Laps peab olema terve

Kui laps tuleb ilma, peab ta olema tugev ja terve. Naaberriigist Lätist on teada, et kolmandik vastsündinuid on haiged ning enamikul kooliõpilastest on kõrvalekaldeid normaalsest tervisest. Põhjuseks on sageli ainevahetusehäired, mida saab vältida normaalse söögi või vajadusel toidulisandite abil.

Millest räägib kogemus

Toidurikastajate ehk bioaktiivsete toidulisandite abil on võimalik leevendada kiirelt tekkivat väsimust ja apaatiat, meeleolulangust, vähendada negatiivse stressi mõju, tõsta organismi vastupanuvõimet külmetustele ja infektsioonhaigustele.

Toidurikastajad soodustavad luude ja hammaste tugevdamist, parandavad juuste ja naha seisundit, tekitavad parema une ja söögiisu, stimuleerivad ajutegevust, tugevdavad mälu. Paraneb ka organismi üldseisund. Vanemad ütlevad, et on abi saadud ka sellise probleemi nagu enurees (öine uriinipidamatus) puhul.

Inimorganism on keeruline keemialabor, kus pidevalt toimuvad ainevahetuse keemilised reaktsioonid. Kui toimivad korrapäraselt, on inimene terve. Kui protsess on rikutud "” inimene haigestub. Selleks, et need reaktsioonid toimiksid korralikult, peab organism iga päev saama vajaliku koguse vitamiine ja mineraalaineid ning seda looduse poolt määratud proportsioonis.

Kui mingitest ainetest jääb puudu või rikutakse proportsioone, siis võib muutuda reaktsioonide käik ning see võib põhjustada haigusi. Ained toetavad ja tugevdavad üksteise aktiivsust. Sellepärast on väga tähtis võtta vitamiine ja mineraale kompleksselt.

Selleks, et kindlustada lapse organismi aktiivsete ainetega, peab ta iga päev ära sööma 1,5 kg värsketest juurviljadest tehtud salatit. Aga see ei ole sageli reaalne. Tavaliselt söövad lapsed päeval väljaspool kodu valmistatud toitu. ühiskondliku toitlustuskoha toit ei vasta alati sellele, mida laps peaks saama. Paljud vajalikud ained kaotavad oma väärtuse termotöötlemise ja konserveerimise tõttu.

Tihtipeale asendavad korralikku toidukorda kartulikrõpsud ning mitmesuguseid erguteid sisaldavad joogid, mis mõjuvad negatiivselt laste organismile.


Laste toitumine

Aina rohkem ja rohkem tuleb meie ellu bioloogiliselt aktiivseid toidulisandeid. Nende tarbimine on tänapäeva ühiskonnas pea sama vältimatu nagu uue tehnoloogia "” mobiilide ja tänapäevaste televiisorite tulek meie ellu. Kuid on vaja õppida orienteeruma bioaktiivsete toidulisandite kasutamises ja neid õigesti tarbida.

Noored emad peavad teadma: inimese tervise alused pannakse paika lapseeas "” 20-30 aastaks ette. Selleks, et laps kasvaks tugevaks, terveks ja psüühiliselt tasakaalukaks, peab ka ema saama kõiki vajalikke aineid kas toidust või tema seisundile vastavatest bioloogiliselt aktiivsetest toidulisanditest. Ema võib vajadusel lastele mõeldud toidurikastajat tarbida ka rinnaga toitmise ajal, sest vajalikud ained jõuavad lapse organismi emapiima kaudu. Kui laps kasvab suuremaks, siis ta saab neid kasutada ise.

Missugused vitamiinid ja mikro-makroelemendid on lapse organismile kõige vajalikumad?

Igaühel neist on põhi- ja lisafunktsioonid. Näiteks vitamiin A on vajalik kasvu jaoks. Aju normaalseks arenemiseks ja funktsioneerimiseks on vajalikud B-grupi vitamiinid ja D-vitamiinid. Vitamiin D töötab hästi ainult koos vitamiinidega C, K, E, B9.

Stressist ja halvast tujust vabanemiseks on vaja B-grupi vitamiine ja magneesiumit, mida organism vajab suhteliselt palju. Lapsed tavaliselt kasvavad suurtes kollektiivides "” lastesõimes ja lasteaias, kus on väga kärarikas ja see mõjub halvasti lapse psüühikale. Laps ei oska ennast alati realiseerida kui isiksust ja see teda ka traumeerib. Aga koolis on psühhoemotsionaalne koorem veel kõrgem. Nagu on teada, vajab organism stressisituatsioonis rohkem vitamiine, mikroelemente ja muid aineid. Siin juba ei saa piirduda ainult profülaktiliste doosidega, mille on kinnitanud Maailma Terviseorganisatsioon.

Selleks, et laste luud areneksid korralikult, on laste organismile vajalikud kaltsium, fosfor, magneesium ja vitamiinid C, D, E ja K. Samuti on tähtsad ka nendevahelised vahekorrad. See puudutab kõiki vitamiine ja mineraale, sest nad töötavad koos ja teatud proportsioonides. Endal käib vajalike koguste ja vahekordade väljaarvutamine üle jõu. Iga arstki ei pruugi selle väljaarvutamisega toime tulla. Sellepärast on erinevate riikide juhtivad teadlased välja töötanud bioloogiliselt aktiivsed toidulisandid, mis sisaldavad vastavaid aineid õiges vahekorras. On välja töötatud selliseid preparaate, mis arvestavad mitte ainult inimeste vanust või sugu, vaid ka elupiirkonda.

Kui palju on vaja vitamiine

Venemaa Meditsiiniakadeemia teadurid tegid arvestuse, et tänapäeval pole profülaktiline vitamiinidoos koolieelikutest lastele enam piisav "” katab organismi vajadusest ainult 50%. Ja kui kooli lähevad, siis ainult 30% ulatuses. Järelikult võib lastele mõeldud vitamiinidekoguse suurendamisest vahel abi olla. Kõige suurem on vitamiinivajadus vanuses 9-13 ja 14-18.

Huvi pakub India kogemus. Seal määrati lastele vanuses 1-5 aastat üks kord kuue kuu jooksul vitamiini A kuur, kus annus oli 40 korda suurem täiskasvanud inimese annusest. Tulemuseks oli järsk langus haigestumisel nn külmetushaigustesse, üleerutuse vähenemine ja paranes laste silmanägemine.

See ei tähenda aga, et soovitaksin kõikidel vanematel iseseisvalt selliseid meetodeid kasutada. Näide kinnitab seda, et bioaktiivsete toidulisandite profülaktilisi norme (ja ka ravinorme) vaadatakse pidevalt üle.

Kuidas kaitsta last haiguste eest

Keskkond, milles me elame, on täis haigusi tekitavaid mikroobe ja viiruseid. Meie keha kõige parem arst on tema enda immuunsus ehk organismi vastupanuvõime. Lapseeas pole see veel väga tugev ja areneb välja aastatega. Sellepärast haigestuvad lapsed tihti.

Bioloogiliselt aktiivsetes toidulisandites on kompleksis palju komponente, mis tugevdavad immuunsust: vitamiinid A, E, C, elemendid nagu kaltsium, magneesium, tsink, seleen ja kroom. Läti (ja ka Eesti) mullas on seleeni ja kroomi vähe ja sellepärast on neid vähe ka taimsetes ja loomsetes saadustes, mida inimene toiduks tarbib.

Läti veekogudes on ka vähe fluoori, mis on väga vajalik lastele hambaemaili loomiseks ja tugevdamiseks. Laste toidurikastajad tehakse tavaliselt kommide sarnased, mida laps sööb suure mõnuga. See on väga lihtne, mugav ja tõhus moodus neid kasutada. Igaüks, kes neid kord on proovinud, teab, millist kasu nad toovad.

2000. aastal kõlas Hannoveri, EXPO näituse tervishoiupaviljonis Maailma Terviseorganisatsiooni sõnum: ennetamine on tänapäeval ainuõige ja vajalik valik suhtumises oma tervisesse. Alati pole meil võimu parandada kiiresti meid ümbritsevat keskkonda, vähendada atmosfääri reostatust ja kõrvaldada stressisituatsiooni põhjuseid.

Ainuke väljapääs on õppida enda organismi tugevdama, et saaksime hakkama ümbritseva keskkonna agressiivsete mõjudega. Haigele organismile käib see üle jõu. Niisugust kaitset vajavad ka meie lapsed. See on nende edu pant.

Loo autor ILMARA VINA on bioloogiadoktor ja töötab Läti Riikliku ülikooli mikrobioloogia ja biotehnoloogia instituudis.

Osale arutelus

 • Terviseleht

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara