Kas müts peos või hõlmad laiali?

Millise tee valid töökohal käitumiseks: kas teed tööd tagasihoidlikult ja soovid vaikselt sellele heakskiitu või leegid mööda kontori koridore ja plaksutad trakse, nii et kõik kindlasti kuulevad? Istud kontoris koosolekul põskede õhetades, sest see juhtus jälle! Kolleeg esitas sinu ettepaneku enda pähe ja sai heakskiidu osaliseks.

Kas lähed oma tuppa tagasi silmad maas ja üritad endisest enam tööd teha või väljendad avalikult rahulolematust sündmuste selliste käikude üle?

Noore naise karjäär tõusuteel

Lähtepositsioon: pisut üle 30aastase Annni, juristi karjäär on edukas. Ta sai kohe pärast ülikooli lõpetamist tööd mainekas advokaadibüroos. Mõne aastaga sai ta selgeks kontoris kehtivad tavad ning talle on usaldatud tõsisemaid töid. Annit on märgatud!

Küsimus: kuidas Anni saaks oma karjääri edukamaks muuta? Kas teha sõnakuulelikult kõik, mis tööandja käsib, vüi käia pea tüsti ja seletada kõigile, moda kõike on ta juba saavutanud?

Teen igal öösel tööd

"Advokaadibüroo hierarhia on järgmine - tuled noore juristina tööle ja pead tegema tööd 24 tundi ööpäevas 7 päeva nädalas. Juristid ootavad, et sa nende tihedas päevakavas neile õigeaegselt valmistehtud lepinguid ette söödad, " räägib Anni. Tööpäevad venivad õhtutundidesse. Kas noor inimene võib öelda, et ta soovib veidi vaba aega? "See töö nõuab eneseohverdust, tihti tellitakse kontorisse pitsat või muud söödavat, sest sa ei jõua õhtusöögiks koju."

Kuid kas kõigel ei peaks olema piir? Kas oma karjääri nimel ei peaks sa mõtlema ka endale? "Pean tunnistama, et olen isegi mõelnud, mida ma teen, kui firma osanik hilist kellaaega märkamata tahab mingit juhtumit läbi töötada. Mis juhtub siis, kui ma keeldun ületunnitööd tegemast ja ütlen, et lähen koju? Kas mind saadetakse vähem vastutavale tööle ja mu karjäär selles firmas jääb seisma?"

Ma olen hea, osav, reibas ja usin

Anni ei taha oma õnnestumistest ja edusammudest tööl eriti rääkida. "Kardan, et seda peetakse eputamiseks ja kiitlemiseks. Olen parem vaikselt ja lasen tööl enda eest rääkida. Alates ülikoolist algab võistlus, kes kõige paremini oma tööga toime tuleb. Juba esimesel õppeaastal eralduvad grupist need tüübid, kellele meeldib oma saavutustest kõva häälega rääkida. Nad on nii enesekindlad, et võivad juba esimese kursuse lõppedes minna tööintervjuule ja kiidelda, kui head nad on," imestab Anni. Tavaliselt sellised tüübid võtavad endale ka teiste tegemiste au, rühmatöös teeevad nad vähem kui teised, sama jätkub ka töökohal, kuid kui jagatakse auhindu, on nad alati kohal.

Kõik teevad vigu

Aga kui enda oskustest ei piisa? Kas peaks ütlema, et ei oska? "Kõige parem on öelda ausalt ja otse välja, et ei ole varem sellist tööd teinud," annab Anni nõu. Kui sa oled vea teinud, kas peaks seda tunnistama ja rääkima, mida oled sellest õppinud, või üritama seda varjata ja koristama jäljed? Anni möönab, et vigade tunnistamine on oluliselt raskem kui nende tegemine. Inimene on sageli seda meelt, et ta pole vigu teinud. Tähtis on meeles pidada, et kaks erinevat inimest võivad olukorda tõlgendada erinevalt. Järgmine kord võid proovida küsida oma töökaaslaste käest, kas oled nende arvates teinud vea või mitte. Samal ajal ka öelda, et saad aru, kui teiste arust oled teinud midagi valesti.Halvim on see, kui üritad oma tegematajätmisi ja vigu varjata, sellega võid kaotada oma töökaaslaste usalduse.

Kas tagasihoidlik, kuid töökas jääb tähelepanuta?

Kumb on parem tee: kas müts peos või hõlmad laiali? Noorel karjääri alustaval naisel on targem valida esimene tee, kuid siis tekib oht jääda suurustlejate varju. Tähtis on oskus tõmmata selge piir töö ja eraelu vahel, kuid samal ajal jääda lahkeks ja abivalmiks, aidata ka töövälisel ajal sellest suurt numbrit tegemata. Mõlemad töötegija tüübid tahavad olla märgatud. Müts peos tüüp alistub täiesti teiste soovidele, surudes enda tundeid maha, hõlmad laiali tüüp üritab hekaskiiduni jõuda läbi eneseimetlus ja enda kiitmise.

Osale arutelus

 • Kristiina Väärmann

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara