Köha ja külmetushaigused

Kubja bronhiiditee

Koostis: iisopiürt, kassinaeriürt, musta sõstra leht, katkujuureõis, liivateeürt, üheksavägiseõis. üheksavägise õied on tuntud põletikuvastane ja palavikku alandav vahend, vägiheinas ja kassinaeris leiduvad limaained kaitsevad hingamisteid. Hariliku iisopi ja liivatee eeterõlid hõlbustavad hingamist. Katkujuur on põletikuvastane, alandab palavikku ja paneb higistama. See toime on ka koos õitega korjatud musta sõstra lehtedel. 1 - 2 tl segu klaasi keeva vee kohta, lasta 15 minutit tõmmata ja kurnata. Juua soojalt. Hea on soojale teele lisada natuke mett. Pärast joomist peaks ennast soojalt katma ning püüdma higistada.

Kubja gripitee

Koostis: paiseleheleht, üheksavägiseleht, raudrohuõisik, siilkübaraleht, mesiputkeleht. See teesegu sisaldab organismi vastupanuvõimet tugevdavat siilkübarat, põletiku- ja palavikuvastase toimega üheksavägist, raudrohtu ja paiselehte. Mesiputke eeterõlid annavad teele mõnusa lõhna ja maitse. 1 tl segu klaasi keeva vee kohta, lasta umbes 10 minutit tõmmata, kurnata. Juua kuumalt. Gripi ja külmetushaiguste ennetamiseks on mõistlik teha vähemalt 10-päevane ravikuur. Gripitee sobib suurepäraselt õhtuseks joogiteeks.

Katkujuur

Harilik katkujuur (Petasites hybrida) kasvab tihti vanades mõisaparkides. Taime lehed ja juured sisaldavad saponiine, parkaineid, eeterõli, flavonoide jt aineid. Paneb hästi higistama ja vedeldab röga, on põletikuvastane, valu vaigistav ja spasme lõõgastav. Leheteed kasutatakse bronhiidi ning mao- ja kaksteistsõrmiku haavandite korral. Aitab hästi kuiva köha puhul. Õisi korjatakse varakevadel enne lehtimist. Katkujuure lehed on hea allergiavastane vahend, mis ei tekita uimasust nagu paljud tööstuslikud preparaadid.

Vägihein

üheksavägine (Verbascum thapsus) on tuntud ravimtaim. Põllul kasvatatakse tavaliselt suuremate õitega kõrget vägiheina (V. thapsiforme). Õied on röga lahtistava, mähkiva, valu vaigistava ja põletikuvastase toimega, neid kasutatakse köha, külmetuse, hingamisteede põletike korral. Sama toime on ka lehtedel. Õite korjamine on töömahukas, õied ise kerged: 1000 õit kaalub toorelt umbes 200 g, peale kuivatamist jääb sellest järele umbes 30 g.

Kubja köhatee

Koostis: hiidiisopileht ja -õis, paiseleheleht, mesiputkeleht, pihlakaõis, aasristikuõis. Sellel teel on mitu head omadust. Paiseleht teeb röga lahti ja on antiseptiline, hiidiisopi ning mesiputke eeterõlid muudavad hingamise kergemaks. Mesiputk annab teele ka meeldiva nõrga aniisilõhna. Pihlakaõied aitavad kuiva köha vastu ja lisavad teele pähklimaitset. Köha leevendava ja palavikku alandava toimega on ristikuõis. Mahedamaitselist köhateed võib eriti soovitada lastele. 1 teelusikatäis segu klaasi keeva vee kohta, lasta 10 minutit soojas tõmmata, kurnata. Kurnatud teed võib hoida termoses või soojaküünlal. Kuuma köhateed juuakse 3 - 4 korda päevas ?½ - 1 klaasitäit korraga.

Kubja külmetusetee

Koostis: angervaksaõis ja -leht, kanarbikuõis, vaarikavõrse, mündileht, raudrohuürt, paiseleheleht. Angervaks langetab palavikku ja on põletikuvastane. Õied annavad teele nõrga meelõhna ja -maitse. Maitset lisavad rahustava mõjuga mündilehed. Paiseleht ja kanarbikuõis on mõlemad põletikuvastased, ka raudrohu eeterõlis on põletikuvastast hamasuleeni.


Vaarikavarreteed
on vanarahvas aastasadu kasutanud higistamist soodustava vahendina. Vaarikavõrsed annavad teele ilusa värvi ja lisavad maitsenüansse. 1 tl segu klaasi keeva vee kohta, lasta 5 - 6 minutit tõmmata, kurnata ja juua kuumalt.

Angervaksa

(Filipendula ulmaria) uimastavalt meelõhnalised õied puhkevad juulis. Lehtedes on peale salitsülaatide veel rikkalikult C-vitamiini. Just angervaksa lehtedest saadi aastal 1839 esimest korda aspiriini põhikomponenti salitsüülhapet. Angervaksatee panebki hästi higistama. ülihea meemaitselise joogitee saab angervaksa õitest, kui neid lasta teesõelal lühikest aega tõmmata.


Hiidiisop
Aniisi-hiidiisop (Agastache foeniculum) on pärit Põhja-Ameerikast, Ida-Aasias kasvab korea hiidiisop (A. rugosa). Meil hakati kasvatama alles kümmekond aastat tagasi. Lehetõmmist kasutatakse külmetuse, palaviku ja südamenõrkuse puhul. Külm tõmmis on hea rinnavalu korral (näiteks pidevast köhast). Dekoratiivne püsik, kuid põllul kasvatatakse üheaastasena. Ettekasvatatud taimed annavad suve jooksul mitu saaki. Hea meetaim. Värsked lehed mõnusa maitsega, neid võib lisada salatile ja magustoidule.

Köha, külmetuse ja ülemiste hingamisteede haiguste vastu on head:
angervaks, hiidiisop, iisop, sookail, kassinaeris, katkujuur, must leeder, liivatee, mesiputk, paiseleht, pihlakas, pärn, ristik, saialill, siilkübar, must sõstar, vaarikas, vägihein.

Astma

Kubja astmatee

Koostis: iisopileht, paiseleheleht, mesiputkeleht, teeleheleht, sookailuürt. Astma vorme on mitmeid, universaalset astmateed ei ole olemas. Leevendust saab paljudest taimedest, kuid iga abivajaja peaks astmatee segama just nendest, mis talle kõige rohkem sobivad. Tihti aitab hoopis taimeteede auru sissehingamine: sobivad eeterõlide poolest rikkad taimeosad nagu männikasvud, iisopiürt, liivateeürt, sookailu võrsed. Kubja astmatees on koos need taimed, mis aitavad kõige paremini astmahoo puhul, kuid segu võib juua kogu päeva vältel. Soodsalt mõjuvad iisopi, paiselehe, mesiputke ja sookailu eeterõlid, teelehe ja paiselehe limaained. 2 tl klaasi keeva vee kohta, lasta tõmmata 10 - 15 minutit, jahutada, kurnata. Juua 1/3 klaasitäit 3 korda päevas.

Iisop
Harilik iisop (Hyssopus vulgaris) on dekoratiivne poolpõõsas. Ravimina kasutatakse õitsemisajal korjatud ladvaosa. Iisop on antiseptilise, köha- ja bronhiidi vastase, spasme lõõgastava, röga lahtistava, aga ka söögiisu soodustava toimega. Suures koguses ei soovitata teda rasedatele ja neeruhaigetele.

Astmat leevendavad taimed:

aaskannike, iisop, sookail, liivatee, männikasv, nõges, paiseleht, teeleht, tõnnike.

Osale arutelus

 • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara