Puhkaja esmaabi II

Päikesepõletus on naha põletikuline reaktsioon, mille tavalisemad ja kergemad nähud on naha tundlikkus ja punetus.Paistetus, sügelemine, valu ja rakkude teke on tugevama päikesepõletuse tunnused nahal. Kui põletuse on saanud suurem nahapind, siis võivad tekkida lisaks veel iiveldus, külmavärinad ja peavalu.Päikesepõletust ei avastata tavaliselt kohe, vaid see annab tunda 2-12 tundi peale päevitamist. Päikesepõletuse saanud nahk paraneb tavaliselt ise paari päeva jooksul.

Esmaabi:

"¢ Enneta päikespõletust (kasuta päikesekaitse kreeme, kata end riietega ja väldi liiga pikaks ajaks päikese kätte jäämist)"¢ Kui juba oled päikesega liialdanud, viibi siseruumides või õues varjus, sest põlenud nahk on väga tundlik ja võib kergesti uuesti põleda."¢ Päikesepõletuse esmaabi on sama, mis põletushaavade korralgi:"¢ Hoia põlenud kohta jaheda vee all u. 20 minutit ja/või aseta sellele kohale külm märg kompress"¢ Joo palju vett"¢ Juba paranevale nahale võib määrida niisutavat kreemi, näiteks mentooli sisaldav kreem leevendab sügelust

"¢ Kui päikesepõletuse saanud nahk on valus, võib kasutada apteekides saada- olevaid valuvaigisteid, näiteks Paracetamoli või Ibuprofeeni.

Võta ühendust arstiga, kui:

"¢ Päikesepõletuse on saanud laps ja kui suur osa nahka on põlenud ning kaebusteks on peavalu, iiveldus ja palavik

"¢ Kui täiskasvanul on tekkinud peavalu, iiveldus ja palavik

Liigse päikese käed viibimise tagajärjeks võib olla ka kuumarabandus, mis vajab juba haiglaravi ning tilguteid.

Higistamine

Inimene higistab selleks, et jahutada keha temperatuuri. Erinevad inimesed higistavad aga erinevalt.

Käte, jalgade ning kaenlaaluste liigne higistamine on kõige levinum probleem. Kehaline pingutus, soojus ja psüühilised tegurid (näiteks hirm, ärritus, põnevus, agressiivsus) aktiveerivad higinäärmeid ning higistamine suureneb.

"¢ Pese hoolega nii hommikuti kui õhtuti. Riietu avaratesse ja õhku läbilaskvatesse puuvillastesse riietesse. Ära unusta vahetada sokke ja aluspesu igapäevaselt. Kaenlaaluste raseerimine ning hea füüsiline vorm vähendavad higistamist.Tavalised deodorandid sisaldavad lõhna- ning baktereid tapvaid ja nende kasv takistavaid aineid, lisaks veel puudreid vedeliku imamiseks. Need aga ei aita higistamist vähendada (nad ei mõjuta erituva higi määra).

Higistamist võib vähendada ravimitega, mis sisaldavad näiteks alumiiniumi ühendeid. Need tooted on müügil apteekides.

Kui higistamisest on saanud probleem sulle või sinu lähedastele, võta ühendust arstiga!

Kõhulahtisus

Kõhulahtisuseks loetakse olukorda, mil sool tühjeneb rohkem kui kolm korda ööpäevas. Väljaheide on pehme või lausa vedel. Tavaliselt kaasneb kõhulahtisusega ka kõhu korisemine, valu ning kerge palavik.Enamasti on kõhulahtisuse põhjustajateks erinevad viirused. Need levivad kergesti käte ja toidu kaudu. Kõhulahtisus taandub tavaliselt ise paari päeva jooksul. Kõige tähtsam sel puhul on jälgida piisava vedeliku ja soolade omastamist. Kuid mõnede bakterite põhjustatud kõhulahtisus vajab antibiootikumiravi.

Esmaabi:

"¢ Joo rohkelt vedelikku, soola ja suhkrut õiges vahekorras. Kõige rohkem kolmandik joogist võib sel puhul olla magus mahl või muu selline."¢ Vett ja mineraalvett võid juua nii palju kui soovid"¢ Marjasupid ja kissellid on head kõhulahtisuse korral"¢ Piimatooted tekitavad lisa kõhuvaevusi, kuid Gefilus- tooted võivad rahustada seedimist"¢ Apteekides saadaolevad kõhulahtisuse profülaktilised rohud sisaldavad õiges vahekorras soolasid ja suhkrut"¢ Puhka ja pikuta piisavalt"¢ Süüa võib vaid kergesti seeditavaid toite

"¢ Lastel ja vanuritel põhjustab kõhulahtisus kergesti vedelikupuuduse, neile tuleb palju juua anda

Võta ühendust arstiga kui:

"¢ sul on kõhuvalu ja sa tunned nõrkust"¢ lastel ja vanuritel võib kõhulahtisus tänu vedelikupuudusele vajada haiglaravi"¢ kui enesetunne ei parane paari päeva jooksul"¢ kui palavik püsib kõrgena"¢ kui haige laps või vanur muutub väsinuks, nõrgaks ja apaatseks

"¢ kõhulahtisus venib, siis on vaja selgitada selle põhjused

Pindmiste haavade esmaabi

Erinevad haavad nagu lõike- ja torkehaavad ning marrastused võivad põhjustada palju probleeme, kui nende puhul ei anta õieti esmaabi. Väikeseid pindmisi haavu ning muljumisi saab ravida kodus.Suuremad lõikehaavad vajavad arsti sekkumist, et haav paraneks kiiremini ja armkudet tekiks võimalikult vähe.Kui haav on pindmine ja väike, siis piisab

esmaabist

:"¢ Pese oma käed korralikult puhtaks"¢ Puhasta kõigepealt haava ümbert veega või vajadusel isegi seebiveega. Kui mustus on raskesti eemaldatav, võib kasutada näiteks hambaharja ja prahi eemaldamiseks pintsette."¢ Puhasta haav veega. Loputa rohke jooksva vee all kõik nähtav mustus ära. Kui jooksvat vett pole võimalik kasutada, võib teha näiteks kilekotist "dushi"?, täites selle veega ning tehes põhja paar pisikest auku. Pigista kergelt kotti ning loputa jooksva vee all haavast mustus. Haava võib puhastada ka füsioloogilise keedusoola lahusega või haavapuhastusvedelikuga."¢ Hoia haavaga jäset kõrgemal"¢ Vajuta tasakesi 5-10 minutit haavale näiteks sidemega, et verejooks peatada."¢ Soe haav steriilse õhku läbilaskva sidemega.Väikeste lõikehaavade servad võib kokku panna ka plaastriga."¢ Ära vaheta sidet liiga tihti, lase haaval rahus olla. Liigne torkimine ärritab ja takistab paranemist."¢ Kui side on haava külge kleepunud ja kuivanud, siis tuleb seda enne ära võtmist veega leotada. Ei tohi kasutada salve ega kreeme.

"¢ Jälgi haava, et avastada võimalikud põletiku tekked.

Võta ühendust arstiga, kui:

"¢ ei saa verejooksu seisma"¢ ei saa haava täiesti puhtaks"¢ teetanuse süst on tegemata"¢ kahtlustad, et haavas on mõni kild või muu võõrkeha"¢ haav on sügav või veresooned, närvid või kõõlused on saanud vigastada"¢ kui haav kisub lahti või on liigese lähedal"¢ kui haava on vaja õmmelda, tuleb seda teha 6-10 tunni jooksul peale haava tekkimist"¢ kui haav paari kolme päeva pärast hakkab valutama, muutub märjaks või punetab

Osale arutelus

 • Liisa Näripea

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Peppersack – tee ajalooliste maitsenaudinguteni

Tallinna vanalinna südames, ajaloolise Raekoja ligidal asuv restoran Peppersack pakub meeldejäävaid maitseelamusi. Lisaks saab nautida mõõgavõitlejate igaõhtust efektset etendust.

Eesti Vabaõhumuuseum – ajal on lugu!

Rocca al Mares, Tallinna kesklinnast kõigest 15-minutilise sõidu kaugusel asub imeline paik – Eesti Vabaõhumuuseum. Ürituste korraldamiseks leiab siit erinevaid peo- ja seminariruume, kauni looduskeskkonna ning meeliülendavad maitseelamused.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara