Pole ühtegi asja, mida ma parema meelega teeks

"Pole ühtegi asja, mida ma parema meelega teeks," ütleb SEB panga sekretär Marta Pihelgas. Juba sellest lausest võib järeldada, et tegemist on ideaalilähedase sekretäri prototüübiga, kes oma töös ka iga väiksemat pisiasja jumaldab. Kuna oleme Martat sageli Sekretar.ee portaalis kohanud, siis mõtlesime, et oleks põnev tema tööde ja tegemist kohta lähemalt aimu saada.

Millal tekkis äratundmine, et tahate just sekretäritööd teha?

Sekretäriamet pakkus mulle huvi juba kooli ajal. Peale seda, kui sain aru, et ma sõjaväkke eriti ei sobi, oli mul kaks unistust - saada tantsuõpetajaks või sekretäriks. Peale gümnaasiumi lõpetamist (elasin siis Narvas ja mul sündis laps) läksin ma kaugõppesse koreograafiat õppima ja olin samal ajal ehitusfirmas sekretär. Otsisin ka koole, kus saaks sekretäriametit õppida, aga tollal ei leidnud ühtegi kaugõpet pakkuvat kooli. Kuna valdan eesti, vene ja inglise keelt, siis polnud töö leidmine Narvas keeruline.

Kui kolisin elukaaslasega Tallinnasse, siis soovitas mu sõbranna, kes töötas SEB Narva kontoris, kandideerida SEB peakontorisse Tallinnas sekretäri ametikohale. Töövestlusel jätsin ma sedavõrd hea mulje, et mu tulevane ülemus küsis kohe intervjuul, millal ma alustada saan. Mulle selline otsustuskiirus meeldis ja olin nõus kohe alustama.

Oma valikut pole ma kahetsema pidanud. Tänaseks olen SEB-is töötanud pea poolteist aastat ja mu tööpõld on pidevalt laienenud. Tulin siia personali- ja koolitusosakonna sekretäriks, nüüd olen tugiüksuste valdkonna sekretär ja olen sekretäriks veel ka õigusdivisjonile, mille alla kuuluvad erinevad juriidilised osakonnad.

Kas mäletate oma esimest tööpäeva praeguses ametis?

Käisin esialgu paari tunni kaupa päevas uut tööd üle võtmas, seega sellist suurt esimese päeva Å?okki mul polnud. Olen väga tänulik eelmisele sekretärile, sest see, kuidas ta mu töösse sisse juhatas ja kõik selgeks tegi, aitas kiirelt sisse elada. Tal olid valmis tehtud suur kaustik ja "sekretäri piibel", nagu me seda omavahel nimetame. Seal oli kõik samm-sammult kirjas - kuidas erinevaid asju teha ja kelle poole pöörduda, kui küsimused tekivad jne. Kasutan "sekretäri piiblit" siiani ja ühtlasi ka täiendan seda pidevalt. Õnneks olid ka kõik teised sekretärid ja töökaaslased väga abivalmid.

Milline näeb välja sekretär Marta igapäevatöö?

Alustan päeva tavaliselt vara, mõnikord jõuan tööle nii vara, et ei pääse veel uksestki sisse. Õhtuti ei saa ma kauemaks jääda, sest laps on vaja lasteaiast ära tuua, seega kasutan meeleldi hommikust aega.

Mu töö on meeldivalt vaheldusrikas. Erinevaid ülesandeid on palju ja tänu sellele on päevad väga erinevad. Lisaks tavapärasele paberitööle - arvete saatmine maksmisesse, kirjavahetuse hoidmine jne - aitan värbajatel kandidaate kohale kutsuda, koolitusosakonnal aitan ette valmistada koolitusi: paljundada materjali, tellida kohvipause, broneerida ruume ja majutusi. Olen selline inimene, kes võtab enda peale väga palju tegemisi, kuna minu jaoks on iga asi tähtis ja huvitav. On hea teha midagi uut ja teada, et mu päev on sisustatud. Minu meelest on sekretäri "tööplats" niivõrd avar, et isegi kui hetkel pole vaja midagi teha, leiad ikkagi endale alati tegevust.

Meie korrusel käib ka palju võõraid inimesi: erinevad juhid, kes otsivad endale tööjõudu; erinevatele ametikohtadele kandideerivad inimesed, väliskoolitajad ja -külalised, koostööpartnerid ning ka lihtsalt töötajate pereliikmed. Võtan neid kõiki ühtmoodi väärikalt vastu ja aitan neid, kui vähegi saan. Eriti armsad on need päevad, kui keegi tuleb oma lapsega tööle. Lastele meeldib, kui nad saavad ka tähtsaid asju teha. Näiteks koristada kantseleitarvetega täidetud kappi. Mul on arvutis kaust "Lastele", kuhu kogun pilte värvimiseks ja lõikamiseks, et saaks neid välja printida ja lastele tegevust anda. ühe töökaaslase laps oli öelnud, et tema tahaks ka kunagi sekretäriks saada, sest siis saab kommi süüa ja teistele jagada ja arvuti taga istuda ja telefoniteel rääkida ja palju liftiga sõita. See on nii armas minu meelest.

Väga tihedalt suhtlen ka reisifirmaga, sest meie inimesed on tihti komandeeringutes ja muidugi tuleb suhelda ka kaubavarustajaga. Hoolitsen selle eest, et koguaeg oleks olemas piisav varu vahendeid nii koolituste läbiviimiseks kui ka igapäevaseks tööks. Nii hea meel on, kui keegi avastab, et tal on midagi tarvis, mida ta on unustanud minu käest tellida, aga minul on see asi juba olemas.

Mis sekretäriameti juures kõige enam meeldib ja mis vastumeelt on?

Algul, kui ma SEB-i tööle tulin, tundus võimatuna kõik inimesed ja nende tegemised selgeks saada, kuid õige pea tundsin end juba kui kala vees. Asendan hea meelega ka teisi sekretäre, seetõttu olen saanud rohkem teadmisi ja veelgi rohkem erinevate inimestega kohtuda.

Pole ühtegi asja, mida ma parema meelega teeks. Raskusi tekitab see, et ma ei suuda panna asju tähtsuse järjekorda, kuna mulle tundub kõik väga tähtis. Samuti on minu nõrk külg see, et olen sekretäri jaoks natuke lohakas. Mu töölaud võib päeva lõpuks suhteliselt korralik välja näha, aga kui keegi tahab mu sahtlist midagi võtta, siis ma parem võtan ise. Ma arvan, et on kahte tüüpi tööinimesi: esiteks need, kellel on kõik korras ja nad teavad, kus asjad on ning teise gruppi jagunevad need, kellel on laud sassis ja kes teavad samuti, kus asjad asuvad. Mina kuulun pigem sinna teise gruppi.

Oskate ehk mõnda lõbusat seika oma töökarjäärist meenutada?

Oma lohakuse tõttu mul ikka juhtub aeg-ajalt äpardusi, aga pole ühtegi nii värvikat, mida teistega jagada, sest tänapäeval on kõik asjad parandatavad ja muudetavad.

Mis sekretäritöös kõige keerulisem tundub?

Kõige raskem asi või oskus, mis peab sekretäril üldse olema, on "indikaatori" rollis vastupidamine. Olles inimsuhete keerises, pead kõiki turgutama, toetama, kuulama, nägema, mõistma, andma positiivset energiat. Selle jaoks peab tugev inimene olema ja lisaks sellele peab olema hea inimeste tundja. Tuleb osata suhelda erinevat tüüpi inimestega.

Millised omadused teevad sekretärist hea sekretäri?

Hea sekretär peab oskama ennast tagasi hoida. Ilmtingimata teab sekretär kõigest kõike kõige paremini, kui seda aga välja näidata, siis võib see paista imelikuna. Käisin hiljuti ühel koolitusel, kus koolitaja rääkis, et oli näinud olukorda, kus kaks naisterahvast võtsid ukse peal külalisi vastu - särav ja väljapaistev naisterahvas eespool ning natuke tagasihoidlikum taga. Eespool seisis siis sekretär ja tagapool juht. Tekkis küsimus, millise mulje võis see külalistele jätta? Kindlasti on hea sekretär hea organiseerija, abivalmis, positiivne, KIIRE, mõistev, operatiivne jms heade omadustega.

Sekretäriamet eeldab palju suhtlemist, see aga omakorda võib teinekord üsna väsitav olla. Kuidas vajalikku energiat ammutate?

Inimesed ja inimestega suhtlemine mind ei väsita, see annab mulle isegi rohkem energiat ja positiivset laengut juurde. Rohkem väsitab mind pikalt ühe asja tegemine. Seepärast teen aega ja keskendumist nõudvad asjad (näiteks arved) ühekorraga, ilma pausideta, et ma ei peaks päeva jooksul selle tegemise juurde tagasi pöörduma.

Mida tööst üle jääva vaba ajaga ette võtate?

Tallinnasse kolimise tõttu pidin ma koreograafiakoolist ära tulema, kuna tantsurühma, keda saaks kasutada koolitööde jaoks, mul enam polnud ja toetavad sugulased, kes last hoiaksid, jäid ka nüüd kaugele. Juhuslikult viis elu mind kokku aga kahe vahva poisiga, kes lõid oma tantsukooli ning kuna tantsimine on pisik eluks ajaks, käin hea meelega vahest tantsutrenne läbi viimas. Kindel plaan on sellel aastal ülikooli astuda - sel reedel ongi sisseastumise vestlus. Vabal ajal üritan väga palju koos elukaaslase ja lapsega olla, käime palju looduses, reisime mööda Eestit ja käime tihti vanematel külas. üritan sidet hoida kõikide vanade kooli- ja klassikaaslastega, sest nad mängivad minu elus suurt rolli!

Osale arutelus

 • Meelike Tammemägi

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Pidupäev Hestia Hotel Laulasmaa Spa's

Laulasmaa loodus on maagiline. Just siit on ammutanud inspiratsiooni maailma enim mängitud kaasaegne helilooja Arvo Pärt ja just siin on seetõttu 2018. aasta sügisel avanemas muusikasõprade meka – Arvo Pärdi Keskus. Kust siis veel ammutada häid mõtteid, kui mitte Laulasmaalt?

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara