Emadepäeva ajalugu ja tänapäev

Maikuu teisel pühapäeval tähistatakse emadepäeva.See traditsioon alguse saanud juba kauges minevikus. Vanas Kreekas näiteks tähistati kevadeti jumalate ema pidustusi. 17. sajandi Inglismaal peeti Mothering Day`d.Mothering Day oli tavaliselt teenijatelgi vaba päev, siis said peredest eemal elavad noored piigad ja poisid oma emasid külastama minna.

Teadaolevalt aga sai emadepäeva tähistamine alguse Ameerikast, kus Lääne-Virginiast pärit õpetajanna Ann Jarvis korraldas oma ema mälestuseks tema teisel surma-aastapäeval kirikus jumalateenistuse. Ta kutsus sinna kõik lähikondlased, et tähistada emade mälestuspäeva - Memorial Mothers Day Meeting.

Ann Jarvis viis emadepäva tähistamise kampaania rahva hulka ja 1912 aastal moodustati Mother's Day International Association võitlemaks selle eest, et emadepäeva hakataks igal aastal samal päeval tähistama.Ametlikult hakati Ameerikas emadepäeva tähistama 1914 aastal, mil president Woodrow Wilson allkirjastas kongressis selle otsuse. Ameerikast levis siis emadepäeva tähistamine edasi igale poole maailmas.

1923 aastal pöördus emadepäeva "ema"? Ann Jarvis aga emadepäeva vastu ja kahetses selle propageerimist, kui avastas, millist kasu hakkasid sellest päevast lõikama kaupmehed.

Emadepäeva põhiidee on emadele eelkõige tunnustust avaldada, samuti võimaldada emal kasvõi üks kord aastas puhata ja tegeleda talle meelsate asjadega, vabastada ta igapäevakohustustest. Mitte teha võimalikult kalleid kingitusi ja muud sellist!

Emadepäev mujalEmadepäeva tähistatakse peaaegu igal pool maailmas, vaid kuupäevad ja tähistamise traditsioonid on erinevad. Norras tähistatakse emadepäeva veeburarikuu teisel pühapäeval, Argentiinas oktoobrikuu teisel pühapäeval ja Rootsis hoopis maikuu lõpus. Maikuu teisel pühapäeval peetakse emadepäeva peale Eesti veel Soomes, USA-s, Türgis ja Austraalias.

Hispaanlaste ja portugaallaste emadepäeva tähistamine on väga tihedalt kirikuga seotud ja Mehhikos kestab emadepäeva pidu kaks päeva järjest.

Emadepäev meil

Eestis olid emadepäeva mõtte algatajaks naiste karskusliikumise juhtivad tegelased. 1906. aastal asutatud Eesti Karskusliidu juurde loodi 1923.a. Naiste Karskusliit, kelle "otstarve oli olla alkoholismi vastu võitlevate naisorganisatsioonide, osakondade, toimkondade, rühmade ja asutuste ühendajaks Eestis ning liidu pääsihiks oli karskusteadmiste levitamine ja süvendamine naiste hulgas."

1934.aastal tõdeti, et emadepäeva tähistamine on sama loomulik kui pääsukeste tagasitulek kevadel või käo kukkumine kodukuuse ladvas.Hõisati üleskutse kõigile: "Tehkem kombeks igal emadepäeval istutada vähemalt üks puu oma emale"

Ajakirja Eesti Naine rubriigis "Tütarlaps" avaldati kümme käsku emadepäevaks:

* Võta emalt emadepäeval kõik töö, et tal oleks kord ka puhkepäev* Pane ta lauale lilli* Saada emale, kui sa oled kaugel, tervitus tõenduseks, et sa mõtled temale* Mine surnuaiale, kui su ema juba sääl puhkab, ja ehi ta haud lilledega* Kuula hoolega, kas naabruses pole üht ema, kes on hädas ja puuduses, ja aita teda* Kui sa tunned mõnda ema, kes on haigemajas või vanadekodus, otsi ta üles ja valmista talle rõõmu* Kõnele ka oma sõbrale, kuidas tal oleks kõige parem oma ema rõõmustada* Ole viisakas ja abipakkuv - nagu oleks ta sinu ema* Püüa nüüd, ja eriti emadepäeval, levitada seda kaunist mõtet

* Austa ikka oma ema ja kõiki emasid, nagu oleks alati emadepäev, ja hoolitse, et ka teised seda teeksid - siis saab emadepäev õnnistuseks rahvale

1941.a. jäi aga emadepäev juba riiklikult tähistamata. Nõukogude perioodil oli emadepäev maha vaikitud ja paljudes kodudeski erinevatel põhjustel unustusehõlma vajunud. Uus aeg tõi kaasa hea vana ning koos sellega saame taas kosutust emadepäeva ilusast traditsioonist.

Lühendatult "Väike emadepäeva raamat" 1994,

Emadepäev Eestis 1923-1944

Tee emale emadepäevaks rullbiskviit

Põhi:4 muna1,5 dl suhkrut1 dl nisujahu1,5 dl kartulijahu1 tl küpsetuspulbrit

- suhkrut pinnale

Täidis:u. 2 dl keedist2 dl vahukoort1spl suhkrut

1 tl vanijesuhkrut

Sega küpsetuspulber jahu ja tärklisega. Vahusta munad ja suhkur tugevaks vahuks, sega vahu hulka jahusegu. Kalla taigen küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile ja tasanda.Küpseta ahjus 225 kraadi juures umbes 6-8 minutit. Pane valmis teine küpsetuspaber, millele raputa suhkrut. Kalla valmis rullbiskviidi põhi kummuli teisele küpsetuspaberile, kata rätikuga ja lase natuke jahtuda. Eemalda küpsetamiseks kasutatud küpsetuspaber ettevaatlikult.Vahusta koor koos suhkru ja vaniljesuhkruga. Määri põhjale kõigepealt ühtlase kihina keedist ja sinna peale vahukoort. Keera tort küpsetuspaberi abiga rulli.Head isu!

Osale arutelus

 • Liisa Näripea

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Pidupäev ajaloolises Roseni Tornis

Eksklusiivsed peoruumid - Roseni Torni väga hea asukoht südalinna tuiksoonel, kaasaegne esitlustehnika ning suurepärane ajalooline interjöör loovad mõnusa keskkonna erinevateks sündmusteks.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara