Kes palju teeb, see palju jõuab!

Kas te kujutate endale ette noort naist, keda ühel hetkel näete tanksaabaste ja nahktagiga hiigelsuure ning vana ameerika auto roolis nii, et peanupp rooli tagant korralikult välja ei paista, teisel hetkel tuleb ta teile vastu väga Å?ikilt riietatuna ning näol hoopis tõsisem ilme, kolmandal momendil tahate kiiresti pakku pugeda, sest märkate, et suurel kiirusel läheneb teile jooksusammul üsna miniatuurne naisterahvas, rihmaotsas suur bernhardiinist koer? Ja märkimisväärne on see, et seda naisterahvast jätkub absoluutselt igale poole. Kui ma sellist inimest hästi ei tunneks, siis oleksin kindel, et tegemist on vähemalt teisikutega kui mitte kaksikute või kolmikutega. Nii see aga ei ole - seda näolappi ja inimest on ainult üks, nimi on tal Andra ning oma 24-eluaasta jooksul on ta jõudnud juba väga paljude asjadega tegelda. Esitasingi mõned küsimused, et teada saada, millega ta täpsemalt tegeleb.


Räägi oma karjääriteest!

Tööle asusin väga noorelt - umbes kuueteistkümne aastaselt - asusin suvevaheajal Valio Eestis dekreeti läinud sekretär/raamatupidajat asendama, kuid kuidagi kujunes nii, et lõpuks jäingi sinna. Kuna kontor Tallinnas ei olnud väga suur, siis leiti, et sekretär igapäevaselt kohal olema ei peagi ja ma võin õhtuti käia arveid ning aruandeid tegemas. Kuna sain töödega kenasti hakkama, pakuti võimalust nädalavahetustel ka müügitellimusi teha ning peale keskkooli läksin sinna juba täiskohaga tööle. Mul seega vedas, sest paraku on väga vähe selliseid tööandjaid, kes nii noort inimest usaldavad tööle võtta, tavaliselt suhtutakse ikka eelarvamusega.

Töötades müügitööl, mõistsin, et see valdkond ei sobi mulle ning otsustasin hoopis turundustöö kasuks. Rahvusvahelises autovaruosadega tegelevas firmas alustasin turundusassistendina ning liikusin edasi turundus- ja kommunikatsioonijuhiks. Veel olen töötanud väikeses kirjastuses, mis andis kõige parema ülevaate sellest, kuidas oma firmat juhtida, sest seal tuli praktiliselt kõike teha. Sealt areneski mõte ise ettevõtjaks hakata. Ilmselt olen iseloomult selline püsimatu ning rutiinne töö muutub ruttu igavaks.


Kas nii noorelt oli raske tööturul läbi lüüa? Millised olid peamised takistused ja kuidas need ületasid?

Tööturg on selline mõiste, mis hõlmab endas kõike ja samas mitte midagi. Kõik sõltub tööandjast. Mõni tööandja eelistab just noori, teine vanemaid ja kogenumaid. Minu kogemuste põhjal oli noorus negatiivne asi pigem kaastöötajate silmis, eriti siis, kui karjääriredelil edasi liikusin. Enamus inimesi on mugavad ja ei soovi teha rohkem, kui neile ette nähtud ja kui tuleb siis mingisugune noor entusiast, kes soovib kogu oma energia rakendada töötegemisse, tunnevad nad end ohustatuna. Olen väga palju õppinud tundma erinevaid töötajaid ning jälginud, kuidas firmas siselu toimib - firmasisene kommunikatsioon on mind alati paelunud ja palju ka õpetanud. Minu jaoks on arusaamatu, miks inimesed tahavad niisama istudes raisata oma niigi lühikesest päevast kaheksa tundi pelgalt selleks, et saaks tööpäeva kuidagimoodi õhtusse veeretada. Ebaratsionaalne aja ja resursside kasutus oligi üks peamisi põhjuseid, miks soovisin iseenda äriga alustada.


Millega praegu tegeled, miks tegid sellise valiku ja kas oled rahul?

Hetkel olen kahe väikese ettevõtte omanik ja peamine töötaja. Valdkonnad on küll väga erinevaid, kuid tööpõhimõte jääb samaks. Selleks, et firma toimiks, on vaja inimesi, kes hingega asja juures oleksid. Firma Jovendos on turul olnud kaks aastat ning tegeleb erinevate kinketoodete müügiga. Oma firma jaoks pean kõige olulisemaks nii positiivset emotsiooni suhtlemisest kui kvaliteetseid tooteid ja see kehtib nii kliendi kui töötaja tasandil. Müües endale meelepäraseid tooteid toredatele klientidele, on töötegemine puhas rõõm. Teine teema millega tegelen, on see, et üritan üsna pea kunstigalerii avada. Äsja sain valmis ka kunstiraamatu.


Tööd on sul kindlasti palju ja mingitel aegadel kipuvad siis pinged üle pea kasvama. Mida sel juhul ette võtad?

ükski juhtiv koht ei ole vastutuseta, oma firma puhul on vastutus lihtsalt suurem. Samas on vastutust kergem kanda, sest tean täpselt, mis kuulub minu kompententsi.

Siis, kui pinged üle pea kasvavad, aitab mind füüsiline tegevus - käin ujumas või jooksmas, võimlen ka kodus erinevate treeningvideote järgi ja käin vahelduva eduga erinevates tantsutrennides. Samuti on mul kodus üks suur sõber, kes norutada ei lase - rõõmsameelne bernhardiinitüdruk. Igapäevane pikk jalutuskäik koeraga värskes õhus aitab mõtteid tuulutada.

Kui ma tunnen, et vaim vajab värskendust ning vaheldust igapäevaprobleemidest, loen raamatuid, käin kunstinäitustel ja teatris.


Kas oleksid valmis taas kellegi alluvusse tööle minema?

Iga müügiga tegelev ettevõte on sõltuvuses majanduslikust olukorrast turul, seetõttu ei ütle ma kunagi "mitte iial". On ju olemas vägagi huvitavaid töökohti, lihtsalt hetkel pean enda elus antud valikut kõige õigemaks. Olen ka mõelnud kogemuse saamiseks töötamisest välismaa, mõnes rahvusvahelises firmas.


Oled lõpetanud Tartu ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni erialal, kas plaanid sel erialal ka kunagi tööle asuda?

Läksin ajakirjandust ja kommunikatsioonijuhtimist õppima, sest leidsin, et antud eriala annab mulle laialdased teadmised erinevatest valdkondadest. Sõnaseadmist ning verbaalset väljendusoskust läheb igas valdkonnas tarvis, samuti psühholoogiat, semiootikat jne. Eelkõige on need teadmised kasulikud minu enda silmaringi laeindamiseks selleks, et üldse teada, mida elult tahta võiksin. Leian ka seda, et tänapäeva maailmas omab meedia väga olulist rolli igapäevaelu mõjutamisel, tahan nendest mõjutustest teadlik olla. ühesõnaga - suhtekorraldajaks või ajakirjanikuks pole plaaninud saada, aga neid teadmisi rakendan oma igapäevaelus ja firmasid juhtides.


Milline näeb välja unistuste päev sinu mõtetes? On see reaalne?

Ma unistan üsna reaalsetest ja käega katsutavatest asjadest, pean oluliseks oma perekonda ja lähedasi inimesi ning enamus unistusi on nendega seotud. Unistuste päev on kindasti soe, sest olen kohutavalt külmakartlik inimene.

Osale arutelus

 • Meelike Tammemägi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Pidupäev Kuulsaalis

Pane pidu veerema Kuulsaalis! Lõbus ajaveetmine ja mõnusad söögid-joogid muudavad Sinu pidupäeva kõigile meeldejäävaks!

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara