Naerul on tervendav mõju

Mida teha, et psüühilisest pingest pääseda või vabaneda?

üks isiksuse kaitsemehhanism, mis negatiivsest stressist vabaneda aitab, on huumor. Loomulikult kaasneb hea huumoriga ka naer. Hea ja rõõmus naer on aga tõhusaks tujutõstjaks. Inimesed, kes naerda armastavad, on vähem haiged, ärrituvad harvemini ega satu depressiooni küüsi. Muuseas - naeru tervendavast mõjust teavad ka väikesed imikud - naeru täheldatakse juba 4 - 10-nädalaste beebide puhul.

Mis see nali siis on?
Nalja ja naljaka olemuse seletamiseks on erinevaid teooriaid. Neid kõiki kokku võttes võib öelda, et naljakana tajutakse seda, kui miski on valesti või sobimatu, kuid see pole otseselt ohtlik ega eriti kahjulik. Nalja mõju võivad suurendada selles peituv üllatuse ja ootamatuse element ning naljas peaks kuulaja jaoks olema ka kerge äratundmismoment.

On märgatud, et erinevatel rahvastel ja erinevatel kultuuridel on igapäevases suhtlemises nalja vajadus erinev. üldiselt peetakse lõunapool elavaid rahvaid rõõmsamateks ja naljalembemateks ning põhjapool elavaid inimesi süngemateks ning naljavaesemateks. On arvatud, et jahedamates piirkondades on inimestel rohkem muresid ellujäämiseks ja elatise hankimiseks. Seetõttu jääb vähem vaba aega lõbutsemiseks, kuid see pole ainus võimalik seletus. Näiteks USA-s on kombeks tunduvalt rohkem nalja teha kui samadel laiuskraadidel mujal maailmas.Tähelepanuväärne on ka fenomen, et väikeste laste ja ka väikeste loomadega suheldes hakatakse spontaanselt naljatama, mängima, lõbutsema, rõõmustama. On arvatud, et selline kohastumus on evolutsiooniliselt välja kujunenud ja seotud liigi säilimisega.

Naeru tervendavast mõjust

Naer rahustab

- Naer päästab valla õnnehormoonid "” endorfiinid, mis aitavad vabaneda ärritusest ja nukrusest. Isegi siis, kui üksnes kujutlete, kuidas hiljaaegu naersite, paraneb meeleolu tunduvalt. Briti psühholoogide uuringud näitavad, et pärast komöödiafilmi vaatamist alaneb inimese ärrituse tase mitmeid kordi. Enamgi veel, katsealuste meeleolu paranes juba ainuüksi mõttest, et varsti saab naerda "” kaks päeva enne komöödia vaatamist vihastasid nad kaks korda harvemini kui tavaliselt.

Naer teeb naha ilusamaks

- Naer toniseerib näolihaseid, parandab vereringet ning tänu sellele ilmub näole loomulik puna.

Naer tugevdab suhteid

- Oskus koos naerda on erakordselt tähtis eeldus heade suhete loomiseks. Inimestevaheline side ning nende ühine ettekujutus sellest, mis võib olla naljakas, võimaldab neil teineteisega palju avameelsem olla. Kui te naljatate ning ei karda näida naeruväärne, tähendab "” usaldate.

Naer tugevdab immuunsüsteemi

- Naer aitab võidelda infektsioonidega. Pärast minutilist südamest tulevat naeru paiskab organism hingamisteedesse suurel hulgal antikehi, mis kaitsevad bakterite ja viiruste eest. Naeru abil toodab organism ka suuremal hulgal leukotsüüte, mis võitlevad mitmesuguste haigustega, sealhulgas ka vähiga.

Naer tervendab südant

- Tänu naerule laienevad veresooned ning veri tsirkuleerib paremini. Kümme minutit naeru võib oluliselt alandada vererõhku ning vähendada kolesteroolinaastude tekke riski. Naer aitab isegi neid, kes on üle elanud südameataki "” arstide meelest vähendab hea tuju järgmise ataki tõenäosust.

Naer viib valu

- Õnnehormoonid, endorfiinid, mis tekivad muuhulgas siis, kui inimene naerab, on meie organismi loomulikud valuvaigistavad ained. Peale selle "” kui te naerate, ei mõtle te enam halva enesetunde peale ning unustate kasvõi mõneks minutiks oma valu. Arstid on ammu tähele pannud, et patsiendid, kes on positiivselt meelestatud ning leiavad endas jõudu naerda, kannatavad valu palju kergemini kui need, kes on kurvameelsed.

Naer parandab kopsude tööd

- Naer on üks paremaid harjutusi astmat ja bronhiiti põdevate inimeste jaoks. Naeru ajal aktiviseerub kopsude tegevus, seega suureneb hapnikuvarustus veres. Mõned arstid võrdlevad naeru mõju rindkere füsioteraapiaga, mis eemaldab hingamisteedest niiskust, naer aga mõjub hingamisteedele veelgi paremini.

Naer saab jagu stressist

- Briti teadlased uurisid naeru mõju inimeste tervisele. Loodi kaks rühma vabatahtlikke. ühele neist näidati tund aega humoristlike kontserdite lindistusi, samal ajal paluti teisel rühmal lihtsalt vaikselt istuda. Pärast seda võeti katsealustelt vereanalüüs. Selgus, et nendel, kes kontserti jälgisid, oli stressihormoonide "” kortisooli, dopamiini ja adrenaliini tase madalam kui teisel grupil. Kui inimene naerab, suureneb füüsiline koormus tema organismi kõikidele osadele. Kui ta naermise lõpetab, keha lõdvestub ning rahuneb. Tähendab, naer aitab meil vabaneda füüsilisest ja emotsionaalsest pingest. Teadlased kinnitavad, et üks minut südamest tulevat naeru võrdub 45-minutilise sügava lõdvestusharjutuste kompleksiga.

Naer aitab vormis püsida

- Naer on üks aeroobsete harjutuste liike, naerdes hingab inimene sisse rohkem hapnikku, mis stimuleerib südame tööd ning vereringet. Seda peetakse lausa "sisemiseks"? aeroobikaks, kuna naermise ajal masseeritakse kõiki siseelundeid, võimaldades neil efektiivsemalt funktsioneerida. Naer on hea vahend tugevdamaks selja-, kõhu- ja jalalihaseid. üks minut naeru võrdub 10-minutilise harjutamisega trenažööril või 15-minutilise jalgrattasõiduga. Kui aga naerda kogu südamest tund aega, põletatakse ära 500 kalorit, sama palju kaloreid saab põletada tunniajalise kiire jooksuga.

Huumor aitab kohaneda
- Hea huumor muudab meid tolerantsemaks ümbritseva suhtes, soodustab psühholoogilist arengut, eneseaktualiseerimist ja rahulolu iseendaga. Naer kaitseb meid negatiivsete emotsioonide eest ja aitab põgeneda reaalsusest, häirivate probleemide keskelt.

Retsept

Suhtuge naeru tõsiselt

- Püstitage endale tõsine eesmärk "” naerda terve päev läbi. Arvestage, et naer on vitamiin, mida tuleb manustada pidevalt.

Õnnelik tee õnneliku eluni

- Teadlaste arvamust mööda on vaid 50% meie võimest olla õnnelik meile geenidega kaasa antud. "Õnneliku inimese reeglid"? aitavad teil realiseerida oma potentsiaali, õpetavad elust rõõmu tundma ning annavad võimaluse ikka sagedamini naerda.

Olge ekstravert

- Olge jutukas, enesekindel ning ärge kartke seiklusi. Millest alustada? Näiteks jalutuskäigust metsas koos vanade sõpradega. Tundke rõõmu, naljatage ning ärge häbenege oma emotsioone välja näidata.

Rääkige rohkem

- Uuringud on näidanud, et inimesed, kes oma mõtteid ja tundeid avameelselt väljendavad, on vaikijatest õnnelikumad. See ei tähenda loomulikult seda, et tuleb rääkida kõigest, mis pähe tuleb. Õppige lihtsalt välja ütlema oma arvamust ning selle eest seisma "” see aitab teil end õnnelikumana tunda.

Pöörduge oma sõprade poole

- Sõprus on õnne tõeline allikas. Kui teil on sõpru, kellele võib toetuda, ei tunne te end üksikuna. Kusjuures psühholoogid kinnitavad, et naistele on õnne tunnetamiseks vaja sooje suhteid teiste naistega. Vastupidiselt levinud arvamusele avaldab naiste sõprus meile tugevamat mõju kui suhted meestega.

Ärge jääge oma õnne ootama
- Kõige suuremaks takistuseks õnnele on õnne ootamine. Ma saan õnnelikuks, kui võtan kaalus alla/ kolin uude korterisse/ saan uue töökoha / leian endale unistuste mehe"¦ Koondage tähelepanu sellele, mis teil on ja olge õnnelik nimelt nüüd ja praegu. Vältige igasuguseid "kui"? "” ja "veel"? "” sõnu: just need takistavad teid õnnelik olemast.

Seega - mõõdukasse ja tervesse naeru peaksime suhtuma kui elutähtsasse instinkti, mis kaitseb inimese mina ja aitab säilitada optimismi. Neil, kelle huumorimeel pole eriti arenenud, aga kes soovivad siiski naljast rõõmu tunda, tasub meelde jätta järgmine tõde: kes armastab maailma ja iseennast kõverpeeglist vaadata, selle juurde leiab naer tee.

Allikad: Wikipedia Horisont Naisteleht

Osale arutelus

 • Meelike Tammemägi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara