset on kopsakad piisavalt, pole ka tagasilennust vaja end heidutada lasta. Uuesti võib alati proovida, kui tarkust lisandunud.

Koolitus on alusbaas, tunnistus kirss tordil

Olete kunagi mõelnud, kui palju on Eestimaal sekretäre?

Koolitajad on küll.

Piisab lähemalt uurida äriregistri andmeid registreeritud organisatsioonide kohta, kus kõigis vähemalt üks sekretär - ja peopesad lähevad higiseks. Milline koolitatavate sadades tuhandetes arvestatav saakloomade mass! Kutsu ainult kohale, paku häid õpetajaid ja toredaid programmme, ja kasu on igakülgne.

Just sellepärast võibki sekretäridele korraldatavaid pikemaid ning lühemaid koolitusi vaevata leida. Enamasti puistatakse teadmistejanustele kursuslaste ette priskelt dokumendihaldust, vahel näpuotsaga ka psühholoogiat või ema- ja võõr(inglise)keelt. Aga majandusalased teadmised? Tööohutus, jäätmekäitlus? Esmaabi? Arvestamine erivajadustega, ealisusega? Juhtimine? Kutse-eetika? Poliitika ja kultuur? Esitlustehnikad? Ometi ka neid tarkusi tuleb tasemetõendamisel ehk kutseeksamil ilmutada. Ja kole küll, aga kuigi just dokumendihalduse esimene tõke kirjalikul tasemetõendamisel on üsna otsustav eksami jätkamisel või katkestamisel, võib suure häbiga läbi kukkuda just neis distsipliinides, mida enamasti õppimisväärseiks ei peeta ikka veel ei sekreträride endi, nende juhtide ega ka koolitajate poolt. Nii et - kui standardinõudmisi nende kogumahus ei arvestata, võib ihaldatav kirss tordil ehk kutsetunnistus osutuda ootamatult õige hapuks ja jääda koguni saamata.

Nii et koolitust tuleb osata valida sama pühendumisega kui kasvõi kingi: et oleks usaldusväärselt firmalt, kvaliteetne ja kindlasti iseennast väärt, mitte tegijate endi poolt ülehinnatud.

Kutseeksamite hapud ja magusad kirsid

Eesti Juhi Abi ühing sündis 13 aastat tagasi Eesti Majandusjuhtide Instituudi sekretärikoolituse vilistlastest ja arenes seejärel hoogsalt üle-eestiliseks tsunftiliikumiseks. Paljude tunnustuste hulgas on üks eredamaid õigus kutsetunnistusi omistada, ja seda juba aastast 2002. Tänini on kutsetunnistusi väljastatud 179 ja neid õnnetuid, kel see esimesel katsel ei õnnestunud, 36. Aga mitmed üritasid uuesti ja pääsesid arvu 179 hulka.

Veskikivina viisid ebaõnnestunud üritajaid põhja kirjalikus voorus dokumendihalduse ja vigadega eestikeelese teksti redigeerimise testid. Aasta-aastalt süveneb töökeskkonna küsimustikus sõnavahukeerutamise tendents selmet kindlate vastuste andmise oskus. Suulises voorus tuleb komisjonil lisamärkuse lahtrisse väga sagedasti kirjutada: vajab stilisti abi või hädasti oleks vaja enesekehtestamise ja esinemisoskuse lihvimise koolitust.

Lõpetuseks - tõutunnusest

Inimene õpib, kuni elab.

Parim õpetaja on elu ise, töökogemus.

Tõesti võib särav, asendamatu sekretäritoolil istuja olla ka koolitamatult, autodidaktina täiesti tasemel.

Teisisõnu - sobida oma juhi kätte nagu elegantne ideaalselt istuv kinnas, sest aeg on maha nühkinud teravad nurgad ja üksteist mõistetakse sõnatultki.

Aga kui mõelda, mida tähendab sekretäri tipptase - olla juhi abi -, siis peaksid ka hariduslikud teadmised lähenema juhi omadele. Ja seda juba korraliku pidevkoolituseta ette ei kujuta.

Jah, võib ju ka iseenesest tark ja ilus olla. Aga kuniks?

Kuigi sekretäride jaoks on saabunud õnnis aeg, kus tööturg neile üha ahvatlevamaid ja tasuvamaid töökohti loob ning pakub rohkem kui vastu tahetakse võtta, ei kesta see ilmselt igavesti nii.

Konkurentsi surve hakkab kiiresti tunda andma: hinda lähevad üha enam mitte noorus ja pikad jalad, vaid perfektne erialane haritus. Ja kuigi täna veel ei oska Eestimaal tööandja kutsetunnistusi hinnata, suureneb nonde omanike armee jõudsalt. Polegi vaja olla prohvet, et ennustada: kutsereformi üllas eesmärk olla Euroopa Liidu võrdväärne ja usaldusväärne osa rõhub vastastikusele kutsete tunnustamisele, see omakorda avaldab niikuinii lõpuks mõju ka sekretäride tasememääramisele.

Ehk, kui Eesti Juhi Abi ühingu vapiloom mängu haarata - igale kassiomanikule ja ka kassile endale on oluline tema tõutunnistus.

Mille nimel tuleb vaeva näha, aga see on tagasiulatuvalt meeldiv vaev: olla homme targem kui täna.

*

Kutseomistamine

.

www.juhiabiyhing.ee

Osale arutelus

 • Sirje Orvet

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara