Tiia Pärn: Kõigil on võimalus tegutseda vastavalt oma teadmistele ja võimalustele

Tiia Pärn on Beweship Eesti ASi pearaamatupidaja. Beweship on kaubaveo firma, läbinisti mehelik ala.

Tiia, kas olla naine meeste maailmas on raske?

Beweship Eesti AS tegeleb vedude ekspedeerimisega. Me ei oma autosid vaid treilereid ning logistikutena töötab meil nii mehi kui naisi võrdselt. Seega ei saa öelda et see oleks mehelik ala. Kui ma oma tööd selles firmas aastal 1994 alustasin, siis jah, olid ainult mehed.


Kuid naisena karjääri ja äritegemine, kas see on keerulisem või lihtsam?

Arvan, et ei ole vahet. Kõigil on võimalus tegutseda vastavalt oma teadmistele ja võimalustele. Loomulikult on naised sunnitud tegema teatuid valikuid lastest lähtudes. Siin aga sõltub väga palju tööandjatest. Paratamatult on vahepeal võimatu töötada kellast kellani. Lahenduseks on eelkõige osaline tööaeg ja kodus töötamise võimalus. Praegu pakuvad seda paljud firmad - mina pidin oma tööandjat selles osas aga "koolitama"?. Rasedus ei ole haigus nagu ka väikeste lastega emadel ei ole pidevalt lapsed haiged, lihtsalt neil on vahel vaja pisut rohkem vaba aega. Samuti tuleb arvestada, et lasteaed suletakse kell 18.


Kirjeldage palun oma haridusteed ja karjääri.

Olen lõpetanud 1988.a. Tartu 2.Keskkooli (praegune Miina Härma Gümnaasium), TTü-s lõpetasin 1993.a. majandusteaduskonna raamatupidamise ja majandusanalüüsi eriala. Aastal 2000 tundsin, et võiks nagu uuesti teadmisi täiendada ja valisin EBSi rahvusvahelise ärijuhtimise kutsemagistriõppes IT juhtimise suuna. Loomulikult olen vahepeal ka käinud erinevatel kursustel, mida olen vajalikuks pidanud.

ülikooli ajal läksin ka tööle. Beweship Eestisse sattusin 1994. aastal. Alustasin raamatupidajana ja alates 1999 olen ka juhatuse liige. Emafirma Beweship OY on ka arenenud ja aja jooksul kontserniks muutnud - seega on olnud piisavalt huvitav kõike teha ja arendada. 1995. aastal võtsin kasutusele raamatupidamisprogrammi, mida praeguseks hetkeks kasutavad kõik kontserni liikmed. Samuti ei ole ma muutusi teinud kontoplaanis, mille 1995 aastal koostasin. Beweship OY edasine areng sai alguse 1998, kui Beweship Eesti eestvedamisel loodi tütarfirma Lätis. Edasi tulid Poola, Leedu ja Ungari kontorid. Praeguseks on arengu põhirõhk pandud Lätile, kus 2008 jaanuaris avatakse uus suur logistikakeskus. Kuna Beweship Eesti ei ole väga suur, siis on mul olnud võimalus tegelda nii finantsi, personali, juhtimise, arengu, töötervishoiu, IT, müügi ja veel paljude asjadega. Ainult transpordist olen ennast eemale hoidnud.


Kui vanalt te teadsite, kes teist saab?

Mul oli väga raske valida, mida minna edasi õppima. Sellel ajal oli olemas kutsenõustamiskabinet, kuhu vähemalt meid kõiki suunati ja sealt öeldi mulle, et te võite kõike õppida, teil on kõigeks teadmised ja eeldused. Väga raske oli valida - valisin siis pigem juba asukoha järgi - tahtsin Tartust eemale saada. Kuigi praegu jälle läheks hea meelega sinna tagasi.


Kuidas suhtub teie pere teie püüdlustesse?

Kuna ma pole kunagi lihtsalt koduperenaise elu elanud, siis mu pere jaoks on normaalne, et ma töötan ja vajadusel arendan ennast. Olen püüdnud ka lastele selgeks teha, et tähtis on see, mida sa ise tead ning suudad teha. Ei ole suurt kasu kui keegi teine sulle midagi valmis teeb, sest kunagi pead sa ikka ise hakkama saama. Vanem laps arvestab sellega ja ma pole pidanud teda kunagi sundima kuhugi minema (kooli või trenni) või ette-taha midagi ära tegema. Ta oskab olla iseseisev ja oskab teha temale meeldivaid valikuid mis meeldivad ka mulle.


Kui suur on teie pere?

Mul on 2 last, 6- ja 12-aastane. Lisaks koduloomad: koer, kass, jänes ja kalad. Loomulikud ei puudu sealt ka laste sõbrad. Paras "Segasumma suvila"?.


Mida te arvate naistest, kes kurdavad, et pere kõrvalt ei jää üle aega ei õppimiseks ega eneseteostuseks?

Ega see ei olegi kerge. Ausalt öeldes teise lapse kõrvalt koolis ja tööl käies oli jõud päris otsas. Laps hakkas just kõndima, kui oli vaja kevadel lõputööd kirjutada ja siis ma küll loobusin ning lükkasin töö kirjutamise edasi. Samas ega hiljem kergemaks ei läinud. Nii et töö on ikka kirjutamata.


Kui te mingil põhjusel peaksite uuesti alustama, kas teeksite samu valikuid?

Arvan, et ei teeks. Elu on nii palju edasi läinud, et tänapäeval on hoopis teised võimalused ja valikud. Mul on kahju, et ma lõpetasin keskkooli ja ka ülikooli ajal, kui puudus võimalus välismaale õppima minna. Aga mulle meeldib, et praeguses töökohas on nii palju suhtlemist eri riikide vahel ja ka erinevates keeltes.


Kas töö saab pakkuda samasugust rahuldust nagu emaks olemine?

Väga raske oleks tööl käia, kui sa ei viitsiks või ei tahaks seda tööd teha. Sama on emaks olemisega. Keegi meist ei taha ju olla halb ema.

Osale arutelus

 • Piret Birk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Restoranitestid

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Teabevara