Köielkõnd on jõukohane isegi viieaastasele

"Tule slack line-il kõndima!" hüüdis sõber eemalt puude juurest. "Slack line? Mis see veel on?" küsisin ma uudishimuga.

Eestis täiesti võõras meelelahutus - kõndimisrihm ehk inglise keeles "slack line" - on USAst alguse saanud sport, mis maailmas hoogsalt tuure kogub. Kaljuronijad kasutavad seda treenimiselemendina, lastelaagrid mänguna, grillipeoks kogunenud seltskonnad aga lihtsalt Veel ühe Lõbusa Tegevusena.

Minu tutvus selle veidra spordiga algas samuti grillipeol, kus kümmekond kahekümnendates eluaastates noort mööda võdisevat köit justkui oravasammul edasi-tagasi jalutasid. "Kui nemad sellega hakkama saavad, saan ka mina!" võtsin ma rihma suhtes üleoleva hoiaku ja astusin julgelt lähemale.

Ette rutates tuleb tunnistada, et ega ma sel õhtul kõndima ei õppinudki. Ega järgmisel mitte.

Astusin küll julgelt puusakõrgusel üles seatud rihmale ning sättisin end puu toel püstisesse asendisse, kuid sellega minu kõndimiskarjäär neil õhtutel ka lõppes, sest puust lahti lastes lendasin ma kui mitte sekundi, siis kahe pärast suure kaarega alla. (Rõõmustasin tol korral siiralt, et köielt on keeruline õnnetult kukkuda: meetri kõrguselt jalgadele maandudes püsib raskuskese korralikult paigas.)

3- ja seejärel ka 8-meetrise rihma vallutamine toimus alles kolmandal katsepäeval, kui ma jõulise entusiasmi asemel rihmale sügava rahuga lähenema hakkasin.

Tsirkuseakrobaati pole vaja, lihtsalt pealehakkamist

Asi on lihtsam, kui see pealtnäha paistab. Kui tsirkuseartist kõnnib köiel, mille läbimõõt on umbes sentimeeter, siis kõndimisrihm pakub astuja jalale 4-6 sentimeetri laiust toetuspinda, mis tasakaalu hoidmise lihtsamaks teeb ja ka taldu säästab.

Otsapidi kahe puu külge seotud rihm tuleb tõmmata piisavalt pingule selleks, et see inimese raskust muruni laskumata kanda jõuaks - 10-meetrise köie puhul piisab puusakõrgusel rihmast. Kui kasutada pinguldamiseks karabiinide ja sõlmede süsteemi, oleks vajalik kahe inimese jõud*; kui aga kasutada spetsiaalset pinguldamismasinaga komplekti (sain selle Matkaspordist 899 krooni eest), saab pingutamisega hakkama isegi teismeline.

Alustuseks sobib katsetada 2-3 meetri pikkusel rihmal, mis jalge all märkimisväärselt võnkuma ei hakka. Kui kõndimise "trikk" kätte õpitud (see on umbes nagu jalgrattasõit: kui oled selle korra selgeks saanud, ei lähe enam meelest), saavad edasijõudnud hakkama isegi 20-30 meetriga. Praegune Guinessi rekordi omanik käis vahepeal maad puudutamata 154-meetrisel rihmal!

Alguses kujuneb suurimaks proovikiviks rihma võnkumine, millega kramplik inimene kuidagi hakkama ei saa: rihm hakkab varvaste all vasakule-paremale pendeldama ja kõndijat tasakaalust välja lööma. Kiirete sammudega edasi liikumine võnkumise vastu ei aita: olin meie tagaõues tunnistajaks kümnetele kordadele, kus tänapäevaselt rutakad inimesed rihmast kavalusega üle tahtsid saada. Nad läbisid küll muljetavaldava vahemaa, 3-4 meetrit, kuid lendasid seda suurema kaarega muru peale.

Ma ei tea, mis aitab paremini, kas kannatlikkus või rahu, kuid lõpuks jäävad tasakaalu isegi kõige suuremad kobakäpad. Mina olen leidnud tasakaalu hoidmise nipi aeglases hingamises ja ülakeha lõdvestamises, samal ajal kui reied väsitavalt pingul on.

Rihmal kõndimine koormab korralikult reie- ja tuharalihaseid, mis järgmisel päeval endast valulikult teada annavad. Taguotsale koguneva polstriga naistele (nagu mina!) võib see muidugi ainult häid uudiseid tähendada.

Trikid edasijõudnutele: surf, saltod ja hüpped

Nagu muudelgi spordialadel, on kõndimisrihmal kujunenud proffide seltskond, kes oma trikkidega muu maailma ahhetama panevad.

üks vaatemängulisemaid on "highline" ehk kõrgetel kaljudel üles seatud kõndimisrihm. Äsja Everesti vallutanud Leo Houldingi meistriteost Lost Arrow nimelisel kaljul võib vaadata Internetist aadressil http://www.youtube.com/watch?v=v9APkG4il4Q&

Kõndimisrihma surfamiseks nimetatakse aga seda, kui kõndija tavalisest lõdvemalt kinnitatud rihma meelega paremale-vasakule kiikuma paneb ning selle möllu sees tasakaalu säilitab. (näide: http://www.youtube.com/watch?v=9aSEqBP-Ll0)

Trikkide valdkonnast leiab aga saltosid, hüppeid, tagurpidi käimist jms. Stiilinäiteid leiab hulgaliselt www.youtube.com keskkonnast, kui trükkida otsinguaknasse "slack line tricks"


Head kõndimist!

*Rihm/karabiin süsteemi ülespanemise õpetus asub aadressil

http://timebubble.org/doings/slackline.html

Osale arutelus

 • Maria Kupinskaja

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara