Piiritagune töökogemus kasvatab iseseisvust

Kahe aasta tagune otsus Ameerika ühendriikidesse tööle minna on (taganjärele mõeldes) üks õigemaid otsuseid, mida ma teinud olen. üksinda võõras keskkonnas hakkamasaamine tugevdas minu usku iseendasse: usku, et ma võin kõigega hakkama saada, kui vaja.

Iseseisvuse kasvatamiseks ei ole vaja tingimata välismaale põgeneda - kasvada saab igal pool, ka Eestis. Ka ei ole piiritagused alad mingisugused imedemaad, kus tarkus ja kogemus võimsa ojana pähe voolavad: üldjuhul on need sama normaalsed riigid, nagu Eestigi, kus elavad sama normaalsed inimesed, nagu meiegi, lihtsalt... teistmoodi.

Teistmoodi elamises-olemises rahvusvahelise töökogemuse võlu peitubki: võimaluses näha, kuidas elavad need, kes ei ela nii, nagu meie.

Minu jaoks algas õppetund üksindusest.

Töökuulutus internetis

Läks vaja ebatavalisi asjaolusid, et ma kaks aastat tagasi välismaale tööle minekust mõtlema oleks hakanud.

Olin parajasti omamoodi leinas: kaks aastat kestnud suhe oli otsa saanud ning elurõõmsast minust oli saanud ebakindel, löödud, sõpradest eemal hoidev mina. Eraldatusest väsinud, kuid oskamata endisesse ellu tagasi tulla, otsisin võimalusi SUURTEKS muutusteks, mis kergendaks nullist alustamist.

Internetist leitud töökuulutus pani asjad liikuma. Kelgukoerte laager Alaskal tundus olevat täpselt parajalt kauge (ja kreisi!) paik selleks, et ma jõuaksin 4 kuuga hinge ravida: olla eemal inimestest, kelle nägemine haiget tegi, pühenduda füüsiliselt raskele tööle, panna end proovile.

Asjaolusid, mis rääkisid mineku vastu, oli palju. Minekuks vajalik investeering ulatus 30 000 kroonini, mida mul lihtsalt ei olnud; mul ei olnud Alaskal ühtegi tuttavat; ma ei olnud kunagi päris omapead kuhugi läinud; oktoobris naasmine tähendas paljudes ülikooli ainetes teistele järele jooksmist... ent ometi ma tegin seda. Läksin.

Sellest hetkest alates hakkas kõik ainult paremuse poole liikuma.

Lihtsus ise olemises

Pärast Alaskale saabumist kirjutasin ma oma ajaveebi: "Asjad on nii hästi, et see paneb mind muretsema, kas ei juhtu ehk midagi ootamatult halba. Praegu on mind vastu võtnud tore omanik, külalislahke ja imeilus piirkond, vahva toakaaslane, mugav kodu."

Halba - ei ootamatut ega oodatut - ei juhtunudki, terve hooaja jooksul mitte. Teenisin kiiresti välja töökaaslaste lugupidamise, sest olin kohusetundlik, sõbralik ja viisakas. Muutusin omaniku lemmikuks, kelle arvamusega arvestati ja nõu küsiti. Mida rohkem ma tööle pühendusin, seda lihtsamaks see muutus; mida enam töökaaslasi toetasin, seda enam toetati mind; mida kannatlikum "raskete inimestega" olin, seda paremini nendega läbi sain.

Avastasin õige pea, et laagris oli tekkinud rida inimesi, kes minu seltsi otsisid ja kellele minuga suhtlemine väga meeldis. Mul tekkisid sõbrad ja head tuttavad.

Viibimine keskkonnas, kus keegi minu minevikust midagi ei teadnud, minu kohta eelarvamusi ei omanud, tegi elamise ja paranemise lihtsaks. Ma ei pidanud kellelegi midagi tõestama, midagi näitama - ma lihtsalt olin ja ma meeldisin neile sellisena. Alaskal veedetud nelja kuu jooksul sain ma rohkem komplimente ja tähelepanu, kui mitme aasta jooksul enne seda kokku.

Paranes keel ja suurenes mõistvus

Kui esimesel kahel kuul tundus minu inglise keele tase aina allapoole langevat - avastasin pidevalt, kui väike minu sõnavara tegelikult on - siis hiljem leidsin end probleemideta inglisekeelset ilukirjandust lugemas. Keelepraktika on hindamatu väärtusega ka minu eesti töökogemuse jaoks, sest lisaks suulisele väljendusoskusele hakkasin end kindlamalt tundma ka kirjalikke dokumente koostades.

Keelepraktikast tähtsamgi oli aga võimalus töötada kõige erinevamate tagataustadega inimestega. Meie meeskonna noorim liige oli 18, vanim 65; juhtivale positsioonile oli tõusmas äsja ülikooli lõpetanud noormees, bussijuhtidena töötasid aga endine kõrge lennuväepiloot ja New York'i tippteatri direktor; koerajuhtide seas oli endine Saksa insener, USA sisehaiguste arst (ja samal ajal ka noored, veel mitte millegi erilisega hakkama saanud mehed); talitajatena lõid aga kaasa tuletõrjujast neiu ja kiuslik hipi. See oli tõeline rahvaste paabel!

Sellise "issanda loomaaia" juhtimine ei olnud firma omanike jaoks lihtne töö. Ma nägin kõrvalt nende edusamme ja ka vigu, võisin meeskonnaliikmena tunda erinevate meetmete tagajärgi ja kuulda alluvate kiidusõnu/pahandamist.

Ma nägin, mis oli vajalik, et varem kõrgel ametipositsioonil olnud mees tunneks end mugavalt turistibusse juhtides, mis vaigistas ennasttäis naise ülbust, kuidas võisid hakata läbi saama vihajalal seisnud töökaaslased. Tulevikus vajaliku juhtimiskogemuse seisukohalt oli see väärtuslik õppetund.


Muutused minus endas

Suve lõpuks pidin nentima, et neli selja taha jäänud kuud olid mind muutnud võib-olla enamgi kui 12 keskkooliaastat või nendele järgnenud ülikool.

Lisaks taastatud eneseusule, tegutsemisjulgusele ja tõusnud enesehinnangule olid muutunud minu väärtushinnangud.

Alaska inimesed on väga perekesksed, kuid samal ajal seiklushimulised. Vanemad käivad koos oma lastega ratastega sõitmas, mägedes matkamas, võtavad neid kaasa pikkadele reisidele ja paari kuu pikkustele tööprojektidele. Inimesed vestlevad poodides, bussides, pitsajärjekorras. Ma ei mäleta, et ma oleks näinud Eestile nii omast omaette hoidmist, võõra inimese altkulmu põrnitsemist - seal astuti julgelt minu juurde ja küsiti, mis mu nimi on ja kust ma pärit olen.

Mulle meeldis selline eluviis. Jah, Alaskal on ka terve hunnik asju, mis mulle ei meeldi - söömisharjumused, hiiglaslikud autod, ülepakendamine - kuid need olid vähetähtsad selle kõrval, mida mul nendelt õppida oli.

Osale arutelus

 • Maria Kupinskaja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara