Kodu(ne) kontor

Kui me kodu sisustame, siis mõtleme viimse detailini mis kuskil asub, millised värvid ja missuguse disainiga mööblitükid mu kodu hakkavad ehtima. Kontori sisustamisele me enamasti nii palju aega ei kuluta, paljudel meist üldse on võimalus selle kujundamisel kaasa rääkida.

Sisekujundaja Katrin Martinsoni sõnul mõtleb ta kontorit luues natuke teisiti. Kodu kujundades läheneb Katrin võimalikult isiklikult. Arvesse tuleb ju võtta kõigi pereliikmete soovid ja kapriisid. Kindlasti peaks kodu kujunduses välja paistma selle pere nägu. Kontori puhul on lähenemine anonüümsem, ei saa arvestada iga töötaja maitset või värvieelistusi. Tulemus peaks olema neutraalsem ja võimalikult paljudele töötajatele ja ka klientidele vastuvõetav. Samas oleneb see ka ettevõtte töö iseloomust ja suurusest - mida vähem on töötajaid, seda personaalsema kujunduse saab teha.

Tavaliselt algab ühe kontori planeerimine vajaduste selgitamisest. Suuremate kontorite puhul on abiks võetud spetsialistid, kes oskavad kõige paremini ruumi õigesti funktsioneerima panna.

Palka spetsialist

Spetsialisti palkamine võib esmapilgul küll kallis tunduda, kuid tasub end kindlasti ära. Esiteks ta orienteerub olemasolevates materjalides kõige paremini, näeb teie kollektiivi kõrvalt ja mis mitte sugugi vähem tähtis, hoiab ära pinged stiilis mina tahan siniseid seinu, aga mina rohelisi.

Katrin Martinson ütleb, et ilma sisekujundajata võib sisustamine minna tegelikult üksjagu kallimakski. Tellija ei pruugi ise leida üles soodsaid mööblitootjaid või nupukaid lahendusi, mis ruumi funktsionaalseks kuid samas ka huvitavaks muudavad. Kui kujundatakse oma kodu ning on aega ja julgust eksperimenteerida, soovitabKatrin julgesti ise kõike katsetada - nii saabki kodu kodusem ja isikupärasem. Bürooruumide puhul on esmatähtis siiski mugava töökeskkonna loomine ja siin võivad katsetused kalliks maksma minna.

Jaga ruumid tsoonideks

Kui firma on sobivad ruumid leidnud, siis jagatakse tööruum tsoonideks: kus on köök, kus tööruum, kus masinapark jne. Katrin soovitab võtta ette ruumide põhiplaan ja kanda sinna siis peale kõik vajaminevad töökohad ja lisafunktsioonid (koosolekuruum, puhke- ja kööginurk vms). Siis on näha, kas ruumid on oma suuruselt ja planeeringult üldse sobivad.

Mida paremini oma kodutöö teha, seda parema tulemuse saate.

Kindlasti peab arvestama kaabeldust, ventilatsiooni (ülioluline eriti suuremate kontorite puhul), valgustust. See ongi see, millega enamasti ise kontorit kujundades mööda pannakse. Katrin ütleb, et tihtipeale ei pöörata erilist tähelepanu elektri- ja valgustusplaanile, need tehakse ruttu kuidagi ise ära, sest ehitaja ju nõuab, et oma tööga edasi minna. Hiljem võib aga tabada ebameeldiv üllatus, kui pistikupesad seintel valedes kohtades asuvad või on mõnes kohas sootuks puudu, valgustus ei ole piisav jne jne.

Kõige viimaseks jääb enamasti mööbli, kardinate, köögi jmt taolise tellimine. Näiteks on internetis olemas võimalusi oma kontori virtuaalseks sisustamiseks (vaata Ikea kodulehte). Saate proovida erinevate mööblitükkide paigutust ruumis.

Minu kontor

Maili, kes on üks Elioni sekretäridest, räägib, et nende kontor on väga modernne, mõne arvates lausa eksklusiivne - palju klaasi ja läikivaid pindu. üldine koloriit on hele - naturaalne puit ja valge. Ruumi aktsendiks on sinine klaassein. Põrandat katab naturaalne parkett, kiviparkett ja pehme vaipkate. Igas toas on elustaim või -taimed. Köök on väike, kuid sinna mahuvad külmik, mikrolaineahi, nõudepesumasin, kohviautomaat.

Maili töötab avatud kontoris. Tema sõnul nõuab avatud kontoris töötamine suurt süvenemis- ja keskendumsvõimet. Tuleb osata ennast teiste jaoks välja lülitada. Avatud kontoris töötamine eeldab väga head töökultuuri. Kui see on olemas, siis saab hakkama.

Maili ütleb, et tema kontor meeldib talle, kuna töötingimused (valgus, õhk, soojus, puhtus jms) on väga head. Töövahendid on kaasaegsed. Käepärasuse ja kasutusmugavuse poolest jätab soovida disainmööbel, mille ustel pole käepidemeid ja millesse on ebamugav paigutada kaustu ja muud kontoris vajaminevat kraami. Kappide kaarjas kuju on küll ilus silmale vaadata, kuid sisemuses korda luua on üsna keerukas:-)

Sisekujundaja Katrin Martinson lisab, et temale on hetkel põnevaks väljakutseks ühe teenindusbüroo ja muuseumi ruumide sobitamine ja kujundamine ühtseks tervikuks. Selle tööga ta hetkel tegelebki.


Sekretar.ee kontor

Sekretar.ee kolis nüüd juba rohkem kui kuu tagasi. Kui enne töötasime 10kesi mõnusas väikeses pesas, siis nüüd oleme 30kesi avatud kontoris. Harjumine võtab veel aega, kuid samas on üsna uhke tunne olla tükike innovatsioonilinnakust (sekretar.ee kontor asub ülemiste City innovatsioonilinnakus).Meie kontor on jaotatud kolme erineva tütarfima vahel nii, et igaühel on oma nurk, ühine on köök, puhketsoon ja vastuvõtulaud.

Meie kontori eripäraks on maast laeni aknad ja mõnusad kott-toolid koosolekute pidamiseks.

Sobimatuid värve polegi

Küsisin Katrini käest, mille pealt ei tohiks tööruume kujundades kokku hoida. Katrin arvas, et kindlasti ei tohiks hoida kokku valgustuse, ventilatsiooni ja mugavuse pealt. Kontoris ollakse ju reeglina suur osa ärkvelolekuajast, seega peab töötajal seal olema eelkõige mugav ja mõnus - istumiseks korralik töötool, piisavalt valgust ja värsket õhku.

Katrini arvates neid värve ja materjale, mis kontorisse kuidagi ei sobi, ei olegi. Ettevõtete spetsiifika on niivõrd erinev ja see tingib ka materjali- ja värvivaliku. Notaribürood just roosaks ei võõpaks, aga mänguasjade maaletooja kontor võiks olla tavapärasest kelmikam küll. Katrin ise eelistab kasutada kõikjal võimalikult naturaalseid materjale, ikka inimeste tervist silmas pidades.

Osale arutelus

 • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara