Mida ülemus ootab?

Sisepingevaba töökollektiiv ja hea ning kokkuhoidev meeskond on eduka ettevõtte alustaldeks.

Inimestevahelised suhted võivad teinekord üsna keerulised olla, samamoodi tuleb keerulisi situatsioone ning lahkhelisid ette ka tööõhkkonnas. Mõnikord on keeruline aru saada, mida ülemus meilt ootab või milliseid omadusi potentsiaalne tööandja meie juures töövestlusel väärtustab.

Teada on, et esmamulje najal saab küll inimese kohta väga palju öelda, kuid peaaegu võimatu on välja selgitada, kas eeldusi ja vastavat kvalifikatsiooni omav inimene ametikohale ja kollektiivi ka oma isikuomaduste poolest sobiv on.
Millised on siis need omadused, mida ettevõtjad oma töötajate juures kõige enam hindavad?
 Oma mõtteid sellel teemal olid nõus jagama kolm ülemust.
Eesti üliõpilaskondade Liidu peasekretär Liina Keerberg
ütleb, et väärtustab alluva juures eelkõige initsiatiivikust, iseseisvust, tahet tööd teha ja sära silmades. Ta lisab, et tööks vajalikke teadmisi ja oskusi on võimalik töö käigus või õppides omandada, kuid eelpool nimetatud omadused on eelduseks nii töö tegemisele kui töötaja enda sisemisele rahulolule nendele omaselt kiirelt arenevas ja pidevalt muutuvas noorteorganisatsioonis. Osaliselt on võimalik nende omaduste kujunemist organisatsiooni ja juhi poolt soodustada, kuid heaks koostööks peab ka alluv isikliku panuse andma ja tahet avaldama.
Küsimusele, mis teeb alluvast hea alluva, vastab ta järgmiselt: "Meie organisatsiooni kontekstis on hea alluv lähtuvalt eelnevast küsimusest eneseinitsiatiivikas, iseseisev, töötegemisele orienteeritud ja säravate silmadega. Ta tahab ja suudab oma tööd iseseisvalt ja operatiivselt teha, omab oma valdkonnast selget ülevaadet ning teeb vajadusel juhile ettepanekuid töö ümberstruktureerimiseks või valdkondlike ülesannete ümberplaneerimiseks. Hea alluv on see, kes tahab osaleda organisatsiooni arenemisprotsessides ning meie organisatsioonis on kõik sellised inimesed ka protsessidesse suuremal või vähemal määral kaasatud."
Halvaks alluvaks
peab Liina Keerberg inimest, kes ei suuda/ei oma tahet pärast piisavat juhendamist etteantud ülesandeid iseseisvalt teostada. Ta ütleb, et kuna nende organisatsiooni lameda juhtimisstruktuuri tõttu eeldatakse kõigilt alluvatelt iseseisvust oma töölõigu teostamisel.
ühe suure meediaväljaande personalijuht Jaanika
räägib, et hindab alluvate juures kõige enam koostöövalmidust. Ta ütleb, et oluline ei ole mitte alluvussuhe vaid partnerlus, ülemuse ja alluva tegutsemine tiimina ühise eesmärgi suunas ning üksteise aitamine ja mõistmine.
Halvaks alluvaks
peab ta inimest, kel puudub motivatsioon; sellist töötajat, kes tuleb tööle vastumeelselt, istub kohustuslikud tunnid täis ja ei tee ühtegi liigutust rohkem kui ametijuhendis kirjas. Töötaja motivatsiooni puudumist peab ta aga sageli hoopis halvast ülemusest ehk ebaproffesionaalsest juhtimisest tulenevaks.
üsna selge on see, et olulisema mulje kui CV, jätab tööandjale töövestlus.
Mille vastu siis töövestlusel kindlasti eksida ei tohiks?
Personalijuht Jaanika ütleb: "Punkt üks - inimene peab kella tundma. Kui tööintervjuule õigeks ajaks ei jõuta, siis pole enam millestki rääkida. Teiseks on oluline, et inimene on vaeva näinud ning valdab ettevõtte ja oma tulevase ameti kohta võimalikult palju informatsiooni. Korrektne ja hoolitsetud välimus on loomulikult alati plussiks."
ühe ravimifirma ravimite registreerimise grupi juht Heidi Tikerpe
toob rea tunnuseid, mis ühel heal alluval olla võiksid: koostöövalmidus, professionaalsus, kohusetundlikkus, terve uudishimu, lugupidamine ülejäänud meeskonna liikmete suhtes, loomingulisus ja hea huumorimeel. Tema sõnul ei tohiks alluv olla ülikriitiline, ebaaus, koostööoskuseta või -soovita ega ka ebaviisakas kaastöötajate vastu.
Nagu eelnevast selgus - alati ei oma kõige suuremat tähtsust vastav haridus ja eelnev väljaõpe. Oluline on hoopis see, et inimene omaks piisavalt algatusvõimet töö selgeks õppida ning tahet tööd teha. ülemused on samasugused inimesed nagu me ise oleme. Kõige lihtsam moodus teada saada, kuidas olla hea alluv, on käituda nii nagu sa soovid, et sinuga käitutakse.

Osale arutelus

 • Meelike Tammemägi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara