Mobiiltelefon kahjustab eelkõige laste tervist

Mobiiltelefoni võimaliku kahjuliku mõju eest hoiatatakse pidevalt. See ei takista aga inimesi, nende hulgas väikesi lapsi, tundide kaupa telefoniga lobisemast.Tervisekaitse Inspektsiooni peadirektori asetäitja Mihhail MuzõtÅ?in nendib oma uurimuses, et teooriaid mobiiltelefonide kahjulikkuse kohta on palju, kuid ühtegi väidet ei ole seniajani üheselt tõestatud. Mobiiltelefonid töötavad madalal võimsusel, ent telefoni antenn paikneb rääkija peale väga lähedal. See võib mõnel juhul kõnelejale tähendada ohtlikule kiirguspiirile lähenemist.

Vaja pikaajalisi uuringuid

Otsides seost kiirguse ja pahaloomuliste kasvajate vahel, on teadlased seatud üliraskesse seisu. Ajuvähi kujunemine võib kesta aastaid ja isegi aastakümneid. Praegused uuringud aga ei räägi eriti midagi pikaajalistest riskidest. Vähe on neidki, kes oleksid mobiili kasutanud üle kuue-seitsme aasta. Usaldusväärne uurimus oleks selline, kus ühe inimese telefonikasutamist uuritaks kümme aastat.Euroopas suhtutakse mobiiltelefonide võimalikku tervise kahjustamisse ülima tõsidusega. Käsil on palju uurimisprogramme, mida rahastavad valitsused, tööstused ja Euroopa Liit. Mobiiltelefoni soojus mõjutab kudesid. Bioloogilise koe soojenemise tingib mikrolaine energia neeldumine koe vettsisaldavasse ossa. Elusorganismi soojenemine sõltub kiirguse intensiivsusest ja kindlasti keha soojusregulatsiooni mehhanismidest.Mikrolainete kindla intensiivsuse juures tõuseb temperatuur umbes ühe kraadi võrra. Telefonide turvalisuse nõuded seavad piiriks sellise maksimaalse kiirguse intensiivsuse, mis ei põhjusta keha soojenemist.Soojenemine ohustab eelkõige silmi ja meestel munandeid, sest nende verevarustus on suhteliselt kehv. Sellele faktile toetudes väidavad Rahvusvahelise Biofüüsika Instituudi teadlased, et hallkae ehk katarakti teke ja vähenenud sperma tootmine võivad olla mobiiltelefonidega seotud.Ajukasvajate tekkimise teooria pooldajad seevastu soovitavad soojendava mõju tõttu hoida telefoni peast võimalikult kaugel, näiteks vöö küljes. Kui aga telefon kiirgab soojust mehe suguelundite läheduses ja vähendab sperma tootmist, siis võib-olla on see traumeerivamgi kui näiteks mälu nõrgenemine.Autos on soovitav kasutada käed-vabad seadet, mille antenn asub väljaspool autot ja telefoni ei asetata kõrva äärde. Tallinna Tehnikaülikooli emeriitprofessor Hiie Hinrikus on mobiiltelefonide mõju uurinud juba aastaid ja on selles valdkonnas Eesti tunnustatuim spetsialist. Ta ütles ?«Sakalale?», et uuringud käivad pidevalt, aga nende tulemused on küllaltki vastuolulised ja midagi kindlat väita ei saa.

Küsimusele, kas tervisele mõeldes mobiiltelefoni kasutada tohib, vastas professor: ?«Tohib kindlasti, suitsetada ka tohib, seegi ei ole keelatud.?»

Et mobiiltelefonid tervisele mõju avaldavad, ei kahtle enam keegi.?«Rootslased lõpetasid hiljuti uuringu, kus nad vaatlesid pahaloomulisi kõrvakasvajaid. Nad leidsid, et risk haigestuda on oluliselt suurem neil, kes on üle kümne aasta mobiiltelefoni kasutanud,?» tõi Hiie Hinrikus hoiatava näite. Ta ei usu eriti uute telefonide riskivabadusse, sest on teada, et inimorganismi mõjustab kiirgus, mis on mobiiltelefonist lähtuvast tuhat korda nõrgem.

Ohtlik eelkõige lastele

Hiie Hinrikus on kindlalt selle vastu, et lapsed mobiiltelefoniga lobisevad.?«Lastele neid vaja küll ei oleks. See on popp, et mobiili kasutatakse, helistatakse isegi ühest toast teise ja üle tänava. Lapsed on alati tundlikumad. Mobiili kiirgus neeldub peamiselt nahas. Laste nahk on õhem ja juba puhtfüüsikaliselt võtavad nad rohkem kiirgust sisse kui täiskasvanud.?»Professor viitas Maailma Tervishoiuorganisatsioonile, kes on alustanud laste mobiilikasutamise uuringuid ja ühtlasi kampaaniat selle vastu, et lapsed mobiiliga kõnelevad. Ametlikult on laste mobiiltelefoniga rääkimine tervise seisukohalt ebasoovitavaks tunnistatud Suurbritannias.

Osale arutelus

 • Tiina Sarv

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Aasta suurejooneliseim sündmus Radisson Blu Sky Hotelis!

Jõulupidu, kui üks ettevõtte olulisemaid sündmusi, on oodatud nii töötajate kui ka koostööpartnerite poolt. Radisson Blu Sky Hotel pakub peohõngulist atmosfääri ning erakordset elamust, mida elevusega oodatakse ja soojusega meenutatakse. Meie eesmärgiks on täita teie soovid ja ergutada maitsemeeli hõrgutistega, milles traditsioonid kohtuvad mitmekesise tänapäevaga.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara