Tunded tööpostil: mõned näited enesekontrolliks

Viha, hirm, rõõm või hoopis kurbus - tööelu tekitab meis paljusid tundeid, nii positiivseid kui ka negatiivseid. Vahel on raske end vaos hoida, kui emotsioonidekatel üle keeb. Siinkohal leiad mõned lihtsad näited, kuidas säilitada enesekontrolli.

Emotsioonide virvarr

Su ülemus andis kiire tööülesande ja sul on kange tahtmine seekord "EI"? öelda? Vahel sooviksid mõnelt oluliselt koosolekult lihtsalt välja joosta, teinekord jälle kiitvaid sõnu kuuldes rõõmust plahvatada või hoopis lahinal nutta, kui mõni oluline projekt kiiva jooksma kipub?

Tööelu koosneb paljudest emotsioonidest ning stressisituatsioonidest. Tunnetel on kindel osa iga organisatsiooni toimimises. Seepärast on tähtis õppida emotsioone talitsema, et saavutada parem suhtlemisoskus ning valutumalt toime tulla erinevates olukordades.

Psühholoogid leiavad, et tunnete talitsemiseks peab tundeid kõigepealt teadma. Kas tead, millised situatsioonid võivad sind hingelisest tasakaalust välja viia? Teadlik enesevaatlus on vajalik, et juba etteulatuvalt kasutusele võtta meetmeid enesekontrolliks. Seejuures on oluline osata ka näha kaasinimeste emotsioone ning neid adekvaatselt hinnata. Vihane kolleeg, närviline ülemus - ei ole õige hetk alustada dialoogi, sest see võib viia kiiresti konflikti tekkimiseni.

Õige käitumismudel igas olukorras

On olukordi, kus on raske säilitada rahu ja enesekindlat hoiakut.                          Milline käitumismudel võiks olla sobiv suhtlemisel kolleegide ja ülemusega?

Viha:

Sul on kolleegidega nõupidamine, kui ootamatult ründab sind üks kolleegidest kõigi osaliste juuresolekul ning seab otseselt kahtluse alla su töö kvaliteedi või teeb väga isikliku halvustava märkuse. Sulle näib see täiesti kohatu ning ebaõiglane.                                                                                                     Võimalik järgnev situatsioon: sinu ja kolleegi vahel algab agressiivne sõnavahetus, pisarad ja ebameeldivad väljaütlemised. Alanud on võitlus!

* Optimaalne käitumismudel: Ära lase end sellesse lõksu tõmmata, sellest sõltub ju su enda hea maine! Parim viis sellisele sõnalisele rünnakule reageerimiseks on jääda võimalikult rahulikuks ning enesekindlalt vastu küsida: "Milleks selline reaktsioon? Kas sa ei paku mitte natuke üle?"?

Paanika:

Su ülemus soovib juba täna projekti aruannet, mille pidid koostama ja üle andma alles paari päeva pärast. Võimalik järgnev situatsioon: Sa satud paanikasse ning tunned end hädaolukorras täiesti võimetuna. Sa annad alla ning arvestad halvimaga.

* Optimaalne käitumismudel: Ära alistu juba ette! Jää rahulikuks ning eelkõige: ära anna alla (kui uus deadline vähegi realistlik on). Kuidas võiks see õnnestuda? Vaatle oma ülesandeid väikese distantsiga ning määra prioriteedid. Võimalusel palu appi kolleege, näiteks äkki saad selleks ajaks oma telefonikõned ümber suunata, vältimaks liigseid segajaid? Sellises situatsioonis kehtib reegel: säilitada tuleb selge pea, tõestamaks, et saad hakkama ka kriisisituatsioonides.

Häbelikkus:

Sa oled tavaliselt väga tagasihoidlik ning sul on ebameeldiv omadus kõikvõimalikes situatsioonides punastada ning väiksemagi publiku ees sooviksid parem maa alla vajuda. Täna aga pead tutvustama uut projekti, mille üle sa tegelikult väga uhke oled. Ettekanne algab, kõigi silmad on suunatud vaid sulle - su hääl hakkab värisema, sa kaotad oma jutujärje. Olukord on ääretult piinlik.

*

Optimaalne käitumismudel: Rahu säilitada - seda on kergem öelda kui teha!Kui märkad, et maapind jalge alt on kadumas, on soovitav seda oma publikule hoopiski otse väljendada. Kuulajad reageerivad kindlasti su siirusele mõistvalt. Seepärast proovi oma presentatsiooni ajal luua võimalikult palju dialoogi publikuga. Luba vahepeal esitada küsimusi, see vabastab õhkkonna pingetest ning annab sulle võimaluse saada oma mõttelõng taas järje peale. Harjutamine teeb meistriks: tööta oma ettekanne eelnevalt hästi läbi, kirjuta üles tähtsamad märksõnad, õpi mõned üleminekud pähe ning abiks on ka hääleharjutused.

Kurbus:

Sa saad teada, et sind on ilma jäätud kauaoodatud preemiast ja ometi olid sa seni täiesti veendunud, et ülemus on su tööga rahul. Külma duÅ?ina mõjub ülemuse otsekohesus, sa kuuled halastamatult, milles seisnevad tema arvates tehtud vead ja puudujäägid. Oled sellest südamepõhjani solvunud.

* Optimaalne käitumismudel: Sa oled pettunud ja nördinud, see on normaalne reaktsioon. Ära sellegipoolest hakka ülemuse ja kolleegide ees pisaraid valama (ka mitte kohe ukse taga). Hinga parem hetkeks sügavalt sisse ja välja. Situatsiooni ei ole mõtet veelgi teravamaks ajada. Räägi oma ülemusega, selgita talle omapoolset nägemust asjast (ilma agressiivseks muutumata) ning sea endale eesmärgiks olukorda parandada ja ülemusele näidata, et ta on eksinud.

Suur rõõm:

Sa oled nii kaua oodanud ja lõpuks saadki ametikõrgendust! Oled meeletult õnnelik ja sooviksid kogu maailma kallistada, naerda, laulda ja oma õnnetunnet kolleegidega jagada.

 * Optimaalne käitumismudel: Katsu end nii palju kui võimalik kontrolli all hoida, isegi kui oled seesmiselt õnnest plahvatamas. Esiteks, oma ülemuse seisukohalt: nähes kedagi nii endast väljas olemas, sest tema suurim soov on täitunud, võib näida talle kui puuduliku enesekindlusena, võib jääda ka mulje, et sa ise sellesse siiski päriselt ei uskunud. Ka kolleegide suhtes hoidke end tagasi, sest liigset vaimustust oma saavutuste üle võidakse näha kui üleoleva ja uhke käitumisena. Samuti leidub kindlasti kolleege, kelle meelest ei ole vahva, kui sa oma õnne nii avalikult näitad, sest nende endi tulemusi ei hinnatud nii kõrgelt.

Allikas: http://www.gofeminin.de

Osale arutelus

 • Daily Saviauk

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Sekretäri sotsiaalmeedias

RSS

Peopaik

Sündmused Lennusadamas on kordumatud

Suur sündmus väärib olenemata külaliste arvust suure algustähega peopaika. Üheks selliseks on kahtlemata Lennusadam koos vesilennukite angaariga, mis rajati sada aastat tagasi Vene tsaar Nikolai II korraldusel, osana Peeter Suure merekindlusest. Ainulaadne arhitektuuripärl on Paksu Margareeta kõrval teiseks koduks Eesti Meremuuseumile.

Viljandi Pärimusmuusika Ait

Viljandi Pärimusmuusika Ait on mõnus koht, kuhu tulla kontserdile, loengusse, seminarile, konverentsile, tähtpäevi pidama ning vaadet ja õhkkonda nautima. Asume Viljandi südames, Viljandi Lossimägedes ja 360-kraadine postkaardivaade on hinna sees.

Küsitlus

Kuidas Sinu firmas suvepäevi peetakse?

 • Kahepäevased suvepäevad linnast eemal
  28%
  28%
 • Ühepäevased suvepäevad linnast eemal
  17%
  17%
 • Meeskonnaüritus töökoha lähedal
  10%
  10%
 • Suvepäevi ei peeta
  45%
  45%

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Teabevara