Läbipõlemise hoiatav tuli

On pühapäeva õhtu, kuid lõõgastumise asemel koondad oma mõtted homsele tööpäevale. Tunned juba ette tülgastust, oled pahur ja pealtnäha põhjendamatult närviline.

Vead ennast hommikul siiski vastumeelselt töökohale ja tunned iga rakuga, kui suur viga see on. Jälgid hoolega kella ja ootad kannatamatult lõunapausi. Tööd on küll palju, kuid keskenduda ei suuda... Lükkad rahumeeli tänased kohustused homse varna ja hiilid veidi enne tööpäeva lõppu minema.

Aga kodus ei muutu olemine roosilisemaks - jaksad vaid telekapulti vajutada ja ignoreerid sõprade kõnesid. Kuldkalale oleks Sul kolm soovi: vaikus, rahu, uni. Sinu jõuvarud on otsas ja Sul pole retsepti, kuidas ennast ravida. Kui ülaltoodud stsenaarium sobib kirjeldama Sinu olukorda juba pikema perioodi vältel, ähvardab Sind läbipõlemine.

Läbipõlemissündroomi uurija Mart Jürisoo.

Kohtusime Rootsis elava Eesti päritolu organisatsioonikonsultandi Mart Jürisooga, kelle uurimisvaldkonnaks on stressi ja läbipõlemise ennetamine. Ligi 20 aastat on Jürisoo töötanud organisatsiooni, juhtimise, töökeskkonna ja töötervishoiu küsimuste integreerimise alal. Tema sulest on nii Rootsis kui Eestis ilmunud raamat "Burnout - läbipõlemine"?, mis hõlmab uurimistööde tulemusi ja aastatepikkuseid kogemusi.

Mis on läbipõlemine?

Läbipõlemise kirjeldamiseks kasutab Jürisoo organisatsiooni ja kliinilise psühholoogia professori Wilmar Schaufeli definitsiooni:

"Läbipõlemine on pikaajaline negatiivne tööalase tegevusega seostatav "normaalse"? indiviidi meeleseisund, mida ennekõike iseloomustab kurnatus, tüdimus, suutlikkuse vähenemise tunne, motivatsiooni vähenemine ning negatiivsete ja destruktiivsete hoiakute ja käitumismallide väljakujunemine tööga seonduva suhtes. Nimetatud psühholoogiline seisund areneb järk-järgult ning sellest arusaamiseks võib inimesel kuluda tükk aega. Läbipõlemine tekib olukorras, kus ambitsioonid ja tegelikkus ei kattu."?

Läbipõlemise tundemärgid.

Jürisoo hinnangul iseloomustavad läbipõlemise seisundile eelnevat läbipõlemise protsessi järgnevad sümptomid:

* Füüsiline väsimus. Kehaline väsimus, uneprobleemid, peavalu, tüdimus.

* Intellektuaalne väsimus. Keskendumisraskused, unustamine, toimingute edasilükkamine, hajameelsus.

* Emotsionaalne väsimus. Enesehinnang muutub, tekib emotsionaalne tühjus ja tundetus.

* Sotsiaalne väsimus. Ei soovi suhelda, sõpradega kohtuda. Ei suuda rõõmustada.

* Hingeline väsimus. Elu eesmärk ja mõte kaovad.

Just unehäiretest võib alguse saada tee läbipõlemiseni, mistõttu on väga oluline leida piisavalt aega väljapuhkamiseks. Inimene võib kirjeldatud faase läbida ning läbipõlemise piiri peal olla mitmeid aastaid, ilma et tegelikult midagi juhtuks. Murdepunktiks võib olla mõni konflikt või ebaõnnestumine.

Läbipõlemise tekkepõhjused.

"Et läbi põleda, tuleb kõigepealt põleda"?, ütleb Mart Jürisoo. Inimene peab olema tugevalt motiveeritud, energia tema sees justkui põleb. Läbipõlemine tabab sageli väga sihiteadlikke inimesi, kellel on kõrged ootused iseenda ja töö suhtes, kes on lojaalsed ja vastutustundlikud.

Läbipõlemisjuhtumeid esineb sageli arstidel, õpetajatel, reklaami- ja müügiagentidel ning riigiametnikel. Ohustatud on ka niinimetatud uute majandusharude inimesed, kes töötavad finantsasutustes, meedia või IT-alal, kindlustusfirmades või telekommunikatsioonisektoris.

Marshmallow-organisatsioon.

Sihiteadlik inimene võib tavaorganisatsioonis olla väga tubli ja edukas, kuid Mart Jürisoo poolt kirjeldatud Marshmallow-organisatsioonis erinevate tegurite koosmõjul läbi põleda. Tegemist on metafooriga, marshmallow ehk inglise keeles vahukomm on magus, pehme ja veniv. Sama kehtib ka organisatsioonide kohta, mida iseloomustavad:

* Ebaselged väärtushinnangud - muutumis- ja ühendamisraskused.

* Puudulikud eesmärgid - lahkheli firma ja indiviidi eesmärkide vahel.

* Ebaselged ja ebarealistlikud ootused tulemuste suhtes - keskendutakse protsessile, mitte tulemusele.

* Ebakindlad professionaalsed rollid - rollikonfliktid.

* Muudatuste kiire tempo - segadus otsustamisel ja vastutamisel.

* Määratlemata tööaeg - töö ja vaba aja vahel piiride kadumine, pidev töötamine.

Marshmallow-organisatsioonis nõutakse töötajalt väga palju ja oodatakse erakordset pingutust. Sageli annab juht ise halba eeskuju, tehes 10 - 12-tunniseid tööpäevi. Töötajad tunnevad, et tunnustuse nimel peavad nemad veelgi rohkem pingutama.

Marshmallow-kodu.

Kuna läbipõlemine sõltub ka sotsiaalsest situatsioonist, võib sellele kaasa aidata sihiteadliku inimese elu Marshmallow-kodus. Seda iseloomustavad järgmised omadused:

* Difuussus - ebaselged reeglid, rollid, eesmärgid ja tulevikuplaanid.

* Komplekssus - tehnostress, mis seotud kodumasinatega; infomüra

* Kõrged nõudmised - hoolitseda tuleb enda, partneri, vanemate ja laste eest

* Vähesed ressursid - vähe aega puhata ja perekonnaga olla, ebatervislikud eluviisid

* Turvatunde puudumine - töötus, konfliktid perekonnas, alkoholism, sage kolimine.

Läbipõlemise tagajärjed.

Kui sihiteadlik inimene satub töötama ja elama Marshmallow-keskkonnas, viitab see võimalikule läbipõlemisele. Indiviid on raskes olukorras, kuna tal tuleb pidevalt endast maksimum anda, ületamaks oma organisatsioonile ja kodule omased puudused. Selline lisapingutus võib lõppeda jõuvarude otsasaamisega ning inimene põleb läbi. Juba läbipõlemisprotsessis olemine võib hävitada inimese senise elu - rikkuda suhted elukaaslase ja sõpradega, ahvatleda alkoholi ja meelemürke tarbima, tekitada majandusraskused. Sageli piisab vaid väikesest tõukest ning pikaajalise kurnatuse kulminatsiooniks võib olla tõsine terviserike. Läbipõlenut aitab pikaajaline haigusleht (sageli kestab ravi mitmeid kuid) ja antidepressandid.

Mart Jürisoo sõnul tuleks tähelepanu pöörata Marshmallow-organisatsiooni sümptomitele ning vähendada ähmasust, ebakindlust ja segadust töö juures. Kui see osutub võimatuks, tuleb enda tervise huvides kaaluda töökoha vahetust. Samuti tuleks parandada kodust olukorda, leida vajalik kindlus ja turvatunne perekonna tuleviku suhtes.

Kuidas ennetada läbipõlemist?

Kui inimene teeb meeldivat, jõukohast ja arendavat tööd ning tal puudub pidev vajadus tõestada, kui tubli, edukas ja tark ta on, ei ohusta teda läbipõlemine. Rõõmuga tehtud töö ning iseendaga rahulolu ei tekita kurnatust. Kuigi meil kõigil on ka peab-tegevusi, mitte ainult tahan-tegevused, tuleks oma sisemiste ressurssidega mõistlikult ümber käia:

* Maga igal ööl 6-8 tundi (miinimumtase).

* Ära tööta nädalavahetustel, hädavajaduse korral jäta kas laupäev või pühapäev puhkamiseks.

* ületunnitööd tee mõõdukalt - naised mitte rohkem kui 10 tundi ja mehed 15 tundi. Kui inimene teeb nädalas rohkem, väheneb rahulolutunne ja töö efektiivsus.

* Igal suvel puhka vähemalt 2-3 nädalat, et stressihormoonide tekkest taastuda.

* Spordi regulaarselt, see aitab lõõgastuda.

* Toit peab olema tasakaalustatud ja tervislik.

* Tegele enda arendamisega - mine huvipakkuvale reisile, fotograafiakursusele või täienda võõrkeelt. Tunne huvi mentaalselt arendavate kursuste või psühhoteraapia vastu.

* Naera nii palju kui võimalik - see vabastab endorfiine ja mõjub alati positiivselt.

Osale arutelus

 • Signe Kõiv

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara