Töörutiinist lastega koju

Tuuli on 27-aastane ettevõtlik ema ja abikaasa, kes saab hakkama sajaühe asjaga ning sealjuures jätkub tal optimismi ja positiivset ellusuhtumist veel ülearugi. Kui Tuuli oma lähedasi millegagi Å?okeerida tahab, siis teeb ta seda põhjalikult.

Viimane rabav Å?okiteraapia oli see, kui ta paari päeva eest oma vöökohani ulatuvad paksud juuksed kääriharude vahele pani ja siilipeaks lõikas. Ka otsus Tartu ülikooli filosoofiat õppima minna tekitas üsna mitme lähedase seas tõelise hämmingu.

Peale gümnaasiumi lõpetamist otsustas Tuuli tööle minna aluspesu, sokkide ja vaba aja riiete tootearenduse ning turustamisega tegelevasse firmasse. Esmalt töötas ta laos kauba komplekteerijana ning juba mõne aja pärast asus tööle samas ettevõttes müügisekretärina. Tema tööülesannete hulka kuulusid arvete ja tellimuste tegemine, kaupade laoarvestuse teostamine, kaupade sisseost ja lisaks veel jooksvad sekretäritööd.

Praeguseks on Tuuli ligi kolm aastat lastega kodus olnud - esimene laps sündis 2005 aasta veebruaris, teine alles selle aasta augustikuus. Esitasingi talle mõned küsimused, et teada saada, milliseks ja kui palju tema elu praeguseks hetkeks muutunud on.


Arvestades sinu üsna pikka järjestikust tööstaaži ja sealjuures harjumuspäraselt rutiinset tööinimese elu, siis kui raske oli alguses töölt eemale jääda?

Eks ikka oli raske. Alguses, kui beebi polnud veel sündinud, käisin nädalas korra-paar kontoris. Kuigi olin oma töökohustused juba nii-öelda üle andnud, käisin keerulisemate tööülesannete juures ikka nõu ja jõuga abiks. Tegelikult poleks seda ehk vaja olnudki enam, aga harjumuse jõud oli suur ja eks tööandja tundis ennast ka turvalisemalt teades, et keegi silma peal hoiab. Ka oletatava sünnitustähtaja päeval olin kontoris veel viimaseid näpunäiteid andmas. Kui tütar sündis, siis loomulikult tegi elu oma korrektuurid ja ei jäänud enam aega töörutiini peale mõelda, kuigi sageli on siiani perioode, mil tagasi igatsen. Hetkel pole aga tööle tagasiminek seoses poja sünniga mõeldav.


Õpid Tartu ülikoolis filosoofiat. Kuidas see kahe väikese lapse kõrvalt võimalik on ja kuidas oma aega selle jaoks planeerid?

Põhjusel, et eelmisel kuul meie pere väikese poisi võrra rikkamaks sai, jäin üheks semestriks õppetööst kõrvale. Jaanuarist on aga plaan jälle jõudumööda loengutes käima hakata. Kaugõpe võimaldab ka laste kõrvalt väga edukalt enesetäiendamist. Pisut intensiivsem periood on eksamite ajal, aga ega selleski pole midagi ületamatut. Õpime abikaasaga kordamööda (abikaasa õpib IT Kolledžis) - kui üks õpib, siis teine hoiab lapsi ja vastupidi. Lisaks sellele on meie lastel toredad vanavanemad, kes kattuvate loengute või sessiperioodide ajal alati nõus aitama on.


Kuidas suhtud väitesse, et lapsed ja karjääritegemine kokku ei sobi?

Tuleb tunnistada, et enamajaolt ei nõustu. Enamjaolt just seetõttu, et seoses laste sünniga on perioode, mil peab pisut aega tööelust eemal viibima ja eks sellel ajal on keeruline karjääriredelil ülespoole pürgida. Kuid seejuures ei tähista laste sünd kindlasti mitte karjääri lõppu. Ka väikeste lastega kodus olles on võimalik tegeleda enesetäiendamisega, et tööle tagasi minnes olla endiselt konkurentsivõimeline. Olen kindel, et lapsed ja karjäär teineteist ei välista.


Kui palju aega jääb üldse pere ja kooli kõrvalt enda jaoks? Mida vaba ajaga pihta hakkad?

Ajal on üks naljakas omadus - seda ei ole kunagi ülearu palju. Eks nüüd, kahe väikese lapse emana, on seda iseendale olemise aega pisut vähem kui varasematel eluperioodidel, aga see ei tähenda seda, et enda jaoks üldse enam aega ei oleks. Kui akud tahavad laadimist, siis tuleb see aeg lihtsalt võtta. Pidev iseenda vajaduste allasurumine võib ühel hetkel kurjasti kätte maksta ja kes ikka tahaks enda kõrvale närvilist inimest. Piisab tegelikult vähesest- kuum duÅ?Å?, hea raamat või mõnus hilisõhtune hetk tassi tee seltsis ajal, mil lapsed magavad ja saab rahus abikaasaga päevasündmusi arutada- isegi kerge jalutuskäik kõrvaltänavas asuvasse kauplusesse piima järele võib olla väga värskendav. Iseenesest on ka see aeg, mil kooliga tegelen, päris minu oma aeg- võimalus pääseda igapäevasest rutiinist.


Mida pead oma suurimaks kordaminekuks?

Igal eluperioodil on omad kordaminekud. Enne lapsi olid need seotud tööalaste saavutustega. Hetkel on minu suurimad kordaminekud lapsed ja see, et olen suutnud pere kõrvalt ülikooliõpinguid jätkata. Loodetavasti toob elu veel hulgaliselt õnnestumisi, mis kõik oma ajahetkel võiksid just need kõige suuremad olla.


Milline näeb välja sinu "unistuste päev"? On see reaalne?

Päevast teeb "unistuste päeva" see, kui jätkub piisavalt aega ja energiat tegeleda kõikide tegemist nõudvate asjatoimetustega. Hetkel on võimust võtnud tugev ajadefitsiit - õhtul avastan, et hommikul plaanitust olen korda suutnud saata vaevalt veerandi, kui sedagi. Samas on praeguses hetkes võrratu see, et elu kulgeb mingit spontaanset radamööda - sedamoodi, kuidas meie kuuvanune poeg otsustab seda kujundada. Ja sealjuures ei pea ma ennast süüdi tundma, kui midagi tegemata jäi - küll tuleb jälle aeg, mil saab tegus olla mingi kindla tegevusplaani järgi ja ma olen päris kindel, et siis igatsen tagasi praeguse hetke spontaansust.


Millised on su tulevikuplaanid?

Plaan on järgmise kahe aastaga ülikooliga ühele poole saada. Karjääri mõttes tahaksin tulevikus kindlasti edasi liikuda ja esialgu vähemalt senise sekretäritöö kõrvale ka raamatupidamisalase kvalifikatsiooni omandada. Ehk toob kõrgkooli lõpetaminegi värskeid ja uusi ideid ning ootusi tuleviku suhtes.

Osale arutelus

 • Meelike Tammemägi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara