Teel puhkusele...

Käes on kauaoodatud puhkuste aeg. Kui on plaanis minna reisima, siis lisaks rannariiete ja päevituskreemi pakkimisele, tasub tähelepanu pöörata ka rahaasjadele. Anname mõned soovitused:

Sularaha
- oleme igapäevaselt harjunud kasutama peamiselt pangakaarti, aga puhkusel olles ei pruugi kõikjal alati olla kaardimaksete tegemise võimalust. Nii Eestis kui välismaal on kohti, kus ei ole sularahaautomaati või makseterminali. Reisides välismaal tasub alati varuks hoida pisut sularaha antud riigis kehtivas valuutas, sest kunagi ei või ette teada, millisesse ootamatusse olukorda võid sattuda. Võib juhtuda, et kaardiga tasumine ei ole võimalik või sularahaautomaat ei tööta. Kui olete eksootilisemas riigis, siis võib lisaks kohalikule valuutale olla sularaha varuks ka eurodes või USA dollarites.

Pangakaardid
- Eestis kasutatakse maksmisel rohkem deebetkaarti, kuid välismaal aktsepteeritakse maksevahendina peamiselt krediitkaarti. Tutvu deebet-ja krediitkaardi kirjeldusega siin.

Tähelepanuta ei maksa jätta ka välismaal kaardikasutamise teenustasude suurust, seda saad teada kui vaatad hoolikalt panga hinnakirja. Ennekõike tuleb võimaliku teenustasuga arvestada raha sularahaautomaadist välja võttes, aga ka muude tehingute tegemisel. üldjuhul on sularaha väljavõtmine välismaal kallim kui Eestis, sest välismaal tehtud toimingutele võib lisanduda ka rahvusvaheliste kaardiorganisatsioonide poolt kehtestatud tasu.

Pane tähele:

* Ole alati ettevaatlik oma PIN koodi sularahaautomaati või makseterminali sisestades. Pööra tähelepanu sellele, et keegi ei näeks sinu koodi. Arve tasumisel poes või restoranis ära lase oma kaarti teise ruumi viia, sest kaarti on võimalik kopeerida ja hiljem sinu arvelt raha välja petta. * Ära kunagi hoia rahakotis kogu oma sularaha ja pangakaarte koos vajaminevate koodidega. Riskide hajutamiseks paiguta osa rahast ja kaartidest kas teise kotti või jäta hotelli seifi. Kui peaks juhtuma, et rahakott varastatakse või ära kaob, siis jääb sul vähemalt hädavajalik rahasumma alles.

* Jäta meelde või kirjuta üles panga infotelefoni number, kuhu saaksid helistada juhul, kui sinu pangakaart varastatakse või kaotad selle.

Reisikindlustus

- esmalt selgita välja, millised riskid on kaetud Euroopa ravikindlustuskaardi ja millised reisikindlustuse puhul. Euroopa ravikindlustuskaardi omanikule kaetakse küll vajalikud arstiabikulud, kuid ei hüvitata näiteks visiiditasu, voodipäevatasu, transpordikulusid, erakliinikute teenuseid jne. Reisikindlustuse puhul kompenseeritakse välisreisil toimunud õnnetusjuhtumite või ootamatu haigestumise tõttu tekkinud ravikulud ning haigestumise või surma korral ka kindlustatu kodumaale toimetamise kulud. Reisikindlustuse osaks võivad olla tervisekindlustus, reisitõrkekindlustus ja pagasikindlustus. Loe pikemalt reisikindlustuse rubriigist.

Pane tähele:

* Ära vali kindlustust ainult hinna järgi. Uuri tähelepanelikult seda, milliste riskide eest ja millistel tingimustel reisikindlustust pakutakse. * Soovitame küsida kindlustuspakkumised vähemalt kolmelt selle teenuse pakkujalt ning alles seejärel tee oma valik. See võtab küll rohkem aega, aga annab kindlustunde juhuks, kui reisil peaks midagi juhtuma. * Enne lepingu sõlmimist loe kindlasti hoolikalt leping läbi, et vältida hilisemaid arusaamatusi ja ootamatuid lisakulutusi.

* Jäta meelde reisikindlustuslepingu tingimustes sisalduvad kindlustusvõtja ehk sinu kohustused kindlustusandja ehk seltsi ees ja see, kuidas peab kahjujuhtumist seltsi teavitama. Igaks juhuks olgu sul kas rahakotis või taskus käepärast sedel telefoninumbriga, millel helistada, kui peaks midagi juhtuma.

Muud kasulikku

* Reisija meelespea- Välisministeerium on koostanud "Reisija meelespea!", kus on kirjas kontaktandmed, kuhu välisriigis olles saab abi saamiseks pöörduda ning muu vajalik informatsioon. Soovitame sellega tutvuda ning ka välja printida. Vaata lähemalt Välisministeeriumi "Reisija meelespea!" ja Reisi- ja viisainfo riigiti. * Isikut tõendav dokument- enne reisi kontorolli kindlasti kas sinu pass ja ID-kaart on kehtivad. Isikut tõendav dokument peab olema kehtiv vähemalt 6 kuud pärast eeldatavat välisriigist lahkumise kuupäeva. Välisriikides reisides soovitame alati passi või ID- kaarti kaasas kanda. Tavaliselt väiksemate ostude puhul isikut tõendavat dokumenti ei küsita, kuid ostureis võib ebaõnnestuda, kui ei ole kassas kaardiga makstes pildiga dokumenti ette näidata.

* Euroopa ravikindlustuskaart- kui sul on plaanis reisida Euroopa Liidu territooriumil, siis on kasulik kaasa võtta Euroopa ravikindlustuskaart, mis annab õiguse vajaminevale arstiabile Euroopa Liidu territooriumil. Loe lähemalt Haigekassa kodulehelt.

Ja veel üks soovitus sulle suvepuhkusele kaasa - tarbi mõistlikult!

Ära kuluta liiga palju. Reisil olles võib hetkeemotsiooni ajel osta asju, mida pärast enam nii väga vaja ei olegi, aga raha on juba raisatud. Enne poodlema asumist mõtle läbi, kui palju raha on sul võimalik kulutada ning arvesta sellega, et ka pärast suvepuhkust on tarvis end majandada. Seepärast vaata üle oma pere-eelarve ja muuhulgas mõtle ka sellele, kas lähitulevikus võib ette tulla suuremaid kulutusi, mille jaoks tuleks raha säästa. Lähemalt saad pere-eelarvest lugeda siit.

Soovime kõigile ilusat suvepuhkust!

Artikli originaal

Osale arutelus

 • Kirjutab minuraha.ee

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara